Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Ako dovolenkujú známi Košičania

Zisťovali sme, ako oddychujú známi Košičania. Nina Rašiová s rodinou bude tohtoročnú dovolenku tráviť v talianskom meste Bibione. Starosta Emil Petrvalský obľubuje poznávacie zájazdy, Eva Děkanovská pôjde do Talianska. Milan Staš sa slnil v Turecku. Juraj

(Zdroj: kresba: jurko)

Zisťovali sme, ako oddychujú známi Košičania. Nina Rašiová s rodinou bude tohtoročnú dovolenku tráviť v talianskom meste Bibione. Starosta Emil Petrvalský obľubuje poznávacie zájazdy, Eva Děkanovská pôjde do Talianska. Milan Staš sa slnil v Turecku. Juraj Slafkovský s rodinou dovolenkoval v Turecku.

Kvôli boľavému zubu si "želala", aby lietadlo spadlo

12_rasiova_res.jpg

Manažérka opery Štátneho divadla Košice Nina Rašiovú uznáva, že na Slovensku máme krásnu prírodu i veľa pamiatok a miest, ktoré stoja za strávenie dovolenky. Ale pre ňu osobne je predstava tej letnej vždy spojená s morom. Je to pre ňu relax a po dovolenke pri mori to vždy cíti aj na svojom zdraví.

O tom, kam v lete pôjde, uvažuje už od decembra. "No nie som zástankyňa first ani last minute. Myslím si, že človek si plánuje dovolenku z dôvodu oddychu a prežitia pekných chvíľ, ktoré chce stráviť s blízkymi. A nie kvôli tomu, koľko na nej ušetrí bez ohľadu na to, kde a ako ju prežije, nevraviac o strese, ktorý so sebou čakanie na last minute prináša. Pretože pokazená dovolenka je i napriek akýmkoľvek ušetreným peniazom stratený čas, ktorý predstava ušetrených peňazí nenahradí..."

N. Rašiová si letnú dovolenku vyberá podľa vlastnej skúsenosti a úvahy. Ideálna destinácia podľa predstáv iných ľudí či katalógov je veľmi subjektívna vec. Pre ňu, v zmysle jej vlastných požiadaviek a nárokov na dovolenku, môže byť diametrálne odlišná od predstáv iných. "Ak mám povedať, ktorá mi úplne najviac utkvela v pamäti, tak to je prvá zahraničná, ktorú som strávila s manželom v Paríži. Od malička som obdivovala francúzsku literatúru, preto som túžila vidieť Paríž a zažiť jeho atmosféru. Nakoniec sa mi to splnilo. Bola to nezabudnuteľná dovolenka." A možno ju tromfne tohtoročná, ktorú strávi s rodinou v Bibione. "Je to malé kúpeľné mestečko neďaleko Benátok a keďže máme jedno rodinné jubileum, chceme ho tam osláviť spolu ako rodina. Lebo pre mňa dovolenka predstavuje pohodu strávenú s ľuďmi, ktorých mám rada..."

Hoci si to nikto neželá, takmer každému sa na dovolenke prihodila nejaká nepríjemnosť. N. Rašiová nie je výnimka. "Keď sme boli na Kréte, na druhý deň po prílete mi opuchol zub a začal príšerne bolieť. V mestečku, kde sme bývali, zubár nebol a tak som celých 10 dní prežila na tabletách proti bolesti. Stále sa to zhoršovalo a keď sme konečne leteli domov, mala som také bolesti, že som si najprv v duchu a potom polohlasne vzdychala: ´Bože, daj, aby toto lietadlo konečne spadlo a ja som mala pokoj...´ Úprimne povedané, na spolucestujúcich to veľmi povzbudzujúco nepôsobilo," smeje sa s odstupom času.

A čo veselšia príhoda? "Na dovolenke v Španielsku sme boli s blízkymi priateľmi. Bol to manželský pár, pričom muž našej priateľky sa celý čas chválil, koľko rečí ovláda. Nikdy sme to nemali možnosť zistiť, lebo na nákupy s manželkou chodili sami a na výletoch sme mali slovenského sprievodcu. Pravda však nakoniec vyšla najavo. Srdečný španielsky vrátnik nás zdvorilo pozdravil:´ Buenos días´. Muž našej priateľky nezaváhal a hneď mu pohotovo odzdravil: ´Buenos Aires´..."

rob

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

V Turecku sa mu stratili turisti

12_petrvalsky6veja_res.jpg

O tom, aká by mala byť ideálna letná dovolenka, má takmer každý presnú predstavu. Iné je to u starostu MČ Sídlisko Ťahanovce Emila Petrvalského. „Neviem, aká je, ešte som takú nemal. Určite mi na tej ideálnej nesmie chýbať teplo, voda a slnko. Ak sa dá, kombinujem leňošenie na pláži a poznávanie pamiatok. Ale radšej mám poznávacie zájazdy, kde sa veľa chodí a veľa vidí."

Mnohí sa pri letnej dovolenke rozhodujú medzi horami a morom. Už z prvých odpovedí starostu E. Petrvalského je však jasné, čo si v lete vyberie. „Jednoznačne vodu. Ja som sa narodil v Komárne, v okolí sme mali mnoho termálnych kúpalísk." Tohtoročnú dovolenku si s rodinou už vybrali. „Pôjdeme k svokre do Čiech, lebo jedným vrzom odveziem na spiatočnej ceste manželku do práce do Nemecka."

Sú ľudia, ktorí sa dovolenky nevedia dočkať a myslia na ňu už od zimy. Ako je to u starostu Sídliska Ťahanovce? „U mňa to neplatí. Nemyslím teda. Idem, keď sa zbehnú okolnosti a je voľno v práci a rodina je pokope. Dcéra totiž študuje v Prahe, manželka pracuje v Nemecku a syn má vlastné záujmy."

Keď sa povie vysnívaná dovolenka, každý si predstaví niečo iné. Niekto nádhernú pláž so slnečníkmi, palmami, na skok od tyrkysového mora, iný čo najdrahšiu destináciu, ktorá uspokojí všetky jeho chute. E. Petrvalský však nemá žiadne vysnívané miesto. Pamätných dovoleniek a zážitkov z nich má naopak veľmi veľa.

„Boli rôzne. Smutné, aj veselé," tvrdí. "Jeden z nich sa mi stal v čase, keď som ešte robil sprievodcu PCR. V Istanbule sa mi stratili ľudia. Našťastie mali pri sebe hotelovú kartu a natrafili na ochotného taxikára. Hoci si nerozumeli, 10 minút sa im snažil niečo vysvetliť. Napokon ich naložil do taxíka a doviezol asi 50 m za roh k hotelu..."

mia

Skryť Vypnúť reklamu

More miluje, aj sa ho bojí

12_dekanovska4judy_res.jpg

Riaditeľka TV NAŠA a honorárna konzulka Srbskej republiky Eva Děkanovská si ideálnu dovolenku predstavuje pri mori, lebo to jediné Slovensko nemá. "Okrem toho, more milujem, aj keď sa ho strašne bojím," priznáva.

O tom, kam v lete vyrazí, sa rozhoduje na poslednú chvíľu a podľa okolností, väčšinou pracovného charakteru. Jediným kritériom je však kľud, z čoho vyplýva, že E. Děkanovská preferuje pokojnejšie destinácie a nie také, kde je hotel na hoteli a na prízemí každého z nich hučí do rána diskotéka. "Na last minute sa nespolieham, lebo takmer nikdy nemám čas sledovať, ktorá cestovka má kedy ten najvhodnejší..."

Tohto roku sa E. Děkanovská vyberie do Talianska. "Tentoraz to bude úplne náhodne, cez cestovnú kanceláriu. Tak dúfam, že sa moje očakávania naplnia." A možno táto dovolenka tromfne zatiaľ tú najpamätnejšiu. Tú strávila šéfka TV NAŠA pred štyrmi rokmi na Havajských ostrovoch. A čím bola výnimočná? "Bola po každej stránke najexotickejšia, najzvláštnejšia a naozaj krásna. Taká, na akú sa do smrti nezabúda."

Takmer každý, kto bol na letnej dovolenke, si okrem suvenírov priniesol aj nejaké zážitky. Veselé i smutnejšie, na ktoré by radšej čím skôr zabudol. E. Děkanovská je v tomto výnimka. "Nepríjemnosti, ako napríklad strata pasu, zranenie či krádež peňazí, sa mi našťastie, vyhýbajú. Tak nech to tak aj ostane... A musím priznať, že ani na humornú príhodu si nespomínam. Ale veď celá dovolenka, ak sa vydarí, je vlastne jedna veľká sranda..."

rob

Skryť Vypnúť reklamu

Šiel na WC, "zmeškal" loď

12_stas_detail_pretoc_sita_res.jpg

Hokejový tréner Milan Staš s rodinou dovolenkuje rok čo rok začiatkom júla. Vtedy majú totiž mužstvá voľno pred začiatkom prípravy na ľade. Aj toto leto sa vybral k moru. Tentoraz trávil dovolenku v Turecku. Vrátil sa len pred pár dňami, opálený, oddýchnutý.

„Úplne najradšej oddychujem v prírode a popri tom sa aspoň trochu hýbem. Vôbec nemusím cestovať ďaleko. A ak môžem dovolenkovať tam, kde rastú huby, tak som najspokojnejší. To je pre mňa ideálny relax, vtedy vypnem a mám radosť, ak sa košík zapĺňa. U nás nie je núdza o huby, som pravidelný zásobovač. Nazbieram ich toľko, že často ich aj rozdávam priateľom," prezrádza v Košiciach žijúci, no v extraligovej Banskej Bystrici pôsobiaci hokejový tréner.

Za tie roky prešiel takmer všetkými tradičnými dovolenkovými destináciami. „Trikrát som bol v Turecku, dovolenkoval som na Rhodose, na Kréte, v Španielsku, v Chorvátsku, v Tunisku, Egypte. Prešli sme toho s rodinou dosť. Najviac mi vyhovovalo Turecko. Asi kvôli počasiu. Je stabilné a teplota mora vysoká. A keď som už pri mori, nech sa môžem v kuse močiť aj hodinu a pol, nech morská voda pôsobí naplno."

S dovolenkami sa viažu aj zážitky. M. Staš najviac spomína na tie zo Španielska, hoci majú pekných pár rokov. „Počuli ste už o tom, že sa stratili rodičia? Tak mne s manželkou sa to stalo. Boli sme niekde pri Barcelone. Naše ratolesti sa držali sprievodcu, no my sme kamsi zabočili. Potom sme sa hľadali. Najväčší stres to bol asi pre sprievodcu. Stalo sa mu, že sa mu stratili deti, ale nie rodičia," ponúkol úsmevný príbeh a v súvislosti so Španielskom pridal ďalší. „Išli sme na výlet loďou. Už sme sa vracali späť, veľmi som potreboval na toaletu a tá bola ďalej od pláže. Odskočil som si. Medzitým prišla loď, všetci nastúpili, len ja som chýbal. Kapitán chcel odísť, no manželka a deti začali plakať, tak na mňa počkal."

tt

Musí mať dobré jedlo a pekné počasie

12_slafkovsky_krs_res.jpg

Niekto na letnej dovolenke vyžaduje jemný piesok na pláži, iný preferuje strediská, kde je rušný nočný život. Aj riaditeľ a konateľ spoločnosti Tepelné hospodárstvo Juraj Slafkovský má svoje požiadavky. „Na letnej dovolenke mi nesmie chýbať dobré jedlo a pekné počasie. Ideálna letná dovolenka je pre mňa vtedy, ak je s rodinou a ak je užitá v pohode, zdraví a bez zbytočných nepríjemností."

More však nie je jediné, na čo v lete myslí. „Ja si to rád rozdelím, lebo aj hory majú svoje čaro a neopakovateľnú atmosféru. Vysnívané miesto pre dovolenku však vôbec nemám. Som spokojný, keď môžem plnohodnotne stráviť svoj čas s rodinou." Tú tohtoročnú má už on a jeho rodina za sebou. „Boli sme v Turecku. Vyberali sme tak, aby sme si s deťmi a manželkou oddýchli v peknom a príjemnom slnečnom prostredí. Čo sa týka dovolenkovej inšpirácie, rád si vypočujem rady od známych, ale nakoniec sa s manželkou rozhodujeme predovšetkým s ohľadom na deti. Na dovolenku myslíme vždy skôr, ale veľa záleží od okolností, priorít rodiny a povinností v práci."

Každý si rád dovolenku užije podľa seba. Sú takí, čo spod slnečníka vystrčia nos len vtedy, ak si idú zaplávať do mora, iní si takéto leňošenie nevedia predstaviť. Ako je na tom J. Slafkovský? „Na dovolenke vždy nejako skombinujeme oddych s prehliadkami historických pamiatok. Záleží však na destinácii a možnostiach, keďže tie sú v každej krajine rozdielne."

Z dovolenky si okrem fotiek donesú aj mnoho zážitkov. "Nuž, ťažko vybrať jeden konkrétny. Každá dovolenka s deťmi predsa prináša kopec úsmevných zážitkov. A je len dobré, keď vás tie menej úsmevné obchádzajú. To prajem aj čitateľom Košického večera KORZÁR."

mia


Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Budovanie zelenej značky
 5. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 6. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 10. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 816
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 933
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 941
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 172
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 722
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 638
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 496
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 401
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 391
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 249
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kontroverzný aktivista Slávik sa zapojil aj do povoľovacieho procesu k modernizácii cesty na Slaneckej.

Trestné oznámenie Sulíka spustilo lavínu.

5 h
Centrálne parkovisko na Štrbskom Plese si obec Štrba prenajíma od eseročky Mesta Vysoké Tatry. Návštevník tam zaplatí menej ako napríklad v Tatranskej Lomnici či v Starom Smokovci.

Mesto chce motivovať ľudí a odľahčiť premávku.

5 h
Kto si vyšiel do lesa na prechádzku, neľutoval.

Navštívte spolu s nami zasnežený lesopark nad Sídliskom Ťahanovce.

5 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

9 h

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

6 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop