Korzár logo Korzár Košice

Pražákov aj s Trojákom vítali na stanici davy, hrala im kapela

Rok 2011 je pre košický hokej viac ako príznačný. HC Košice získalo tretíkrát po sebe titul majstra Slovenska a prvýkrát sa v našom meste predstavili elitné svetové národné mužstvá v rámci majstrovstiev sveta. Čo však málokto vie, tohto roku slávi košický

Priekopníci hokeja v Košiciach - mužstvo ČsŠK v sezóne 1923-24.Priekopníci hokeja v Košiciach - mužstvo ČsŠK v sezóne 1923-24. (Zdroj: archív autora)

hokej 90. výročie svojej existencie. A naše mesto sa môže popýšiť tým, že sa tu 18. decembra 1921 odohral prvý oficiálny hokejový zápas na Slovensku. Ako to teda vlastne bolo so začiatkami tohto populárneho športu u nás?

Hokej bol najväčšou povojnovou novinkou športového života v Košiciach. Podobne ako na celom území Slovenska sa aj tu spočiatku udomácnil bandy hokej. Ide o predchodcu kanadského ľadového hokeja, ktorý poznáme dnes. V bandy hokeji neboli mantinely, ale čiary vyznačené bielou farbou na ľade a hralo sa podobne ako vo futbale na auty a rohy. Boli tu i ďalšie odlišnosti. Bandy hokej hrali 7-členné mužstvá a zápas sa hral na dva polčasy, ktoré zvyčajne trvali 30 minút. V hokejových bránkach, oproti tým v kanadskom hokeji bol podstatný rozdiel. Boli až trikrát väčšie (cca 3x2m). Nehralo sa s pukom, ale s koženou loptičkou a krátkymi, dole zahnutými palicami.

V prvom spomínanom zápase proti sebe nastúpili hokejové odbory športových klubov ČsŠK (Československý športový klub) a KAC (Kassai Atletikai Club). Práve českí hráči ČsŠK, ktorí tú slúžili ako vojaci, zasvätili miestnych obyvateľov do tajov tohto športu. Zápas sa skončil jasným víťazstvom českých učiteľov nad košickými žiakmi v pomere 12:2. Atmosféru na tomto prvom hokejovom stretnutí najlepšie vystihuje správa z košických novín:

"Hockeyová sezóna v Košiciach sľubne započala v nedeľu k nemalému potešeniu našich športovcov. Pomaly sme mysleli a úplne verili, že splesnejú naším hockeystom palce niekde v košoch, než sa dožijeme toho, že v Košiciach uvidíme hockey, lebo mali sme zkúsenosť z predošlých rokov; nedeľa minulá však nás poučila, že náhľady naše boly nesprávne. Naše obecenstvo viac menej maďarské nemalo o hockeyi tu žiadneho úsudku a len obmedzovalo sa na čítané zprávy v novinách zo sporov medzinárodných alebo i domácich zápasov v hockeyi a väčšina ich bola, ktorá ešte vo svojom živote snáď tento nevidela hrať, čo sme pozorovali, vysvetľujúc si tento tak či onak. Bolo to na nich vidieť, lebo divili sa každému pohybu hráča veľmi ... Nedeľnajší zápas mal v sebe tiež niečo zvláštneho. Pohoda, ktorá trvala bola práve ako tomu stvorená a taká ako sme si priali. Zápas mal ohromnu návštevu, asi 2-3000 osôb. Okolo druhej hodiny drôtené ploty klzišťa počaly sa obklopovať a kým počal boj bolo vidieť dookola hlavu na hlave, čím je dokázané, že nie len football ale i hockey ovláda tu úplne svoje miesto. Veď to bola novinka - niečo neznámeho!"

Športový klub Kassai Sport Club (KSC) ešte koncom roka 1921 nasledoval príklad KAC a aj ich športovci začali trénovať hokej. V priebehu niekoľkých týždňov si tento šport získal takú obľubu, že sa zriadili i ženské mužstvá KAC a KSC. Keďže sa v priebehu 20. rokoch nevytvorila celoslovenská či nadregionálna súťaž v bandy hokeji, košické kluby súťažne súperili len v rámci oblastného majstrovstva a s inými klubmi hrávali len na príležitostných turnajoch. V regionálnej súťaži dominoval v prvých rokoch ČsŠK, ale od sezóny 1924/25 sa najúspešnejším klubom stáva košický KAC. Po zápase 15. januára 1924 ČSK - KSC 2:1 2:1 sa písalo:

"My len na to upozorňujeme usporiadajúce kluby, aby za bránky nepúšťali divákov, ktorí tam fanatickým správaním vytvárajú škandálne situácie a zvolených rozhodcov, aby zaväzovali k tomu, že keď príjmu túto funkciu, tak nech ju vykonávajú prísne podľa pravidiel a spravodlivo."

Keďže umelá ľadová plocha bola zriadená v Košiciach až v roku 1959, hokejisti využívali prírodné klziská. V 20. rokoch sa majstrovské zápasy hrali len na jedinom pravidelne udržiavanom klzisku v mestskom parku. Snahy o zriadenie druhého klziska mali predstavitelia Slávie v roku 1925. Ich úsilie však vyšlo nazmar a i tento fakt zapríčinil to, že kanadský hokej sa len pomaly presadzoval v Košiciach. Vyžadoval si totiž umiestnenie drevených mantinelov, čo nebolo možné na ľadovej ploche v mestskom parku presadiť. Preto sa kluby obmedzovali na bandy hokej a kanadský len trénovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Troják očaril v Novom Smokovci

Československý hokejový zväz organizoval v januári 1928 na Štrbskom plese turnaj v kanadskom hokeji - ako prípravu na olympiádu. Pozvané košické mužstvo pozostávalo z hráčov ČsŠK a KAC. Košice sa ocitli v skupine s Olympijským mužstvom Československa, ktoré obhajovalo farby ČS na Olympiáde v Sv. Morici. Podľa očakávania prehrali 1:14. Ich druhým súperom bol Scharlottenburg. Košičania po vyrovnanej hre prehrali 0:2. Mimo súťaže zohrali ešte zápas s Banskou Bystricou - 0:0. Vzhľadom na to, že košickí hráči mali málo skúseností s kanadským hokejom, ich predvedená hra na turnaji bola príjemným prekvapením.

Nový Smokovec bol miestom, kde sa vytvorila prvá organizácia v kanadskom hokeji na Slovensku - Slovenská župa hokejová ČSZKH. Stalo sa tak 31. 12. 1929 za prítomnosti zástupcov 5 slovenských klubov: Skiklub Bratislava, Slávia Banská Bystrica, ČsŠK Košice, ŠK Vysoké Tatry a ŠK Žilina. Došlo tak k presadeniu kanadského hokeja na celom území Slovenska a bandy hokej tak ostal len v spomienkach starých Košičanov a v kronikách hokeja.

Košickí diváci si museli počkať do februára 1931, aby na miestnom klzisku prvýkrát videli zápolenie v kanadskom hokeji. Vtedy sa tu uskutočnil turnaj za účasti prešovského PKE, KSC a ČsŠK - víťazom turnaja. Na druhých majstrovstvách Slovenskej župy hral už i ČsŠK. Mužstvo výsledkami príjemne prekvapilo, ale turnaj bol poznačený viacerými komplikáciami a nedohral sa. Konflikty prerástli do takej miery, že bratislavskí funkcionári sa vzdali svojich funkcií v župe, a tak i samotná župa zanikla. Miesto nej sa vytvorili tri regionálne: Západoslovenská, Stredoslovenská a Východoslovenská. Víťazi žúp hrali potom o majstra Slovenska.

V 30. tých rokoch Košičanom viackrát chýbal len krôčik, aby sa prebojovali do bojov o majstra Slovenska. I napriek kvalitám im prvenstvo vo Východoslovenskej župe uchmatol buď Prešov, alebo HC Tatry - dva najlepšie slovenské hokejové kluby v 30. rokoch.

V roku 1934 sa prvýkrát Košičania zúčastnili turnaja v Novom Smokovci o pohár Palace sanatória, ktorý dnes poznáme pod názvom Tatranský pohár. A práve tu sa zaskvel Ladislav Troják. Košičania svojou hrou prekvapili. Zvíťazili nad olomouckým Olmützer EV 2:1, remizovali s SK Prostějov 2:2 a tesne prehrali s Ostravou a LTC Praha. Skončili na peknom treťom mieste v silnej konkurencii. Kanaďan Howie Grant hrajúci v mužstve LTC Praha po turnaji povedal: "Na taký odpor a tak všestranne krásny výkon košického mužstva sme neboli, ja, ani žiaden iný z pražského mužstva pripravení. Môžete byť na Vašich chlapcov hrdí. Želám východoslovenským Kanaďanom mnoho zdaru!"

Troják očaril svojou hrou natoľko, že dostal ponuku od trénera LTC Praha. Pražský klub bol v tom čase jedným z najlepších hokejových klubov v Európe. Onedlho sa mladý Košičan pôsobením v pražskom klube dostal do pozornosti reprezentácie. Stal sa tak prvým Slovákom, ktorý reprezentoval Československo v národnom hokejovom tíme. Oporou Československa, ktoré sa tešilo i z titulu majstra sveta, bol až do tragickej udalosti - vo februári roku 1948. Ladislav Troják a ďalších päť hráčov havarovali s malým súkromným lietadlom nad kanálom La Manche počas cesty na medzinárodný hokejový zápas s Anglickom.

Pre priaznivcov košického hokeja v 30. rokoch bol lahôdkou zápas s pražským LTC, ktorý i s bývalým odchovancom Trojákom zavítali do Košíc vo februári 1935. Na železničnej stanici ich čakali davy nadšených fanúšikov. Vítala ich taktiež miestna kapela a predstavitelia mesta. Pražské mužstvo zvíťazilo v zápase vysoko 15:0. Na večernom zápase viac než 2 000 divákov fandilo medzi drôteným plotom a aspoň polovica z toho mimo neho.

SkryťVypnúť reklamu

Po rozhodnutí zväzu stagnácia

V januári 1939 zanikol ČsŠK. Okrem hokejového ihriska v mestskom parku, si klzisko udržiavalo i KAC na svojom ihrisku od roku 1938 a od roku 1941 si ľadovú plochu, kde sa hrali hokejové stretnutia, zriadil i nový železničiarsky športový klub KVSC. KVSC sa v sezóne 1941/42 stal najsilnejším košickým hokejovým klubom.

Po skončení vojny zanikli maďarské športové kluby. Vytvorili sa v Košiciach snahy o nový športový spolok, ktorý by zjednotil všetkých športovcov v Košiciach. Tak vznikol klub, ktorý poniesol názov starej menšinovej ŠK Jednoty.

V novembri 1945 sa na mimoriadnom valnom zhromaždení Slovenské hokejového zväzu rozhodlo, že účastníkmi celoštátnej hokejovej ligy stanú bratislavské mužstvá ŠK a VŠ, HC Tatry Poprad a ŠK Banská Bystrica. Košičania boli právom nespokojní. Požadovali, aby sa o účastníkoch rozhodlo na ľade. Nestalo sa tak. Košičania boli zaradení do bojov v rámci Tatranskej župy. Hokej v metropole východu začal silne stagnovať. Medzi československú elitu sa im v nasledujúcich rokoch nepodarilo prebojovať. Práve naopak. Ešte v roku 1950 hralo prvé košické mužstvo Dynamo ČSD najvyššiu slovenskú "D" súťaž, ale po tom, čo z nej vypadli, sa hral v Košiciach viac ako jedno desaťročie hokej len na krajskej úrovni. Potom sa už začala novodobá história...

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Peter Anna

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 45 603
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 923
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 432
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 8 238
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 114
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 809
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 734
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 576
  1. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  2. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  3. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  4. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  5. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  7. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  8. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 200
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 478
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 261
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 804
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 084
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 720
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 047
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 744
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  2. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  3. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  4. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  5. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  7. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  8. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 200
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 478
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 261
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 804
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 084
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 720
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 047
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 744
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu