eska a Poľska. Záujemcovia si ich môžu vypočuť pri čítaní z ich tvorby v Bábkovom divadle na Alžbetinej ulici. Festival sa začal 2. júla a potrvá do 1. augusta, za sebou má teda takmer polovicu.
Festival sa prvý raz uskutočňuje aj mimo Čiech, okrem Slovenska aj v Poľsku. Spolu v štyroch festivalových mestách - v Brne, Ostrave, Košiciach a Vroclave. Festival organizuje brnianske vydavateľstvo a agentúra Větrné mlýny, na Slovensku v spolupráci s Knižnicou pre mládež mesta Košice (KMK) a v Poľsku s Miejskou Bibliotekou Publicznou we Wrocławiu a s Biuro literackim.
V každom zo spomínaných miest sa po celý mesiac každý večer predstavujú dvaja spisovatelia - český alebo slovenský autor spolu s jedným poľským. Zo Slovákov a Čechov napríklad Ivan Štrpka, Tereza Brdečková, Miroslav Kusý, Michal Hvorecký, Martin M. Šimečka, Pavel Kohout, Arnošt Goldflam či "zo severu" Krzystof Varga, Julia Fiedorczuk, Henryk Grynberg. Dramaturgia je zostavená tak, že najprv, o 19. hodine, číta český alebo slovenský autor a o 20.30 hod. poľský autor. Český alebo slovenský preklad z poľštiny sa premieta na plátne. Pauzu medzi čítaním a besedou s autormi spestruje kvalitná živá hudba.
Festival sa na Slovensko prisťahoval prvý raz vďaka Knižnici pre mládež mesta Košice. České vydavateľstvo Větrné mlýny ho však v Brne organizuje už dvanásty rok. "Trochu nám je ľúto, keď nám z Moravy prichádzajú depeše, že v publiku sedelo 300 ľudí," vraví Beáta Hybáčková z KMK. "Do košického bábkového divadla prichádza zatiaľ 30, alebo aj menej návštevníkov. Hovoríme si, je to vec tradície, lebo nechceme veriť, že Košičania nemajú záujem o dobrú literatúru, ktorú prezentujú samotní autori."
Hneď prvý večer naznačil, že sa stretneme s rozmanitými autormi - rukopisom, vnímaním sveta, naturelom, temperamentom, čo mnoho hovorí o mnohorakom smerovaní súčasnej literatúry. "Ako úplne prvého sme privítali šokujúceho českého básnika Lubora Kasala, ktorý 'koncentrovane vyštekával satiricko-bulvárnu debilitu dneška' - ako napísala kritika. Jeho vulgárny slovník a odstrašujúci pesimizmus nešetril ničí jemnocit. Vzápätí po ňom sme sa započúvali do hlboko ľudských a ušľachtilých veršov poľského básnika a diplomata Jerzyho Kronholda. 'Poézia má mať aj estetickú hodnotu,' povedal, čo vyznelo veľmi trefne v kontexte s predošlým čítaním," vraví B. Hybáčková.
Iný večer patril Slovákovi, „osamelému bežcovi" Petrovi Repkovi s jeho láskavým rozprávaním a tiež analyzujúcemu, hlboko citlivému tvorcovi prózy so skvelým situačným humorom Wojciechovi Kuczokovi. Umelecky silná Češka Radka Denemarková zaskočila tvrdením, že pri týraní je vinná obeť, lebo to dovolí. S poľskou intelektuálkou Juliou Fiedorczuk, tvorkyňou neštandardnej poézie so slovníkom exaktných vied, tvorili dámsku jazdu tretieho večera. "Rad-radom by sme mohli vymenúvať zaujímavé, jedinečné autorské osobnosti, lebo večer čo večer máme možnosť byť hosťami celkom iného sveta tvorcu, nepochybne bohatého a obohacujúceho. Rozhodne to stojí za to. Napríklad večer, keď sme sa stretli s českým hercom, režisérom, dramatikom a autorom pre deti Arnoštom Goldflamom, nás dokonale pobavil, podobne ako stretnutie so slovenským prozaikom Mariusom Kopcsayom," dodáva B. Hybáčková.
Organizátorov teší, že festival si získal niekoľkých skalných návštevníkov, ktorí nevynechali ani jeden večer. Možno k nim zakrátko pribudnú ďalší. Túto možnosť máte aj vy každý večer na nádvorí Bábkového divadla Košice a ak vás odtiaľ vyženú blesky, presťahujete sa pod strechu Burekasu alebo do bábkovej sály.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári