KOŠICE. Dvoch dnes už bývalých košických policajtov z obvodného oddelenia Juh odsúdil Okresný súd Košice II za zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Slavomíra Hurtuka (30) a Martina Glevitzkého (24) uznal vinnými, že v rokoch 2009 a 2010 pokutovali vodičov za dopravné priestupky falošnými blokmi a takto získané peniaze si delili.
Podľa rozsudku ústrižky blokov na notebooku a atramentovej tlačiarni vyrábal práporčík Hurtuk. Z každej vybranej sumy mu zostávali dve tretiny. Jeho kolegovi z hliadky, nadstrážmajstrovi Glevitzkému išla tretina. Expolicajtom dokázali šesť prípadov, v ktorých zinkasovali pokuty od 32 do 120 eur.
Nepochybné dôkazy
Súd nemal pochybnosti o vine Hurtuka, ktorý sa k skutkom priznal, ani o vine Glevitzského, ktorý od začiatku všetko popieral. Dôkazy proti obom považoval za jednoznačné. Inšpekcia ministerstva vnútra im pri zadržaní vlani v apríli našla 37 falzifikátov, zabavila notebook a USB-kľúč, ktoré obsahovali súbory s vyobrazeniami blokov.
Za rozhodujúcu však súd považoval výpoveď Hurtuka. „K trestnej činnosti sa priznal a usvedčil aj druhého obžalovaného. Podrobne popísal, ako prebiehala ich spolupráca aj deľba peňazí. Aj ostatné okolností prípadu svedčia v neprospech obžalovaných,“ povedala sudkyňa Daniela Blažovská.
Vyvrátená obhajoba
Glevitzký sa bránil, že nevedel o tom, že bloky sú falošné. Prišiel s verziou, že šoférom ich vydával preto, lebo ho o to požiadal Hurtuk s tým, že sa mu rozpadávajú a chce sa ich preto čím skôr zbaviť. „Nezobral som od neho ani cent,“ tvrdil.
Súd označil túto jeho obhajobu za účelovú. Podľa neho ju vyvrátil aj nadriadený policajtov, zástupca riaditeľa obvodného oddelenia Marcel Kumičák, ktorý vypovedal, že pokutové bloky boli nepravé už na prvý pohľad.
Pravda a ľútosť
„Všetko, čo som povedal, je pravda. Svoje konanie ľutujem,“ povedal na konci procesu Hurtuk. Jeho doterajšiu bezúhonnosť, priznanie a spoluprácu pri objasňovaní trestnej činnosti u neho súd vyhodnotil ako poľahčujúce okolnosti, pre ktoré mu vymeral dvaapolročný podmienečný trest.
Prísnejšiu, trojročnú podmienku uložil Glevitzkému. Aj on na súde prejavil ľútosť. „Policajná robota bola pre mňa všetkým. Mrzí ma, ako to dopadlo,“ hovoril.
Obom pred súdom pri ukladaní trestu pomohlo aj pozitívne hodnotenie ich práce nadriadeným. Najmä Hurtuka chválil za zákroky voči páchateľom trestných činov.
V polícii skončili
Expolicajti dostali aj peňažný trest, každý po 200 eur. Jeho výška bola nižšia, ako navrhoval prokurátor, čo súd odôvodnil tým, že obaja obžalovaní od prepustenia zo zboru v júni 2010 nemajú stálu prácu a príjem.
V rozsudku im tiež zakázal na dva roky vykonávať zamestnanie v ozbrojených zložkách. Do polície sa však nebudú môcť vrátiť ani potom. Policajtom totiž nemôže byť osoba, ktorá bola právoplatne odsúdená za úmyselný trestný čin, pričom sa neprihliada ani na prípadne zahladenie odsúdenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári