Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Koňare verzus vraňare: Viac krčiem na hlavu majú Košice

Okúzľujúce historické centrá, originál východniarsky zaťahujúci, sympatickí, srdeční ľudia. Košice verzus Prešov. Korzár porovnával.

Futbalové derby Košice - Prešov je dlhé roky symbolom rivality vraňarov a koňarov.Futbalové derby Košice - Prešov je dlhé roky symbolom rivality vraňarov a koňarov. (Zdroj: TASR/František Iván)

Keď ide o šport, vraňare a koňare nepoznajú brata a dokážu sa medzi sebou riadne poruvať. Keď sa však treba zomknúť pre východ, Košičania a Prešovčania nedajú na seba dopustiť a spolu „zmastia“ hocikoho.

KOŠICE/PREŠOV. Niet azda na Slovensku takej spätej dvojičky miest, ako sú Košice a Prešov. Pátrali sme, kde čo majú lepšie, lacnejšie či väčšie.

Trebárs návštevník historického jadra Prešova má väčšiu „šancu“, že ho zrazí trolejbus alebo taxík. Tie totiž v najužšom centre Košíc nepremávajú, je rýdzo pešou zónou, a tak sa tam viac nachodíte.

Košické centrum s rozlohou 85,5 hektára a okolo 600 objektmi zapísanými v ústrednom zozname kultúrnych pamiatok je aj najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. Prejsť len dookola po jej asi 4-kilometrovom obvode rezkým krokom zaberie dobrú hodinku.

Čaro prešovského centra nie je o nič menšie, má útulný pôvab a špeciálnu atmosféru.

Košický moloch

Ďalším košickým rekordom, hodným nejakého zápisu, je prebujnená samospráva s 22 mestskými časťami.

Chod úradu a volení zástupcovia mesta stáli vlani Prešovčanov o 18 eur na hlavu menej (51 eur na obyvateľa, 8 percent rozpočtu) než Košičanov (69 eur na obyvateľa, 11 percent rozpočtu).

Prešovskí a košickí poslanci si ale môžu podať ruky v tom, že ich odmena, hoci funkciu vykonávajú len popri zamestnaní, buď tromfne alebo minimálne atakuje minimálnu mzdu na Slovensku (317 eur).

Pes lacnejší v Košiciach, hrob v Prešove

Napríklad na MHD je zaujímavé, že v Prešove je lacnejší polhodinový lístok. Ak však chcete cestovať dlhšie, viac sa to oplatí v Košiciach. V Prešove ešte stojí menej i mesačník a dôchodcovia majú MHD grátis o 5 rokov skôr.

Psa je zas lacnejšie chovať v Košiciach. Psičkárske zľavy dôchodcom a ZŤP už dávajú lepšie v Prešove. A aj byť pochovaný je vzhľadom na nájomné za hrobové miesto úspornejšie v Prešove...

Ak túžite len po „papuči“ od mestskej polície, väčšia pravdepodobnosť, že ju schytáte, je v Prešove. Ak už chcete aj komplet odťah, hybajte zle parkovať do Košíc.

Riziko vykradnutia bytu či domu je v oboch mestách asi rovnaké, no autičkári majú dlhšie prsty v Košiciach.

Alkohol v Košiciach, automaty v Prešove

Vypiť si je zas komfortnejšie v Košiciach, kde na jeden podnik pripadá len 275 ľudí, to ak by náhodou naraz všetci obyvatelia dostali slinu.

V Prešove vychádza až 295 občanov na jedno reštauračné či pohostinské zariadenie. Rad na výherný hrací automat si, naopak, vystojíte skôr v Prešove, tam je totiž iba 250 ľudí na jeden, v Košiciach až 317.

Komunálny odpad je tiež lacnejšie produkovať v Prešove, kde štvorčlenná rodina zaplatí ročne spolu 76 eur, v Košiciach 126 eur.

V Košiciach (ak nebývate v Starom Meste) zas zaplatíte menej aspoň na dani z nehnuteľností za dom. Pri dani za byt je malý rozdiel v prospech Prešova.

Top koncerty v Steel Aréne

Čo sa týka kultúrneho vyžitia, hoci v Prešove už koncertovali napríklad Jethro Tull, King Crimson, Europe, Gary Moore či Skunk Anansie, Košice prežívajú najmä vďaka Steel Aréne zahraničný hudobný boom.

V uplynulých rokoch privítali také hviezdy ako Roxette, Lenny Kravitz, Joe Cocker, Enrique Iglesias, Deep Purple, Alice Cooper, Scorpions, 50 cent, Bryan Adams, Seal, alebo Andrea Bocceli.

Fakty - Košice

Vybrané údaje

Prvá písomná zmienka: 1230.

Počet obyvateľov: 238-tisíc.

Prezývka obyvateľov: Vraňare.

Najčastejšie mená novorodencov (za rok 2010): ženské - Natália, Sofia, Ema, mužské - Richard, Adam, Jakub.

Nezamestnanosť: Miera evidovanej nezamestnanosti - 9,34 %.

Rozloha mesta: 244 km2, z toho verejná zeleň viac ako 5,5 km2 (mesto bez satelitných mestských častí).

Najvyššia budova: Tzv. monoblok Univerzitnej nemocnice L. Pasteura na Triede SNP 1 (83 metrov).

Najstaršia budova: Dominikánsky kostol z roku 1290 (zároveň najvyššia historická budova - veža má 68 metrov).

Hypermarkety: Tesco (2), Kaufland (2), Carrefour, Hypernova, špecializované Metro, Baumax (2) a Hornbach.

Samospráva

Primátor: Richard Raši (Smer-SD) - plat 4 405 eur mesačne.

Poslanci: 50 mestských poslancov - priemerná mesačná odmena 1 poslanca je 332 eur.

Koľko stál Košičanov chod mesta (rok 2010): Spolu 357 miestnych a mestských poslancov, 22 starostov, primátor a 751 zamestnancov 22 mestských častí i mesta vyšlo na 16,4 milióna eur. Celá košická samospráva mala vlani k dispozícii 152 miliónov eur (mesto 131 miliónov a mestské časti 21 miliónov).

Dane, poplatky, ceny

Daň z nehnuteľnosti: ročne za 100 m2 byt - v Starom Meste 39,80 eura, v ostatných častiach Košíc 26,50 eura. Ročne za 100 m2 rodinný dom - v Starom Meste 33,10 eura, v ostatných častiach Košíc 19,90 eura. Občanom, ktorí dosiahli 70 rokov alebo sú v hmotnej núdzi sa znižuje daň o 30 %, ťažko zdravotne postihnutým o 50 %.

Daň za 1 psa: 39,83 eura ročne v byte, 9,95 eura ročne v rodinnom dome, daň sa znižuje o polovicu pre občanov nad 70 rokov, ťažko zdravotne postihnutých, pre majiteľov sterilizovaných psov, či vzatých z útulku.

Poplatok za komunálny odpad: necelých 31,40 eura za rok na osobu (zhruba 25 eur na piateho a každého ďalšieho člena domácnosti), obyvatelia nad 70 rokov majú zľavu 30 % (osamelí 50 %), deti do 5 rokov 30 %.

Cena hrobného miesta na cintoríne: prenájom na 10 rokov - 175,79 eura.

Cena bytov: napr. 3-izbový okolo 70 m2 na sídlisku - väčšinou medzi 65-tisíc až 75-tisíc eur.

Doprava

Počet liniek MHD: autobusové (vrátane do U. S. Steelu) - 43 (nočné 3), električkové - 15, trolejbusové - 2 (nočný 1).

Ceny v MHD: Základný 30-minútový lístok 0,55 eura, 60-minútový 0,65 eura, tzv. mesačník 18,25 eura. Zadarmo majú MHD napr. odbojári, ťažko zdravotne postihnutí a ich sprievodca, občania nad 70 rokov.

Papuče a odtiahnuté autá: v roku 2010 nasadila Mestská polícia na kolesá 7889 technických prostriedkov na zabránenie odjazdu motorových vozidiel (tzv. papuče), ďalších 2 412 áut skončilo na vozidle odťahovej služby. Pokuta je v oboch prípadoch do 60 eur, poplatok za odťah vyjde ďalších do 65 eur.

Kriminalita za rok 2010

Počet trestných činov: 5437.

Závažné zločiny: 5 vrážd, 1 znásilnenie, 101 lúpeží.

Vreckové krádeže: polícia eviduje 296 ostatných majetkových krádeží.

Vykrádačky byty/autá: 91 bytov+domov, 607 áut (+ukradnutých áut 83).

Školstvo

Jasle a materské školy: Mesto prevádzkuje dvoje jasle na Jesennej a Kalinovskej ulici. Je zriaďovateľom 56 materských škôl, ďalších 6 zriaďuje MČ Staré Mesto a jednu MČ Šaca. Navštevuje ich celkovo 5938 detí. Okrem toho pôsobí v meste aj 6 cirkevných a 5 neštátnych škôlok.

Základné školy: 36 mestských navštevuje 16 755 žiakov. Neštátnych je 7 a cirkevných 4.

Kultúra, relax, hazard

Divadlá: Štátne divadlo (+ Malá scéna), Bábkové divadlo, Jorik, Cassia, Romathan, Thália a Staromestské divadlo.

Kiná: V Cinemaxe je 7 kinosál, v City Cinemas-e sú 4. V Úsmeve sú dve sály, v Biografe jedna.

Hudobné kluby: V Košiciach je päť významných hudobných klubov (GES, Collosseum, Jazz, Tabačka, Zebra), ku ktorým je potrebné prirátať dve čajovne a štyri puby (Irish, Beer House, Country Diera, Riders) s pódiom, kde sa robia koncerty. Okrem nich je tu s pódiom aj viacero menších kaviarní a krčmičiek.

Diskotéky: najvyhľadávanejšie sú Retro Cult Club, Exit, V–klub, Ibiza, či Boba bar.

Kúpaliská: Mestská plaváreň, Ryba, Triton, Mestská krytá plaváreň, Prírodné kúpalisko Nad jazerom.

Reštauračné a pohostinské zariadenia: 865.

Hracie automaty: takmer 750 (najviac v Starom Meste - 187).

Šport

Pýchou košického športu je hokej. Stal sa fenoménom. HC Košice získali 2 československé a 6 slovenských titulov (teraz 3 za sebou). O záujme verejnosti svedčia vysoké návštevy v Steel Aréne počas kľúčových zápasov. Zato futbal momentálne nezažíva najvydarenejšie obdobie. O atmosfére niekdajších slávnych derby VSS - Lokomotíva, keď sa diváci bili o miesta v hľadisku, si terajší hráči MFK môžu nechať len zdať. Znovuoživenie priniesla nakrátko éra 1. FC, ktorý získal v 90. rokoch dva tituly a hral aj hlavnú súťaž Ligy majstrov. Stále sa darí basketbalu, ktorý má aj širokú mládežnícku základňu. Vrcholom je klub basketbalistiek Good Angels, ktorý získal osem titulov v rade za sebou a bojuje s najlepšími európskymi klubmi v Eurolige (majstrami boli aj muži Slávie TU). Svoje miesto pod slnkom majú i hádzanári, berú medaily a päťkrát sa tešili zo zlata, vrátane československej ligy. Z "menších" športov je fenoménom vodné pólo, ktoré v minulosti kraľovalo v Československu a teraz bývalú slávu obnovil aktuálny majster ČH Hornets. Hrdí môžu byť aj nohejbalisti, ktorí nosia pravidelne medaily z vrcholných svetových podujatí. Čosi podobné platí aj o kickboxeroch, fitneskách, či kulturistoch.


jav, sam, špa, pod, jog, dnt, por, krs, jsv
Fakty - Prešov

Vybrané údaje

Prvá písomná zmienka: 1247.

Počet obyvateľov: 89 415.

Prezývka obyvateľov: koňare.

Najčastejšie mená novorodencov (za rok 2010): ženské - Vanesa, Sofia, Natália, mužské - Samuel, Tomáš, Patrik.

Nezamestnanosť: miera evidovanej nezamestnanosti - počet ľudí bez práce v okrese Prešov sa vyšplhal na 14 282.

Rozloha mesta: 74 km2, z toho verejná zeleň 2,05 km2.

Najvyššia budova: Konkatedrála svätého Mikuláša (veža má 71 metrov).

Najstaršia budova: Konkatedrála svätého Mikuláša so základmi zo 40. rokov 14. storočia.

Hypermarkety: Tesco, Kaufland, Hypernova, Billa, špecializovaný Baumax.

Samospráva

Primátor: Pavel Hagyari (nezávislý) - plat 3 268 eur mesačne.

Poslanci: 31 mestských poslancov - priemerná mesačná odmena na 1 poslanca je 409 eur.

Koľko stál Prešovčanov chod mesta (za rok 2010): Spolu 31 poslancov, primátor a 243 zamestnancov mesta vyšlo na 4,6 milióna eur. Vlaňajší rozpočet mesta bol 56 miliónov eur.

Dane, poplatky, ceny

Daň z nehnuteľnosti: ročne za 100 m2 byt 25 eur. Ročne za 100 m2 rodinný dom 25 eur, vo vybraných častiach mesta so slabšou infraštruktúrou 18,40 eura. Zľavu 50 % majú občania v hmotnej núdzi, starší ako 70 rokov a ťažko zdravotne postihnutí.

Daň za 1 psa: 66 eur ročne v byte, 16 eur ročne v rodinnom dome, daň neplatia dôchodcovia nad 70 rokov a zdravotne ťažko postihnutí.

Poplatok za komunálny odpad: po 19,71 eura na rok za 1. a 2. člena rodiny, 18,25 eura za 3. a 4. člena rodiny, zhruba 8 eur za každého ďalšieho člena.

Cena hrobného miesta na cintoríne: prenájom na 10 rokov - 116,18 eura.

Cena bytov: napr. 3-izbový byt okolo 70 m2 na sídlisku - zhruba 55-tisíc až 60-tisíc eur.

Doprava

Počet liniek MHD: 37 autobusových (1 nočný spoj), 8 trolejbusových (2 nočné).

Ceny v MHD: Základný 10-minútový lístok 0,40 eura, 30-minútový 0,50 eura, 60-minútový 0,70 eura, tzv. mesačník 16,60 eura. Zadarmo majú MHD napr. dôchodcovia nad 65 rokov, ťažko zdravotne postihnutí a ich sprievodca, odbojári.

Papuče a odtiahnuté autá: v roku 2010 nasadila Mestská polícia na kolesá 3 689 technických prostriedkov na zabránenie odjazdu motorových vozidiel (tzv. papuče), ďalších 409 áut skončilo na vozidle odťahovej služby. Pokuta za papuču je do 60 eur, poplatok za odťah vyjde na ??? eur.

Kriminalita za rok 2010

Počet trestných činov: 2 307.

Závažné zločiny: 4 vraždy, 2 znásilnenia, 28 lúpeží.

Vreckové krádeže: 83.

Vykrádačky: 35 bytov+domov, 113 áut (+ ukradnutých áut 28).

Školstvo

Jasle a materské školy: mesto Prešov nie je zriaďovateľom žiadnych jaslí, zriaďuje 20 materských škôl s 2535 deťmi. Okrem toho je na území mesta 9 neštátnych materských škôl so 413 deťmi (zaradené v sieti škôl a školských zariadení). Na území mesta sú aj materské školy a detské centrá, prípadne jasle nezaradené v sieti škôl a školských zariadení, ale mesto nevedie ich evidenciu.

Základné školy: 13 mestských (7430 žiakov), neštátnych je 6.

Kultúra, relax, hazard

Divadlá: Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Alexandra Duchnoviča, Divadlo Portál, Divadlo A. Palantisza, Babadlo, DRaK, Divadlo bez opony.

Kiná: kino SCALA pod PKO, v Cinemaxe je 5 kinosál.

Hudobné kluby: V týchto sa hrá pravidelne - Bizarre music club, City club, Wave, Bunker, Christiania, v ďalších sa hrá dosť často - Jazz vine pub, Krčma u Ponča, U Greka, Ester.

Diskotéky: najvyhľadávanejšie sú Avalon, Ponorka, či Čierny orol.

Kúpaliská: Letné kúpalisko na Sídlisku III., Šťuka, Delfín, bazén na SPŠ Strojnícka, MŠ Bajkalská a letné prírodné kúpalisko Delňa.

Reštauračné a pohostinské zariadenia: 305.

Hracie automaty: 360.

Šport

V prešovskom seniorskom športe dominuje už 10 rokov hádzanársky klub Tatrana Prešov, ktorý za ten čas získal 7 majstrovských titulov a robí dobré meno aj v európskej Lige majstrov. Futbalový 1. FC Tatran Prešov má tiež bohatú tradíciu, hrá v Corgoň lige. Bedminton club Prešov už mnoho rokov potvrdzuje povesť najlepšieho bedmintonového klubu v republike. Úspechmi na majstrovstvách sveta, alebo Európy sa môže pochváliť gymnastika, teekwondo aj menej tradičné športy ako armwrestling a rybolov. V roku 2010 významné úspechy dosiahli aj basketbalistky BK PU Bemaco Prešov a volejbalisti VK PU Mirad Prešov. Na národnej i medzinárodnej úrovni sa presadzuje aj mládež. V tomto roku sa starší dorastenci 1. FC Tatran Prešov stali futbalovými šampiónmi SR. Majstrami sú aj hádzanári mladšieho i staršieho dorastu a starší žiaci Tatrana Prešov. Dlhodobo výnimočné úspechy dosahujú aj prešovský mládežnícky bedminton, volejbal, gymnastika, taekwondo, kickbox, či športová streľba.

čor, tim, leš
ANKETA: Ako vnímajú známi ľudia svoje mesto a čo hovoria o susedoch?

Richard Raši, primátor, rodený Košičan

- Ani po rokoch ma neomrzela Hlavná ulica, ktorá dýcha nezameniteľnou atmosférou, históriou a pamiatkami. Košice majú aj vďaka EHMK 2013 čo ponúknuť po kultúrnej stránke, no aj po športovej. Úžasné je aj okolie - Jahodná, Kavečany, Kojšovka či Lajoška, ktoré poskytujú športové a rekreačné vyžitie. Mnohí vnímajú Prešov a Košice ako konkurenčné mestá. Nie je to tak. Na Prešove mi je sympatická zomknutosť jeho obyvateľov. Prešov je aj kolískou kvalitnej muziky. Hity recesistických legiend ako Chiki liki tua či Heľenine oči sú nenapodobiteľné. S týmto mestom sa mi navždy budú spájať mená Peter Nagy a Peter Lipa. Centrum je podobné košickému, v letnom období oceňujem množstvo kaviarničiek a terás. V prípade Košíc považujem za slabé miesto dopravnú infraštruktúru ciest vedúcich do mesta.

Jozef Úradník, košický herec, rodák od Bytče

- V Košiciach oceňujem nielen Dóm sv. Alžbety, ale i divadlo s nádhernou architektúrou. Podobné divadlo existuje aj v Kluži a Budapešti, plánoval ich ten istý architekt. V Prešove sa mi nepáči nová betónová budova divadla, mám radšej tú staršiu, historickú. Tamojším pozitívom je aj tolerancia veriacich rôznych vierovyznaní, keďže tam fungujú vedľa seba mnohé rôzne konfesie. Nad negatívami v mestách som nikdy nerozmýšľal. Všetko je o ľuďoch a ich pocitoch. Tie by mali byť vždy pozitívne.

Miro Džunko, skupina The Backwards, rodený Košičan

- Najviac som hrdý na Dóm svätej Alžbety, vlastne celá Hlavná ulica je veľmi pekná. Inak sú tu aj pekné baby a dobré reštaurácie. Na Prešove si najviac cením tamojších ľudí. Sú veľmi pohodoví, radi tam hráme. Dokážu sa na koncertoch riadne odviazať a majú radi dobrú hudbu. Dokonca veľa muzikantov je z Prešova a Košíc. Skrátka na východe sú umelecké talenty a na západe zase výborný marketing. V oboch mestách sú problematickí opití ľudia. Hlavne mladí, ktorí sa túlajú po nociach a robia neporiadok. A potrebovali by aj viac pracovných príležitostí. Je tu málo práce všeobecne. Pokiaľ ide o muziku, je paradox, že hráme viac mimo východu...

Igor Liba, košická hokejová legenda, rodený Prešovčan

- Z Prešova som sa do Košíc presťahoval ešte ako osemnásťročný a za "socíku" bolo takmer jedno, v akom meste žijete, všetko bolo rovnaké. Dnes ľudia hľadajú možnosti väčšieho vyžitia a skôr ich nájdu vo veľkých mestách, teda skôr v Košiciach. Tie žijú komerčnejšie, ale aj drahšie. Tu sa ľudia hádam ešte viac naháňajú za majetkom. Výhodou Košíc je viac firiem, najmä U. S. Steel. Ten ťahá možno tretinu mesta, naň nejakým spôsobom naviazanú. A vďaka nemu lepšie funguje aj šport. Najmä hokej. Ten má v Košiciach tradíciu, zatiaľ čo v Prešove roky živorí. V metropole Šariša to klape najmä v mužskej hádzanej, ale všetko je to o peniazoch. A tie skôr nájdete vo väčšom meste. Košice ťažia aj z toho, že majú Steel Arénu, ale aj tá tu funguje najmä vďaka U. S. Steelu.

Ladislav Rovinský, aktivista, rodený Košičan

- Prešov to vyhral tým, že nezažil taký prudký rast. Košice za príliš krátku čas (1961-1971) nabrali priveľa obyvateľov, ktorí neboli spätí s mestom. Niekoľkonásobne narástli a zmenil sa charakter, komunistom sa podarilo zmeniť zloženie Košíc. Rivalita medzi 'Koňarmi' a 'Vraňarmi' existovala odjakživa. Ale vždy boli Košice významnejšie, čo sa aj odzrkadľovalo na podpore vlád. Boli sme prvé slobodné kráľovské mesto, a vplyv Košíc siahal ďaleko za hranice chotára. Aj z environmentálneho pohľadu je na tom podľa mňa lepšie Prešov Má lepšie cyklistickú dopravu, aj MHD, má viac predajných automatov na lístky, a trolejbusy tvoria nosný dopravný systém. U nás idú nezadržateľne do útlmu.

Pavel Hagyari, primátor, rodený Prešovčan

- Košičanom prajem úspech a samozrejme Prešovu ešte o niečo väčší. Košice vnímam ako partnerské mesto pre projekt EHMK, som rád, že existuje medzi nami rivalita, ale stačí tá na poli športovom. Želám si viac spolupráce, viac spoločnej snahy na získavanie podpory projektov a financií z centrálnych zdrojov. Sme dve najkrajšie mestá na Slovensku a aj historicky, kultúrne a športovo sa dopĺňame. Asi nikoho neprekvapí, že Košiciam nezávidím Lunik IX a všetky problémy súvisiace s rómskou minoritou.

Kveta Stražanová, prešovská herečka, rodáčka od Prievidze

- Prešov je moje mesto, hoci som sa tu nenarodila. Nech som kdekoľvek, vždy sa tu rada vraciam. Jednoducho, milujem Prešov. A máme tu aj veľmi slušných bezdomovcov. Nemám rada v meste vandalov, ktorí ničia krásne budovy sprejovaním. Nehovorím o umeleckých dielach, ale o rôznych háky-bákoch. Do Košíc chodím často, spolupracujem aj s košickým divadlom a obe tieto mestá sú krásne. Nie som závistlivý človek. Ja mám rada obe mestá. Cítim sa v nich jednoducho dobre.

Mário "Gapa" Garbera, saxofonista, rodený Prešovčan

- Košice nevnímam ako konkurenciu, ale ako partnera na východe. Mám v Košiciach veľa kamarátov a nielen hudobníkov. Raz sa určite stane to, že sa mestí spoja a budeme sa volať Košov alebo Prešice. Ale niečo im predsa len závidím. Majú až tri veľké jazz festivaly. V Prešove mame len jeden. Inak mi nič v Prešove nevadí, možno len rozbité cesty. Prešov aj Košice sú si podobné. Najväčší rozdiel je asi v tom, že Prešov má takú rodinnú atmosféru a Košice vyznievajú ináč, než rodinne... Prešov je metropola umelcov a kultúry vôbec.

Igor Drotár, automobilový pretekár, rodený Prešovčan

- V Prešove mám najradšej ľudí, ktorí tu žijú. Sú čistí a úprimní a ja to viem, pretože cestujem a mám možnosť porovnávať. V Prešove je veľmi príjemná atmosféra, nie ako v Košiciach. Aj prostredie tu máme nádherné. Máme tu takú dobru oázu. Najviac ma mrzí, že v Prešove nemáme žiadnu firmu, v ktorej by si ľudia mohli zarobiť peniaze, a tak žiť dôstojným životom. Košičanom nezávidim nič. Veď naše mesto je plné zelene, pamiatok a úžasných ľudí. Nemáme nami postavenú VSŽ, ale teraz už americkú a smradľavú. Ale na druhej strane sú to peniaze...

Michal Chmeliar, dobrovoľník v skautingu, rodený Prešovčan

- V Košiciach je viac firiem a viac možností ako získať finančnú podporu na voľnočasové aktivity. V Prešove je s tým bieda. Málo podnikateľov chce podporovať činnosť detí a mládeže, možno len s výnimkou športových aktivít. Keď sa niečo podarí, tak ma to skôr prekvapí. Ale máme veľmi dobré skúsenosti s prešovskou samosprávou. Aj nedávno sa nám podarilo získať mestské pozemky na zriadenie športovo-oddychovej zóny v prírode s fitnes prvkami, konkrétne na sídlisku Sekčov.

jog, dnt, tt, čor, ako

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 2. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 3. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 4. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 5. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 6. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Znalec slovenského brandy
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 1. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 2. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 3. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 8. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 9. Spravte si zásoby zdravia
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 7 503
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 5 989
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 102
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 178
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 774
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 527
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 303
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 137
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 124
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 596

Blogy SME

 1. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 2. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 3. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol nanebovzatia Panny Márie v Tismicích
 4. Igor André: Generačná chudoba, no a?!
 5. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 6. Café Európa: Kam smeruje Európska únia?
 7. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 8. Jozo Peric: V súvislosti s rozhodnutím OPEC+ a opätovným otvorením trhu v Číne ceny ropy rastú
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 377
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 14 198
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 343
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 966
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 433
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 4 837
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 520
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 802
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Vyše 50 prokurátorov vystúpilo proti Žilinkovi v auguste.


4 h
Týždeň Petra Schutza

Príčinou rastu cien je šprint za uhlíkovou neutralitou.


23. sep
Richard Sulík.

O rozpočtovej zodpovednosti a reformách s ministrom hospodárstva.


a 1 ďalší 17. sep

Blogy SME

 1. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 2. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 3. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol nanebovzatia Panny Márie v Tismicích
 4. Igor André: Generačná chudoba, no a?!
 5. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 6. Café Európa: Kam smeruje Európska únia?
 7. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 8. Jozo Peric: V súvislosti s rozhodnutím OPEC+ a opätovným otvorením trhu v Číne ceny ropy rastú
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 377
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 14 198
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 343
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 966
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 433
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 4 837
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 520
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 802
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu