Košiciach ešte slony nemáme, ale kúpiť do záhradky hnoj od koní, tiav či zebier nie je problém. Kto chce, v zoo zoženie aj trus leva, tigra alebo leoparda.
KOŠICE. Predajom slonieho trusu si po zoo vo Viedni privyrába už aj pražská zoo. Jej šéf Miroslav Bobek to komentoval: „So svojím priezviskom som tento predaj zaviesť skrátka musel. Prvé kýbliky som aj podpísal: Bobky od Bobka.“
Jedenapolkilové vedierko stojí 70 českých korún. Tri slony im „vyrobia“ denne spolu asi 500 kg. „Napriek jeho kvalite berme sloní trus skôr ako suvenír, vtipný darček než zázračný elixír, ktorý nafúkne paradajky do objemu melónov a hrušky do veľkosti ananásov.“
Podľa záhradkárov pomáha ovociu, zelenine, ružiam, kvetom na balkóne aj v záhradke. Iní ho kupujú zo žartu známym.
Zoo Košice: Trus kopytníkov
„Aj my predávame trus. Ale slony ešte nemáme,“ reagoval riaditeľ Zoo Košice Erich Kočner. „Možno o 10 rokov, keď vysporiadame pozemky a skvalitníme personál, aj slony môžu byť. Indické slony, aké majú v Prahe, v žiadnej zoo na Slovensku ešte nie sú.“
Košická zoo ponúka maštaľný hnoj kopytníkov, trus koní, tiav, antilop, zebier, jeleňov, muflónov, zubrov, zmiešaný s odpadom so zelených krmív a sena. „Je pre záhradkárov, drobnopestovateľov, poľnohospodárske podniky, na prihnojovanie lúk, pasienkov, okrasných záhrad, dodávame ho i Správe mestskej zelene. Je zdravý, zvieratá nekŕmime žiadnymi preparátmi na zrýchlenie rastu.“
Kopytníky v košickej zoo vyprodukujú denne možno až 1 tonu trusu.
O predaji z recesie neuvažujú
Asi 40-kilové vrece hnoja stojí 2,4 eura, tona 24 eur. Predajom si zoo vylepšuje hospodárenie. Prenajíma i pozemky na občerstvenie a predáva suveníry. Vlani si podnikaním zarobili 55-tisíc eur, čo bolo asi 5 percent výnosov, no skončili so stratou skoro 31-tisíc eur.
„Prioritou je záchrana genofondu vzácnych druhov fauny. Zatiaľ nie je dôvod viac sa sústrediť na predaj hnoja, ale ak by sa našiel vážny záujemca, nevylučujeme to.“
Hoci pražský sloní trus sa predáva aj ako darček zo žartu, podľa Kočnera v Košiciach o takej forme recesie neuvažujú.
Na želanie aj trus šelmy
Kočner vysvetľuje, že zo slonieho trusu je vysokokvalitný biohumus, slony majú špecifické neúplné trávenie, v truse sú zvyšky zelenej potravy.
„Napríklad trus z dobytka v Indii či Afrike niektoré domorodé kmene sušia ako palivo. Kúria si tam trebárs vysušenými kravskými „koláčmi“ či iným kompaktnejším trusom dobytka.“
Prezradil, že občas prídu do zoo ľudia so zvláštnou prosbou. „Chcú trus veľkých mačkovitých šeliem ako lev, tiger, leopard či rys, a to na odplašenie kún z povál chalúp, kde sa zvyknú zabývať a mať mladé. Traduje sa, že ak kuna nájde väčší trus než svoj, sama odíde. Radi vyhovieme. Na želanie vieme poskytnúť aj trus iných zvierat,“ sľúbil šéf zoo.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári