Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
KOŠICKÝ HOKEJ OSLAVUJE TENTO ROK DEVÄŤDESIATE VÝROČIE SVOJHO VZNIKU

Pražákov aj s Trojákom vítali na stanici davy, hrala im kapela

Rok 2011 je pre košický hokej viac ako príznačný. HC Košice získalo tretíkrát po sebe titul majstra Slovenska a prvýkrát sa v našom meste predstavili elitné svetové národné mužstvá v rámci majstrovstiev sveta. Čo však málokto vie, tohto roku slávi košický

Priekopníci hokeja v Košiciach - mužstvo ČsŠK v sezóne 1923-24.Priekopníci hokeja v Košiciach - mužstvo ČsŠK v sezóne 1923-24. (Zdroj: archív autora)

hokej 90. výročie svojej existencie. A naše mesto sa môže popýšiť tým, že sa tu 18. decembra 1921 odohral prvý oficiálny hokejový zápas na Slovensku. Ako to teda vlastne bolo so začiatkami tohto populárneho športu u nás?

Hokej bol najväčšou povojnovou novinkou športového života v Košiciach. Podobne ako na celom území Slovenska sa aj tu spočiatku udomácnil bandy hokej. Ide o predchodcu kanadského ľadového hokeja, ktorý poznáme dnes. V bandy hokeji neboli mantinely, ale čiary vyznačené bielou farbou na ľade a hralo sa podobne ako vo futbale na auty a rohy. Boli tu i ďalšie odlišnosti. Bandy hokej hrali 7-členné mužstvá a zápas sa hral na dva polčasy, ktoré zvyčajne trvali 30 minút. V hokejových bránkach, oproti tým v kanadskom hokeji bol podstatný rozdiel. Boli až trikrát väčšie (cca 3x2m). Nehralo sa s pukom, ale s koženou loptičkou a krátkymi, dole zahnutými palicami.

V prvom spomínanom zápase proti sebe nastúpili hokejové odbory športových klubov ČsŠK (Československý športový klub) a KAC (Kassai Atletikai Club). Práve českí hráči ČsŠK, ktorí tú slúžili ako vojaci, zasvätili miestnych obyvateľov do tajov tohto športu. Zápas sa skončil jasným víťazstvom českých učiteľov nad košickými žiakmi v pomere 12:2. Atmosféru na tomto prvom hokejovom stretnutí najlepšie vystihuje správa z košických novín:

"Hockeyová sezóna v Košiciach sľubne započala v nedeľu k nemalému potešeniu našich športovcov. Pomaly sme mysleli a úplne verili, že splesnejú naším hockeystom palce niekde v košoch, než sa dožijeme toho, že v Košiciach uvidíme hockey, lebo mali sme zkúsenosť z predošlých rokov; nedeľa minulá však nás poučila, že náhľady naše boly nesprávne. Naše obecenstvo viac menej maďarské nemalo o hockeyi tu žiadneho úsudku a len obmedzovalo sa na čítané zprávy v novinách zo sporov medzinárodných alebo i domácich zápasov v hockeyi a väčšina ich bola, ktorá ešte vo svojom živote snáď tento nevidela hrať, čo sme pozorovali, vysvetľujúc si tento tak či onak. Bolo to na nich vidieť, lebo divili sa každému pohybu hráča veľmi ... Nedeľnajší zápas mal v sebe tiež niečo zvláštneho. Pohoda, ktorá trvala bola práve ako tomu stvorená a taká ako sme si priali. Zápas mal ohromnu návštevu, asi 2-3000 osôb. Okolo druhej hodiny drôtené ploty klzišťa počaly sa obklopovať a kým počal boj bolo vidieť dookola hlavu na hlave, čím je dokázané, že nie len football ale i hockey ovláda tu úplne svoje miesto. Veď to bola novinka - niečo neznámeho!"

Športový klub Kassai Sport Club (KSC) ešte koncom roka 1921 nasledoval príklad KAC a aj ich športovci začali trénovať hokej. V priebehu niekoľkých týždňov si tento šport získal takú obľubu, že sa zriadili i ženské mužstvá KAC a KSC. Keďže sa v priebehu 20. rokoch nevytvorila celoslovenská či nadregionálna súťaž v bandy hokeji, košické kluby súťažne súperili len v rámci oblastného majstrovstva a s inými klubmi hrávali len na príležitostných turnajoch. V regionálnej súťaži dominoval v prvých rokoch ČsŠK, ale od sezóny 1924/25 sa najúspešnejším klubom stáva košický KAC. Po zápase 15. januára 1924 ČSK - KSC 2:1 2:1 sa písalo:

"My len na to upozorňujeme usporiadajúce kluby, aby za bránky nepúšťali divákov, ktorí tam fanatickým správaním vytvárajú škandálne situácie a zvolených rozhodcov, aby zaväzovali k tomu, že keď príjmu túto funkciu, tak nech ju vykonávajú prísne podľa pravidiel a spravodlivo."

Keďže umelá ľadová plocha bola zriadená v Košiciach až v roku 1959, hokejisti využívali prírodné klziská. V 20. rokoch sa majstrovské zápasy hrali len na jedinom pravidelne udržiavanom klzisku v mestskom parku. Snahy o zriadenie druhého klziska mali predstavitelia Slávie v roku 1925. Ich úsilie však vyšlo nazmar a i tento fakt zapríčinil to, že kanadský hokej sa len pomaly presadzoval v Košiciach. Vyžadoval si totiž umiestnenie drevených mantinelov, čo nebolo možné na ľadovej ploche v mestskom parku presadiť. Preto sa kluby obmedzovali na bandy hokej a kanadský len trénovali.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Troják očaril v Novom Smokovci

Československý hokejový zväz organizoval v januári 1928 na Štrbskom plese turnaj v kanadskom hokeji - ako prípravu na olympiádu. Pozvané košické mužstvo pozostávalo z hráčov ČsŠK a KAC. Košice sa ocitli v skupine s Olympijským mužstvom Československa, ktoré obhajovalo farby ČS na Olympiáde v Sv. Morici. Podľa očakávania prehrali 1:14. Ich druhým súperom bol Scharlottenburg. Košičania po vyrovnanej hre prehrali 0:2. Mimo súťaže zohrali ešte zápas s Banskou Bystricou - 0:0. Vzhľadom na to, že košickí hráči mali málo skúseností s kanadským hokejom, ich predvedená hra na turnaji bola príjemným prekvapením.

Nový Smokovec bol miestom, kde sa vytvorila prvá organizácia v kanadskom hokeji na Slovensku - Slovenská župa hokejová ČSZKH. Stalo sa tak 31. 12. 1929 za prítomnosti zástupcov 5 slovenských klubov: Skiklub Bratislava, Slávia Banská Bystrica, ČsŠK Košice, ŠK Vysoké Tatry a ŠK Žilina. Došlo tak k presadeniu kanadského hokeja na celom území Slovenska a bandy hokej tak ostal len v spomienkach starých Košičanov a v kronikách hokeja.

Košickí diváci si museli počkať do februára 1931, aby na miestnom klzisku prvýkrát videli zápolenie v kanadskom hokeji. Vtedy sa tu uskutočnil turnaj za účasti prešovského PKE, KSC a ČsŠK - víťazom turnaja. Na druhých majstrovstvách Slovenskej župy hral už i ČsŠK. Mužstvo výsledkami príjemne prekvapilo, ale turnaj bol poznačený viacerými komplikáciami a nedohral sa. Konflikty prerástli do takej miery, že bratislavskí funkcionári sa vzdali svojich funkcií v župe, a tak i samotná župa zanikla. Miesto nej sa vytvorili tri regionálne: Západoslovenská, Stredoslovenská a Východoslovenská. Víťazi žúp hrali potom o majstra Slovenska.

V 30. tých rokoch Košičanom viackrát chýbal len krôčik, aby sa prebojovali do bojov o majstra Slovenska. I napriek kvalitám im prvenstvo vo Východoslovenskej župe uchmatol buď Prešov, alebo HC Tatry - dva najlepšie slovenské hokejové kluby v 30. rokoch.

V roku 1934 sa prvýkrát Košičania zúčastnili turnaja v Novom Smokovci o pohár Palace sanatória, ktorý dnes poznáme pod názvom Tatranský pohár. A práve tu sa zaskvel Ladislav Troják. Košičania svojou hrou prekvapili. Zvíťazili nad olomouckým Olmützer EV 2:1, remizovali s SK Prostějov 2:2 a tesne prehrali s Ostravou a LTC Praha. Skončili na peknom treťom mieste v silnej konkurencii. Kanaďan Howie Grant hrajúci v mužstve LTC Praha po turnaji povedal: "Na taký odpor a tak všestranne krásny výkon košického mužstva sme neboli, ja, ani žiaden iný z pražského mužstva pripravení. Môžete byť na Vašich chlapcov hrdí. Želám východoslovenským Kanaďanom mnoho zdaru!"

Troják očaril svojou hrou natoľko, že dostal ponuku od trénera LTC Praha. Pražský klub bol v tom čase jedným z najlepších hokejových klubov v Európe. Onedlho sa mladý Košičan pôsobením v pražskom klube dostal do pozornosti reprezentácie. Stal sa tak prvým Slovákom, ktorý reprezentoval Československo v národnom hokejovom tíme. Oporou Československa, ktoré sa tešilo i z titulu majstra sveta, bol až do tragickej udalosti - vo februári roku 1948. Ladislav Troják a ďalších päť hráčov havarovali s malým súkromným lietadlom nad kanálom La Manche počas cesty na medzinárodný hokejový zápas s Anglickom.

Pre priaznivcov košického hokeja v 30. rokoch bol lahôdkou zápas s pražským LTC, ktorý i s bývalým odchovancom Trojákom zavítali do Košíc vo februári 1935. Na železničnej stanici ich čakali davy nadšených fanúšikov. Vítala ich taktiež miestna kapela a predstavitelia mesta. Pražské mužstvo zvíťazilo v zápase vysoko 15:0. Na večernom zápase viac než 2 000 divákov fandilo medzi drôteným plotom a aspoň polovica z toho mimo neho.

Skryť Vypnúť reklamu

Po rozhodnutí zväzu stagnácia

V januári 1939 zanikol ČsŠK. Okrem hokejového ihriska v mestskom parku, si klzisko udržiavalo i KAC na svojom ihrisku od roku 1938 a od roku 1941 si ľadovú plochu, kde sa hrali hokejové stretnutia, zriadil i nový železničiarsky športový klub KVSC. KVSC sa v sezóne 1941/42 stal najsilnejším košickým hokejovým klubom.

Po skončení vojny zanikli maďarské športové kluby. Vytvorili sa v Košiciach snahy o nový športový spolok, ktorý by zjednotil všetkých športovcov v Košiciach. Tak vznikol klub, ktorý poniesol názov starej menšinovej ŠK Jednoty.

V novembri 1945 sa na mimoriadnom valnom zhromaždení Slovenské hokejového zväzu rozhodlo, že účastníkmi celoštátnej hokejovej ligy stanú bratislavské mužstvá ŠK a VŠ, HC Tatry Poprad a ŠK Banská Bystrica. Košičania boli právom nespokojní. Požadovali, aby sa o účastníkoch rozhodlo na ľade. Nestalo sa tak. Košičania boli zaradení do bojov v rámci Tatranskej župy. Hokej v metropole východu začal silne stagnovať. Medzi československú elitu sa im v nasledujúcich rokoch nepodarilo prebojovať. Práve naopak. Ešte v roku 1950 hralo prvé košické mužstvo Dynamo ČSD najvyššiu slovenskú "D" súťaž, ale po tom, čo z nej vypadli, sa hral v Košiciach viac ako jedno desaťročie hokej len na krajskej úrovni. Potom sa už začala novodobá história...

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 2. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 3. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 4. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 5. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 6. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 8. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 9. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 10. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 7 528
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 732
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 5 954
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 298
 5. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 938
 6. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 2 868
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 866
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 329
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 1 943
 10. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 817
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V škole v Plešivci je v karanténe aj 30 percent učiteľov na druhom stupni.


17. sep
Eduard Žitňanský

Pretože inflácia straší všetkých, všetci sa pýtajú na príčiny rastu cien.


17. sep
Ženy protestujú proti obmedzeniu interrupcií v Texase.

Snahy započalo KDH už v 90. rokoch.


14. sep
Zasadacia miestnosť.

Zamestnancov lákajú modernejšie priestory.


15. sep

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu