Zlodeji pritom využívajú nepozornosť a zábudlivosť majiteľov, často vyhľadávajú nezabezpečené objekty.
KOŠICE. Zlodejom sa začína sezóna, sú vynaliezaví a pôsobia na všetkých sídliskách v meste, ako aj v rekreačných zariadeniach. K vykradnutiu bytu im stačí aj nepatrná informácia, že majitelia nie sú doma.
O tom, že v lete počet vlámačiek narastá, svedčí aj policajná štatistika. „Každoročne v letných mesiacoch zaznamenávame nárast krádeží vlámaním do bytov, a to najmä z dôvodu, že sú opustené. V uplynulých rokoch pripadal cca jeden vykradnutý byt na každý deň prázdnin,“ dozvedeli sme sa z polície.
Muži zákona nedávno zlapali dvojicu Košičanov, 23-ročného Ondreja a 18-ročného Ladislava, ktorí niekoľko mesiacov vykrádali byty. Oboch obvinili z prečinu porušovania domovej slobody spáchaného formou spolupáchateľstva.
„Na prelome januára a februára na Triede SNP vošli do neuzamknutého bytu, odkiaľ ukradli peňaženku, potom kradli aj vo viacerých bytoch na Humenskej, Bernolákovej či Titogradskej ulici. Škody dosiahli stovky eur,“ vraví krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Podľa okresného riaditeľa PZ v Košiciach Gabriela Petríka, muži zákona v uplynulých mesiacoch zadržali viacero skupiniek zameriavajúcich sa práve na byty. Ako však hovorí, kradnúť sem chodia aj ľudia z iných okresov.
Bude viac policajtov
„Na letnú turistickú sezónu (LTS) sa pripravujeme, zameriame sa na vlámania do bytov, vreckové krádeže či priestupky v doprave. Pripravili sme opatrenia, aby sa ľudia cítili bezpečnejšie. Viac policajtov bude v rekreačných zariadeniach, na Bukovci, Jazere, ale aj na kúpaliskách. Samozrejme, aj v meste, pretože vreckári sa počas leta mobilizujú a využívajú nepozornosť turistov,“ vysvetľuje G. Petrík.
Doplnil, že ľudia by si pred odchodom na dovolenku mali uvedomiť hroziace riziko a podľa toho sa zabezpečiť. „Je dobré, ak majú byt opatrený bezpečnostnými dverami, dohodnú sa so susedom, ktorý byt skontroluje či vyberie schránku. Práve schránky sú často indikátorom zlodejov, že majitelia nie sú doma. Páchatelia si totiž monitorujú terén,“ vraví policajný riaditeľ.
Polícia fyzicky všetky byty strážiť nemôže a o vlámaní sa dozvie až po čine, keď skutok niekto nahlási. Napriek tomu viac policajtov v uliciach by malo byť pre páchateľov väčším strašiakom.
„Vlámania do bytov sú neraz sériovou záležitosťou. Ľudia musia byť obozretní. Páchatelia vnikajú do obydlí najčastejšie tak, že vypáčia vchodové dvere. Z bytov miznú šperky, peniaze či malá elektronika, z rodinných domov si zlodeji odnášajú aj kotly na kúrenie,“ doplnil Petrík a dodal, že ľudia si majú dávať väčší pozor na autá a veci v nich.
„Narastá totiž počet vykrádaní áut. Dokonca máme aj prípady, že si niekto odloží niečo pod sedadlo, teda to nie je vidieť. Zlodeji si však na parkovisku vodiča odsledujú a auto vykradnú.“
Zabezpečte svoje bývanie
Pri opustení bytu sa uistite, či máte dobre uzavreté okná a dvere.
Osobitnú pozornosť venujte rizikovým vstupom, ako sú lodžie, terasy, pivnice.
Keď odchádzate z domu, nezaťahujte závesy, žalúzie a rolety. Ak sa chystáte na dlhší pobyt mimo svojho domu, nenechávajte ho bez dozoru a dohovorte sa s najbližšími priateľmi, ktorým dôverujete, aby sa u vás občas v byte ukázali, vybrali obsah poštovej schránky a skontrolovali zabezpečenie.
Nenechávajte odkaz na záznamníku telefónu týkajúci sa vašej neprítomnosti v byte.
Majitelia domov, nenechávajte na dvore rebríky či iné náradie, ktoré pomôže zlodejovi.
Stromy či kry by nemali zakrývať vstupné dvere do domu.
Pokiaľ môžete, využívajte mechanické a elektronické zabezpečenia svojho domu či pripojenia na pult centralizovanej ochrany.
Dôležité je poistenie. Nie je to síce ochrana pred vlámaním, ale môže vám pomôcť. Nezabudnite na fotodokumentáciu bytu, zbierok, cenných predmetov a výrobné čísla elektroniky, čo uľahčí prácu nielen policajtom, ale aj poisťovni.
Ak zistíte narušenie svojho domu či bytu, nevstúpte dovnútra, ale privolajte políciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári