Korzár logo Korzár Košice
Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

Ako dovolenkujú známi Košičania

Herečka Katka Raševová je vo vychytenom letovisku v Marbelle ako na dovolenke celý rok.

Herečka Katka Raševová je vo vychytenom letovisku v Marbelle ako na dovolenke celý rok

Herečka Katka Raševová sa toto leto na dovolenku nechystá. Aj keď tým, že žije vo vychytenom dovolenkovom letovisku v španielskej Marbelle, si vraj ako na dovolenke pripadá celý rok.

"V lete robím každý večer šálovú akrobaciu na tunajšej promenáde, takže na cestovanie teraz nemám čas. V posledný septembrový deň to tu však všetko zabalím a chystáme sa s priateľom do Argentíny, odkiaľ on pochádza. Akurát tam bude leto, takže si myslím, že z toho nakoniec bude parádna dovolenka," vraví Katka, ktorá žije v Španielsku už dva roky.

"K moru to mám cez ulicu," usmieva sa mladá herečka, ktorej dovolenka snov by vraj bola taká, počas ktorej by sa dal precestovať celý svet a zároveň na cestách prežiť celý život. "Vzala by som svojich najbližších, ak by mali chuť, a vyrazila by som."

K jej top dovolenkám, ktoré doposiaľ zažila, patrí tá na Mont Blanc. Katke totiž v žilách koluje adrenalínová krv a ležať na pláži vydrží maximálne tri dni. "Pred rokmi sme s kamarátmi rozmýšľali, na akú horu by sa v lete dalo ísť bez horského vodcu. A keďže so mnou a mojím vtedajším priateľom bol ochotný ísť jeden kamarát, plní nadšenia sme sa začali baliť. Kamarát si však dal jednu podmienku – že pôjdeme stále pešo."

Aj keď Katkina kondička bola vždy vynikajúca, Mont Blanc jej dal poriadne zabrať. "Takú svalovku som nemala ešte nikdy v živote," priznáva. Ten adrenalín jej však stál za to - aj keď vedela, že ide do obrovského rizika. "Najhoršie je, že sa tam veľmi rýchlo mení počasie. Za 10 minút môže padnúť taká hmla, že človek nevidí na krok. Za 3 týždne pred naším príchodom tam zomrelo asi 15 ľudí. Aj my sme v prvý deň zažili dážď, slnko aj sneh. No na druhý deň sme sa zobudili do nádherného slnečného rána a v takom počasí sme šli do posledného tábora, ktorý leží v nadmorskej výške 3 800 metrov nad morom. Tam sme spali a ráno o druhej sme vyrazili na Mont Blanc. Keďže cesta trvá asi 8 hodín, vyráža sa nadránom. My sme vyšli hore akurát v sekunde, keď začalo vychádzať slnko."

Dvojminútovú eufóriu však vystriedala hrôza zo zimy, čo tam bola. "Posledných pártisíc krokov som si dokonca hovorila, že nevyberiem ani foťák, že neexistuje, aby ma niečo donútilo vytiahnuť ruky. Bola mi katastrofálna zima. No aj napriek všetkému to bezpochyby stálo za to."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Peter Bartoš je verný Taliansku

Kapitán košických hokejistov Peter Bartoš dovolenkoval aj toto leto na osvedčenom mieste. Otec piatich detí stavia pravidelne na Taliansko. Pochvaľuje si, že z Českých Budějovíc, kde trávi leto, to má k moru relatívne blízko.

„Moja ideálna dovolenka je dovolenka s rodinou. Byť s deťmi, oddýchnuť si, pre mňa je to relax, ak sa im venujem. Mám to rád, snažím sa vynahradiť im to, o čo prichádzajú počas roka, keď sa im podstatne viac venuje manželka," prezrádza Peter. „Obe dievčatá chodia na dovolenku s babičkou. My sme vlani aj toto leto išli k moru len s troma chlapcami. A ja som s nimi od rána do večera, robím im program, užívame si, tak, aby som manželku čo najviac odbremenil. Roky sme verní Taliansku. Ale možno o rok to zmeníme. Vyhovovalo nám, že k Stredozemnému moru sa dostaneme autom a vstup do vody je plytký, takže chlapci môžu šantiť."

Raz boli Bartošovci v Turecku, ale vrátili sa späť k Taliansku. A práve k Turecku sa viaže nie najlepšia dovolenková skúsenosť. „V Prahe mal náš odlet meškanie deväť hodín. Nebolo to nič príjemné. Nikomu nič nepovedali, už sme boli odbavení a čakali a čakali. V tom čase sa dosť hovorilo o krachujúcich cestovných kanceláriách, takže nám v tej chvíli napadlo všeličo. Okrem toho v Turecku bolo 40°C a také horúčavy nemusíme. Mne stačí tridsiatka, keď sa dá bez problémov fungovať."

Peter má jedno prianie. Odskočiť si do sveta len s polovičkou. „Teším sa, že raz s Veronikou zažijem aj dovolenku v tandeme. Bolo by to super, teším sa na to, len chlapci musia podrásť. Pozrieme si s manželkou konečne pamiatky, lebo na takýto program s malými deťmi nie je priestor."

SkryťVypnúť reklamu

Iveta Kijevská tento rok dovolenkovala v Turecku

Tohtoročnú dovolenku má starostka MČ KVP Iveta Kijevská už za sebou. „Navštívila som Turecko. Práve kvôli moru, slnku, oddychu a príjemným ľuďom. Zároveň som chcela navštíviť miesto Pamukkale a ďalšie zaujímavé prírodné a historické monumenty." Kým teda iní sa pri letnej dovolenke rozhodujú, či si kúpia zájazd k moru pod palmy, alebo vezmú plecniak a pôjdu do hôr, starostka KVP v tom má dávno jasno. „V lete jednoznačne preferujem more. Je to kvôli plávaniu a slnku. Vysnívané miesto pre dovolenku však zatiaľ nemám. Ale na žiadnej mi nesmie chýbať moja rodina a dobrá nálada. Ak by som sa mala rozhodnúť medzi oddychom na pláži a chodením po pamiatkach, vyberiem si kombináciu. Oddych na slnku pri mori a zároveň spoznávanie pamiatok a daného prostredia v krajine."

Inšpiráciou pre výber letnodovolenkovej destinácie môže byť všeličo. „Mňa inšpirujú známi. Niekedy si vyberám aj na základe ponuky katalógov a internetu. Ideálna dovolenka podľa mňa neexistuje, aj dovolenky majú totiž klady a zápory. Zatiaľ však boli všetky dovolenky s mojou rodinou vydarené. Musím však vyzdvihnúť tohtoročnú dovolenku v Turecku. Veľmi rada mám aj Chorvátsko - letovisko Drage. Je to pokojné miesto v peknom prostredí s množstvom zaujímavostí v jeho okolí. Vždy sa tam rada vraciam."

Okrem fotografií a suvenírov si každý z dovoleniek donesie aj mnoho zážitkov. O niektoré sa s nami starostka KVP aj podelila. "Už niekoľko mesiacov sme sa chystali a dohadovali si spoločné stretnutie so známymi, ktorých sme naozaj dlho nevideli. Pre zaneprázdnenosť a nedostatok času nám to akosi stále nevyšlo. Prekvapením bolo, keď sme sa stretli zhodou okolností v ten istý čas a na tom istom mieste na dovolenke v Chorvátsku. A tak naše stretnutie trvalo dva týždne."

SkryťVypnúť reklamu

Zdeněk Schraml sníva o ostrovoch Sicília a Sardínia

Ideálna letná dovolenka znamená pre každého niečo iné. Niekto si ju chce užiť v horách, iný pri mori. Aj riaditeľ DPMK Zdeněk Schraml v tom má celkom jasno. „Keď letná dovolenka, jednoznačne pri mori. Hory nepreferujem. Ideálna letná dovolenka je u mňa dva týždne oddychu pri mori. A čo mi nesmie chýbať? Spánok, leňošenie a plávanie."

Takmer každý má nejaké vysnívané miesto, kde by rád strávil letnú dovolenku. Niekto by najradšej oboplával na lodi celý svet, iný by bral dva mesiace prázdnin a ďalší palmy, tyrkysové more a Bora Bora aspoň na štyri týždne. Z. Schraml však nie je náročný a k splneniu jeho sna ani nemusí chodiť ďaleko. „Snívam o návšteve talianskych ostrovov Sicília a Sardínia. Jeden z tých snov som si tento rok aj splnil. Práve som sa vrátil z dovolenky na Sardínii."

Inšpiráciou pre dovolenkovú destináciu je v dnešnej dobe čokoľvek od obrázkového katalógu cestovnej kancelárie, cez cestopisné filmy až po internet či rady známych. Na čo z toho dá Z. Schraml? „Sčasti na odporúčania priateľov a sčasti na internet. Nie som z tých, čo dovolenku plánujú na poslednú chvíľu, plánujem ju od začiatku roka."

Každá jedna dovolenka je vždy bohatá na zážitky. Či už sú dobré, alebo zlé, ostanú v pamäti navždy. Takú má aj šéf DPMK. „Trvala tri týždne a strávil som ju na Bali. Úžasné prostredie, atmosféra. Stretli sme sa tam partia super ľudí," dodáva Z. Schraml. "Najviac adrenalínový zážitok, na ktorý si spomínam, bola jazda miestnym autobusom po nespevnenej ceste nad priepasťou medzi Tibetom a Nepálom. V momente, keď sme zbadali kamión idúci v protismere a šofér nášho autobusu sa mu snažil vyhnúť po vonkajšej strane cesty bez zvodidiel, musím povedať, že nám nebolo všetko jedno. Pri návšteve Ázie som ochutnal väčšinu exotických jedál, ktoré ponúka miestna gastronómia. Najzaujímavejším z nich bola priadka morušová."

Peter Gufrovič sníva o Indii

Ideálna letná dovolenka člena skupiny NOCADEŇ Petra Gufroviča je tá, na ktorej je s rodinou a ľuďmi, ktorých má rád. "Na mieste mi až tak nezáleží. Spokojný som aj u svokrovcov na záhrade, keď napríklad sledujem dcéru, ako behá a naháňa mačky po dvore. Samozrejme, mám aj tzv. cestovateľské sny, ako napríklad India a podobne, ale to je už o niečom inom..."

Peter so smiechom priznal, že o letnej dovolenke uvažuje celý rok. Ak si už má vybrať, a je jedno, či na Slovensku, alebo v cudzine, jedným z určujúcich kritérií je prostredie a dôležité je aj ubytovanie. "Mám na mysli komfort, ktorý rodina potrebuje. Hotely ma veľmi nelákajú, radšej mám súkromie, penzióniky alebo privát."

Ponuky cestoviek z kategórie last minute Peter zatiaľ nevyužil. Nevyhľadáva organizované výlety či hromadné nástupy do lietadla alebo autobusu. "A nedôverujem cestovným kanceláriám. Pracujem totiž na letisku a dennodenne vidím, ako sa tam motajú dezorientovaní turisti," vysvetľuje s úsmevom.

Keď si mal Peter spomenúť na nejakú výnimočnú letnú dovolenku, žiadnu nedokázal "vypichnúť". "V pamäti mi však utkvela prvá spoločná dovolenka s manželkou v Chorvátsku. Boli sme na jednom z prekrásnych ostrovov a bolo tam nádherne. Alebo si spomínam na víkend v Tatrách, zhruba pred mesiacom, s výbornou partiou rodinných známych. Inak, Tatry sú pre mňa v lete oveľa príťažlivejšie, ako v zime. Ja zimu 'nemusím' a ani kopa snehu vo mne nevzbudzuje romantické predstavy."

Teraz v lete sa Peter chystá do Tatier ešte raz, potom si to namieri na Šíravu a do Beckova. "More si doprajeme až budúci rok, keďže mám až do konca tohto leta kalendár plný festivalových koncertov."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
 4. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 5. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 2. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 3. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 4. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 5. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 7. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 646
 2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 7 117
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 721
 4. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 3 731
 5. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 641
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 597
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 582
 8. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 1 691

Blogy SME

 1. Roland Ondrus: Bolt
 2. Jozef Drahovský: Rýchlejšia výstavby diaľnic
 3. Irena Šimuneková: Náučný chodník obcou Rybník
 4. Vladimír Hatara: Mizme tu páni!
 5. Ľubomír Maretta: Sto krát
 6. Martina Paulenová: Veľké pocity malých detí
 7. Roman Kebísek: Slovenské povstanie r. 1848 trvalo 10 dní, bolo len v okolí Myjavy
 8. Ľubomír Maretta: Pena
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 22 931
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 669
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 643
 4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 785
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 373
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 856
 7. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy 2 803
 8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 618
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Roland Ondrus: Bolt
 2. Jozef Drahovský: Rýchlejšia výstavby diaľnic
 3. Irena Šimuneková: Náučný chodník obcou Rybník
 4. Vladimír Hatara: Mizme tu páni!
 5. Ľubomír Maretta: Sto krát
 6. Martina Paulenová: Veľké pocity malých detí
 7. Roman Kebísek: Slovenské povstanie r. 1848 trvalo 10 dní, bolo len v okolí Myjavy
 8. Ľubomír Maretta: Pena
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 22 931
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 669
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 643
 4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 785
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 373
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 856
 7. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy 2 803
 8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 618
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu