Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky
AKO DOVOLENKUJÚ ZNÁMI KOŠIČANIA

Finalistka Miss Universe 2011, 21-ročná Lenka Brišiaková, sa v septembri chystá do USA

Finalistka Miss Universe 2011, Košičanka Lenka Brišiaková si ideálnu letnú dovolenku predstavujem pri mori. "Tam určite nebudem musieť nič robiť, iba ležať na pláži, kúpať sa, piť miešané drinky a jesť dobré jedlo. Pravda, to iba v prípade, že tam budem s

(Zdroj: jurko)

Na Kube sa cítila ako princezná z rozprávky

o svojím priateľom alebo s blízkymi. Ale aby som pravdu povedala, v lete nepohrdnem ani dobrou stanovačkou. Hlavne na Zemplínskej šírave," dodáva s úsmevom.

Niekto začína uvažovať o mieste letnej dovolenky už po skončení tej predošlej, iní si rozhodovanie nechávajú na poslednú chvíľu. Kam možno zaradiť Lenku? "Ako kedy, ale obvykle sa touto témou zaoberám už na prelome jari a leta. No rozhodnutie nie je nikdy definitívne. Takmer vždy sa niečo pomení."

Rozhodovanie o vhodnej destinácii nenecháva na cestovné kancelárie. "Keď som bola menšia, mamka vyberala dovolenky sama, my so sestrou sme sa len dozvedeli, kam ideme. No tešili sme sa na každé jedno miesto," spomína na roky minulé. "Teraz si však vyberám dovolenky sama, takže najprv si pozriem nejaké katalógy, napíšem si miesta a hotely, ktoré ma zaujali a potom si pomocou internetu zistím recenzie. U mňa rozhodujú hlavne tie, pretože si chcem byť istá, do čoho idem..."

Nedočkavci využívajú tzv. first moment, teda výber a nákup dovolenku už niekedy v zime, oneskorenci alebo tí, čo obľubujú napätie a čakanie na ten správny zájazd, sa zas spoliehajú na last minute. Ako je na tom Lenka? "Zatiaľ som využila iba jednu last minute ponuku, a to minulý rok. S priateľom sme takto odcestovali do Tuniska. Bola som spokojná nielen so samotnou dovolenkou, ale aj jej nízkou cenou. Letecký zájazd s all inclusive ma stál menej, ako autobusový zájazd do Bulharska len s raňajkami," porovnala Lenka ceny. "Preto budem určite ponuky last minute využívať aj v budúcnosti."

A čo nejaká pamätná dovolenka? Bola to tá s priateľom v Tunisku? "Najviac mi v pamäti utkvel vlaňajší pobyt na Kube, ktorý sme dostali za účasť na Miss Universe. Cítila som sa tam úplne ako princezná z rozprávky. Úžasne sa o nás starali, za týždeň som zažila toľko vecí, že na ne budem navždy spomínať. Bolo tam skvelé more, skvelé jedlo, skvelý kolektív. Naozaj mi tam nič nechýbalo," rozplýva sa Lenka ešte aj po roku.

Momentálne sa 21-ročná Košičanka nachádza v Istanbule, kde pracuje ako modelka. Kedže popri práci stíha kúpať sa v mori a opaľovať, tento pobyt berie ako takú dvojmesačnú dovolenku. "Koncom tohto leta, v septembri, sa chystám s priateľom do Ameriky, do Miami. Tak dúfam, že všetko vyjde tak, ako som si to naplánovala."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Viktor Lehotzký túži po Tibete

Odlet zmaril neplatný pas

Hoci je leto už tu, ešte nie každý vie, kedy a kam pôjde. Príkladom je riaditeľ Bytového podniku mesta Košice Viktor Lehotzký.

„Termín tohtoročnej dovolenky ešte nemám stanovený, ale určite si ju rozdelím medzi záhradu a cykloturistiku v Slovenskom raji." Keby si teda mal vybrať medzi leňošením pod slnečníkom alebo spoznávaním krajiny presne vie, čo by si vybral. „Určite si radšej vyberiem spoznávanie pamiatok. Kým ostatní ležia na pláži, ja pochodím čo najviac pamiatok alebo si pozriem prírodu." Aj preto má na otázku, či hory alebo more, jasnú odpoveď. „Samozrejme hory, kde môžem relaxovať počas túr a prechádzok."

Ideálna letná dovolenka znamená pre každého niečo iné. Niekto musí mať luxus, all inclusive a výhľad na more, inému stačí aj menej. „Pre mňa je ideálna dovolenka vtedy, keď ju mám možnosť tráviť v záhrade a venovať sa mojim kvetom a ovocným stromčekom. Navyše mi určite nesmie chýbať dobrá kniha a bicykel." Na letnú dovolenku myslia niektorí už od začiatku roka a V. Lehotzký priznáva, že na ňu myslí neustále. No s realizáciou je to z časových dôvodov horšie. Rôzne je to aj s inšpiráciou miesta. Niekto dá na internet, iný na farebné obrázky v katalógoch, riaditeľ BPMK však počúva rady priateľov. Miesto, kam by sa rád pozrel, je Tibet.

Dovolenky, nech už sú kdekoľvek, sú vždy studnicou zážitkov a príhod. Na jednu menej humornú si spomenul aj V. Lehotský. „Raz sa nám stalo, že sme po zakúpení dovolenky pár hodín pred odletom zistili, že jeden z našich pasov je neplatný. Z dovolenky sa tak napokon radovali príbuzní."

Skryť Vypnúť reklamu

Jozef Andrejčák pôjde do Tatier

Navštívil starovekú Olympiu

Keď sa povie ideálna letná dovolenka, každý si predstaví niečo iné. Čo znamená pre starostu MČ Dargovských hrdinov Jozefa Andrejčáka? „Ideálna dovolenka je v kruhu blízkych, rodiny, priateľov a kde sa človek nemusí o nič starať. Preferujem dovolenku pri mori a leňošenie v chládku na pláži, alebo pri bazéne s chladeným nápojom a popri tom čiastočne spoznávanie krajiny. Ale tiež mám rád voľné dni v prírode a na horách na Slovensku."

Konkrétne vysnívané miesto nemá, ale má veľmi rád grécke ostrovy. „Páčilo sa mi aj v Turecku. A určite by som raz chcel stráviť dovolenku na Sicílii. Tohto roku pôjdeme s rodinou zrejme do Tatier."

Niekto si vybavuje letnú dovolenku už v januári, iný na poslednú chvíľu. Do tej skupiny patrí aj starosta Furče. „Dovolenku si väčšinou aj z dôvodu pracovných povinností vyberám v last minute. Dovolenkovať sa snažím vždy na inom mieste a podľa toho si aj vyberám destinácie. Chcem si vždy oddýchnuť, ale aj niečo z krajiny vidieť a spoznať. Neviem preležať celú dovolenku na pláži. Preto mám rád napríklad Grécko, pretože je to kolíska európskej civilizácie a je tam veľa zaujímavých miest, ktoré človek nemôže obísť."

Z tejto destinácie si rád spomína na návštevu starovekej Olympie. „Miesta, kde sa prvýkrát konali olympijské hry, kde sa zapaľuje olympijský oheň. Súčasťou komplexu sú pozostatky chrámu boha Dia, kde bola umiestnená jeho socha, ktorá patrí medzi sedem divov sveta. Z celého komplexu vyžaruje obrovská historická atmosféra. To isté platí napríklad aj o návšteve paláca Knossos na Kréte."

Skryť Vypnúť reklamu

Adriana Ballová sa bude v lete venovať synovi

Hlavne zdravie, slnko a veľa vody

Pre herečku činohry Štátneho divadla Košice Adrianu Ballovú je prvým predpokladom pre ideálnu dovolenku zdravie, po ňom primerane teplé počasie a veľa vody.

"Ak by som bola ja alebo moji najbližší chorí, o dovolenke (nehovoriac o ideálnej) môžem iba snívať," vysvetľuje. "A ak by nebolo slnečno, mala by som nevrlú náladu. A keďže plávanie je pre mňa to ´pravé orechové´, na mojej dovolenke nesmie chýbať voda, voda a voda. Akákoľvek, no hlavne príjemná a čistá..."

Miesto dovolenky nie je pre A. Ballovú až také podstatné ako to, s kým ju bude tráviť. Destinácie, na ktorých sa počas leta ocitla v minulosti, boli vyberané väčšinou náhodou alebo hlasovaním partie. Prebiehalo to spontánne, niekedy aj zo dňa na deň. Niečo sa v jeden deň v partii dohodlo a na druhý deň sa šlo... "Tzv. last minute sme riešili s kamoškami iba raz, keď sme mali ´pracovné leto´ a ostával jediný možný termín dovolenky. Nabehli sme vtedy do cestovky, opýtali sa, čo nám môžu ponúknuť na daný termín, a nebolo čo riešiť..."

Zrejme i preto na otázku, ktorá dovolenka jej utkvela v pamäti najviac, vypichla A. Ballová tú "cestovkovú". "Bolo to s mojimi ´naj´ bababmi Alenkou Ďuránovou, Evičkou Ryšákovou-Cibulovou a jej sestrou. Bola to dovolenka plná smiechu a... Ostatné si domyslite," vraví herečka s tajomným úsmevom.

Keďže je A. Ballová mamou takmer 6-ročného syna a počas sezóny máva veľa pracovných povinností, tieto letné dva mesiace sa chce venovať hlavne synovi. "Chystáme sa na týždeň s priateľmi do Tatier, ako každoročne s kmotrou Lenkou Spišákovou (tiež herečkou) a jej rodinou na Cígelku a potom do Štúrova. No asi najviac času budeme tráviť s mojimi rodičmi na chalúpke a užívať si chvíle rodinnej pohody. Tak už len dúfam, že aj táto dovolenka dopadne podľa mojich predstáv..."

Richard Leško sníva o dvojročnej ceste okolo sveta

Pri ceste na Maracanu mal trochu strach

Odchovanec košického basketbalu Richard Leško je jednoznačne dobrodružný typ. Ak pôjdete na dovolenku k moru s nejakou cestovkou, tohto dvojmetrového športovca v spoločnom hoteli určite nestretnete.

"Najmä mám rád nové miesta. Nie som človek, ktorý na jednu pláž v Chorvátsku chodí desať rokov," prezrádza R. Leško. Láka ho presný opak - objavovať niečo, čo len tak niekto nezažije. "Čím exotickejšia časť sveta, tým lepšie. Samozrejme, pokiaľ to čas a financie dovolia. Toto leto však nejdem nikde, trávim ho pracovne, tréningovo."

Vlani to bola iná "káva". Letel do Južnej Ameriky, sídlo rozložil v brazílskom Natale. "Šli sme za kamarátkou, brazílskou volejbalistkou. Strávili sme v tej oblasti tri týždne a bolo super." Keď sa našinec dostane do krajiny futbalových "kanárikov", zväčša si vyberie skôr Rio de Janeiro než menej známy Natal. "Ja som už v Riu bol pred desiatimi rokmi, aj v Sao Paule. Brazília nemá najlepšiu povesť, čo sa týka bezpečnosti, ale mne sa nič zlé nestalo. Keď sme však šli na legendárny štadión Maracana, neboli sme si dvakrát istí. Báli sme sa, kto nás kedy chytí za plece. Je to totiž v horšej, chudobnejšej štvrti."

Brazílska skúsenosť však nebola tou top v Richardovom cestovateľskom rebríčku. Najviac spomína iný výlet po Južnej Amerike. "V Argentíne sme si vyskúšali divoký rafting, boli sme aj v Čile, Bolívii a Peru. Vyliezli sme na bájne mesto Inkov Machu Picchu, čo bol úchvatný, mysteriózny zážitok. Toto bol môj vrchol, aj keď veľmi sa mi páčil aj americký Grand Canyon."

Hoci zájazdy na podobné miesta ponúkajú aj cestovné kancelárie, R. Leško chodieva na vlastnú päsť. "S priateľkou si všetko pozisťujeme a zarezervujeme na internete. Prípadne si necháme poradiť známymi, ktorí na tých miestach už boli." A aký je nesplnený cestovateľský sen urasteného športovca? "Zobrať si len kreditku a pár vecí a vybrať sa na dva roky na cestu okolo sveta. Láka ma aj Austrália a z Ázie zas Čína."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 2. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 4. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 5. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 6. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 7. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 8. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 9. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 10. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 1. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 2. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 3. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 4. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 5. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 6. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 7. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 10. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 079
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 7 035
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 261
 4. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 177
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 963
 6. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 604
 7. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 239
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 455
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 141
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 643

Blogy SME

 1. Martin Greguš: GDPR akadémia pre laika - každý deň tento týždeň jeden krok. Dnes: Postup zavádzania a nevyhnutné dokumenty pre súlad s Nariadením GDPR
 2. Jozef Javurek: Rajecké Teplice
 3. Věra Tepličková: Zatiaľ môžem písať lebo chválim
 4. Marián Lukáč: Blog č. 38- Kvalita života
 5. Tupou Ceruzou: Dr. Bukovský
 6. Jana Hanuliaková: Kde sa prosím stratil PROGRES na Slovensku?
 7. Ján Škerko: Aby sme ich vystríhali pred zlyhaniami. Veríte Ficovi?
 8. Tomáš Karľa: Správa - film o úteku Vrbu a Wetzlera
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 368
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 13 937
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 9 217
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 411
 5. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 5 799
 6. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 655
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 960
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 481
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vedia koho vypočuť, ale nedá sa to.


4 h

Blogy SME

 1. Martin Greguš: GDPR akadémia pre laika - každý deň tento týždeň jeden krok. Dnes: Postup zavádzania a nevyhnutné dokumenty pre súlad s Nariadením GDPR
 2. Jozef Javurek: Rajecké Teplice
 3. Věra Tepličková: Zatiaľ môžem písať lebo chválim
 4. Marián Lukáč: Blog č. 38- Kvalita života
 5. Tupou Ceruzou: Dr. Bukovský
 6. Jana Hanuliaková: Kde sa prosím stratil PROGRES na Slovensku?
 7. Ján Škerko: Aby sme ich vystríhali pred zlyhaniami. Veríte Ficovi?
 8. Tomáš Karľa: Správa - film o úteku Vrbu a Wetzlera
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 368
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 13 937
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 9 217
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 411
 5. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 5 799
 6. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 655
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 960
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 481
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu