KOŠICE. Štátnych úradov v Košiciach má byť podstatne menej. V rámci opatrení na zoštíhlenie verejnej správy Slovenska to navrhuje ministerstvo vnútra pod vedením Daniela Lipšica z KDH.
Spracovalo Správu o analýze činnosti a efektívnosti verejnej správy, ku ktorej pred týždňom skončilo medzirezortné pripomienkové konanie. Dokument počíta so znížením počtu obvodných úradov. Dotkne sa to aj Obvodného úradu Košice – okolie, ktorý sa spojí s Obvodným úradom Košice.
Ďalším krokom podľa ministerstva bude zrušenie niektorých miestnych špecializovaných orgánov a ich začlenenie do obvodných úradov. Na novovytvorenom integrovanom obvodnom úrade budú potom fungovať ako samostatné organizačné útvary.
Ministerstvo: Zlučovaním usporíme
Obvodný úrad v Košiciach, ako aj ďalšie v sídle kraja, majú pod seba zahrnúť celkovo šesť špecializovaných orgánov štátnej správy. Ďalšie tri úrady majú v Košiciach zaniknúť zlúčením pozemkových a lesných úradov na okresnej a krajskej úrovni. Plánuje sa aj zrušenie krajských veterinárnych a potravinových správ.
Ministerstvo tvrdí, že zmeny majú zefektívniť štátnu správu a odstrániť jej “pre občana zložitú a málo prehľadnú organizáciu“.
Hlavným zámerom je ale šetrenie. „Integráciou možno očakávať úsporu počtu zamestnancov vykonávajúcich prierezové a obslužné činnosti a úsporu financií na priestorové a materiálno–technické zabezpečenie zlúčených úradov,“ píše sa v dokumente.
„Začlenením Obvodného úradu Košice – okolie do Obvodného úradu Košice sa predpokladá úspora štrnástich funkčných miest, ktorými sa zabezpečuje financovanie, rozpočtovanie, personálna a mzdová agenda, administratívne a technické činnosti, správa, prevádzka, údržba a ochrana budovy, ako aj zabezpečenie informačného systému,“ spresnila Ľudmila Staňová z komunikačného odboru ministerstva vnútra.
Šéfovia úrady bránia
Prednostovia svoje úrady, ktoré majú skončiť, bránia. V pripomienkach k návrhu sa viacerí ohradili, že ministerstvo pri analýze výdavkov na štátnu správu vychádzalo z údajov za roky 2007 až 2009, ktoré sú neaktuálne, lebo odvtedy sa počet zamestnancov na ich úradoch znížil.
Spochybňujú aj predpokladaný finančný efekt opatrení. „Integráciou vznikne obrovský úrad s množstvom odborných zamestnancov a v rámci dislokácie zostanú v priestoroch, v ktorých sú aj momentálne. K úspore nedôjde,“ hovorí Milan Rabatin (SDKÚ), prednosta Obvodného úradu Košice – okolie.
Podľa neho je nutné obvodný úrad pre okres so 114 obcami zachovať. „Je to v záujme zlepšenia súčinnosti, efektívnosti, a dostupnosti vybavovanie úradných záležitostí pre občanov,“ povedal.
Prednosta: Bude to návrat k horšiemu
Proti je aj Marián Sasák (KDH), prednosta Krajského úradu životného prostredia v Košiciach, ktorý má prejsť pod obvodný úrad. Podľa neho ide o návrat k modelu integrovanej štátnej správy z rokov 1996 až 2003, ktorý sa neosvedčil a viedol k vzniku špecializovanej štátnej správy.
„Dochádzalo k tomu, že rozpočty nepokrývali ani základnú existenciu úradov. Neboli financie ani na kancelársky papier a ak stránka mala záujem o kópiu dokumentov, doniesla si papier z domu,“ hovorí Sasák.
Dodáva, že integrovaním úradov životného prostredia sa neusporí, lebo na úrovni obvodu nemajú prierezových pracovníkov. Podľa neho tiež tieto úrady prinášajú do rozpočtu prostriedky cez správne poplatky a pokuty za znečisťovanie životného prostredia. „Svojou činnosťou v podstate zabezpečujú samofinancovanie,“ povedal.
Na rade je vláda
Podobné stanovisko poslal ministerstvu aj Krajský úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Košiciach. „Nebránime sa zvyšovaniu efektivity ani úsporám nákladov, ale integráciu do spoločných obvodných úradov považujeme za nesystémové riešenie, ktoré negarantuje úspory, kvalitu práce, výkonnosť a jednotnú aplikáciu predpisov,“ napísal.
Ministerstvo vnútra teraz pripomienky všetkých orgánov vyhodnocuje. Majú povahu odporúčaní, teda ich môže, ale nemusí vziať do úvahy. Dokumentom sa potom bude zaoberať vláda. Počet úradov na Slovensku sa zníži, ak zmeny v podobe zákonov schváli parlament.
Ako chcú zmeniť štátnu správu v Košiciach
Do Obvodného úradu Košice sa začlenia:
Obvodný úrad životného prostredia Košice
Obvodný úrad životného prostredia Košice – okolie
Obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie Košice
Obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie Košice – okolie
Krajský úrad životného prostredia Košice
Krajský úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie Košice
Krajský stavebný úrad Košice
Krajský školský úrad Košice
Zlúčia sa:
Obvodný pozemkový úrad Košice s Obvodným lesným úradom Košice
Obvodný pozemkový úrad Košice – okolie s Obvodným lesným úradom Košice – okolie
Krajský pozemkový úrad Košice s Krajským lesným úradom Košice
Zruší sa Krajská veterinárna a potravinová správa Košice a jej pôsobnosť sa presunie na regionálnu veterinárnu a potravinovú správu
Po zlúčení colnej a daňovej správy vznikne v Košiciach nový daňový úrad a finančný úrad s krajskou pôsobnosťou.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári