KOŠICE. Tridsaťjedenročný Marek z Veľkých Kapušian si pri skoku do bazéna na kúpalisku vo Veľatoch narazil hlavu o dno. Zlomil si pritom tri krčné a jeden hrudný stavec. Previezli ho do trebišovskej nemocnice, odtiaľ bol v stredu kvôli závažným poraneniam transportovaný vrtuľníkom do košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura. Leží na klinike úrazovej chirurgie.
Podľa lekárov sú jeho zranenia veľmi vážne, ale miecha nie je poškodená. Ďalšie vyšetrenia ukážu, či podstúpi operáciu. Zástupca prednostu kliniky Theodoz Molčányi predpokladá, že pacient pobudne v nemocnici minimálne dva týždne.
Prvý prípad
Marek sa na bolesti nesťažuje. Je rád, že sa jeho skok do vody neskončil horšie. Napriek zraneniu nestráca optimimus. „Možno si ešte do bazéna zaskáčem.“
Tridsiatnik je v tejto letnej sezóne prvým pacientom s poranením po skoku do vody. Každoročne leží v univerzitnej nemocnici niekoľko ľudí, ktorí následkom „hlavičky“ ochrnú.
„Je prekvapujúce, že sme v tejto sezóne zaznamenali iba jeden prípad poranenia chrbtice po skoku do vody. Zvyčajne ich máme v lete päť až desať, pričom niekoľko z nich končí ochrnutím horných a dolných končatín. Takéto zranenia predstavujú veľkú osobnú tragédiu pre postihnutého človeka i jeho rodinu. Zvlášť preto, že sa stávajú hlavne pohybovo aktívnym mladým mužom,“ hovorí Molčányi.
Pri skoku hrozí ochrnutie
Z praxe vie odborník menovať dva spôsoby, ako sa skokan môže zraniť.
„Buď neodhadne hĺbku vody a narazí hlavou o dno, alebo pri vynáraní sa narazí hlavou do nejakej prekážky, napríklad do skaly. Pri takýchto poraneniach je, žiaľ, zvyčajne poškodená nielen chrbtica, ale aj miecha a pacientovi hrozí ochrnutie končatín. Niekedy je navyše potrebné riešiť aj problémy s pľúcami a dýchaním – pokiaľ sa človek pred vytiahnutím na breh topí a dôjde k vdýchnutiu vody do dýchacích ciest.“
Molčányi zdôrazňuje, aby boli ľudia obozretní pri bežných činnostiach a nepreháňali to s alkoholom. V lete sa totiž lekári stretávajú s množstvom úrazov, pri ktorých asistuje alkohol. Zvyčajne ide o pády z bicykla, stromov či strechy. V lete často končia na pracovisku prázdninujúce deti. Podľa Molčányiho sú najviac ohrození 6– až 14–ročné, ktoré sa zrania pri bicyklovaní, korčuľovaní, jazde na skejtborde či lození po stromoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári