KOŠICE. Doteraz využilo na Slovensku možnosť predávať lieky cez internet zopár lekární. Medzi nimi je košická lekáreň Gram.
Podľa konateľky lekárne Milady Martinčekovej sú ľudia na Slovensku nedôverčiví voči nakupovaniu cez internet.
„To, ako sa v Čechách rozvíja internetový obchod, sa so Slovenskom nedá porovnať. Česi radi nakupujú cez internet, zatiaľ čo pre Slovákov plnia internetové lekárne skôr informačnú funkciu. Zákazníci si tu vedia zistiť cenu či prečítať príbalový leták.“
Mladá a stredná generácia
Dôvodom, prečo táto internetová lekáreň vznikla, je podľa Martinčekovej fakt, že je potrebné kráčať s dobou.
„V časoch, keď možno cez internet nakúpiť takmer všetko, keď pracujeme s internet bankingom, poskytujeme služby tým, ktorí majú záujem o túto formu nákupu. Máme klientov, ktorí u nás výhradne nakupujú len akciový tovar alebo tovar v aukcii.“ Klientelu lekárne tvorí mladá a stredná generácia.
Nakupovanie liekov cez internet predstavuje podľa Tibora Czuľbu, prezidenta Slovenskej lekárnickej komory, len zanedbateľné percento z celkového obratu v liekovom reťazci. Rozdielna je situácia v Európskej únii.
„Štatistiky uvádzajú, že len v Európe sa trh s falošnými liekmi odhaduje na viac ako 10,5 miliardy eur a každý piaty Európan priznáva, že nakupuje lieky na predpis bez lekárskeho predpisu.“
Anonymita
Jednou z pohnútok, prečo si pacienti lieky vyklikávajú s myškou, je, že tak nemusia navštíviť lekára či lekárnika.
„Na internete zostávajú anonymným. Záujem je najmä o lieky proti chrípke, chronickej bolesti, lieky na chudnutie, antibiotiká, lieky na skoncovanie s fajčením či lieky a doplnky pri rôznych intímnych problémoch.“
Jedným z prvých krokov, ktoré by si mal potenciálny nákupca liekov cez internet overiť, je, či webový portál prevádzkuje lekáreň s riadnou licenciou. Povolenie na internetový predaj liekov je viazaný na existujúcu prevádzku.
Podľa Czuľbu viac ako 50 percent liekov predávaných v internetových lekárňach, ktoré taja svoju fyzickú adresu, je pritom falošných.
Riziká vs. výhody
Nakupovanie liekov cez internet má pre i proti. Czuľba poukazuje na prieskum uskutočnený na Slovensku v máji tohto roku. Zúčastnilo sa ho 1 005 respondentov vo veku nad 20 rokov. Úlohou prieskumu bolo získať odpovede na otázky týkajúce sa vnímania a postoja nákupu liekov cez internet a znalosť jeho rizík.
„Ako z výskumu vyplynulo, Slováci si nedostatočne uvedomujú skutočnosť, že ak sa pokúšajú o nákup liekov na lekársky predpis cez internet, s veľkou pravdepodobnosťou ide o falošné lieky.“
Martinčeková nevidí žiadne riziká, ak zákazník kupuje lieky cez certifikovanú lekáreň s licenciou na zásielkový výdaj liekov. Výhodou je podľa nej domáce pohodlie, pokoj, dodávka priamo domov, bezhotovostný nákup či benefity z registrácie.
Fakty
- Zriadiť si zásielkový výdaj liekov na webe môžu lekárne, ktoré existujú v „kamenných“ priestoroch. Preto si predajcu overte na webe Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.
- Skontrolujte si priamo v lekárni na viditeľnom mieste alebo ako odkaz na webstránke, či má povolenie vykonávať internetový predaj.
- Prostredníctvom internetu si možno kúpiť len lieky, na ktoré nie je potrebný predpis a väčšinu zdravotníckych pomôcok.
- Lekáreň musí na stránke zverejniť ponuku vrátane ceny lieku a nákladov na zaslanie.
- Lekáreň sa postará o zabalenie a prepravu zásielky. Táto služba je spoplatnená.
- Nakupujúci má možnosť výrobok reklamovať priamo v predajni alebo opäť prostredníctvom internetu.
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári