Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Ako dovolenkujú známi Košičania

Herečka Katka Raševová je vo vychytenom letovisku v Marbelle ako na dovolenke celý rok.

Herečka Katka Raševová je vo vychytenom letovisku v Marbelle ako na dovolenke celý rok

Herečka Katka Raševová sa toto leto na dovolenku nechystá. Aj keď tým, že žije vo vychytenom dovolenkovom letovisku v španielskej Marbelle, si vraj ako na dovolenke pripadá celý rok.

"V lete robím každý večer šálovú akrobaciu na tunajšej promenáde, takže na cestovanie teraz nemám čas. V posledný septembrový deň to tu však všetko zabalím a chystáme sa s priateľom do Argentíny, odkiaľ on pochádza. Akurát tam bude leto, takže si myslím, že z toho nakoniec bude parádna dovolenka," vraví Katka, ktorá žije v Španielsku už dva roky.

"K moru to mám cez ulicu," usmieva sa mladá herečka, ktorej dovolenka snov by vraj bola taká, počas ktorej by sa dal precestovať celý svet a zároveň na cestách prežiť celý život. "Vzala by som svojich najbližších, ak by mali chuť, a vyrazila by som."

K jej top dovolenkám, ktoré doposiaľ zažila, patrí tá na Mont Blanc. Katke totiž v žilách koluje adrenalínová krv a ležať na pláži vydrží maximálne tri dni. "Pred rokmi sme s kamarátmi rozmýšľali, na akú horu by sa v lete dalo ísť bez horského vodcu. A keďže so mnou a mojím vtedajším priateľom bol ochotný ísť jeden kamarát, plní nadšenia sme sa začali baliť. Kamarát si však dal jednu podmienku – že pôjdeme stále pešo."

Aj keď Katkina kondička bola vždy vynikajúca, Mont Blanc jej dal poriadne zabrať. "Takú svalovku som nemala ešte nikdy v živote," priznáva. Ten adrenalín jej však stál za to - aj keď vedela, že ide do obrovského rizika. "Najhoršie je, že sa tam veľmi rýchlo mení počasie. Za 10 minút môže padnúť taká hmla, že človek nevidí na krok. Za 3 týždne pred naším príchodom tam zomrelo asi 15 ľudí. Aj my sme v prvý deň zažili dážď, slnko aj sneh. No na druhý deň sme sa zobudili do nádherného slnečného rána a v takom počasí sme šli do posledného tábora, ktorý leží v nadmorskej výške 3 800 metrov nad morom. Tam sme spali a ráno o druhej sme vyrazili na Mont Blanc. Keďže cesta trvá asi 8 hodín, vyráža sa nadránom. My sme vyšli hore akurát v sekunde, keď začalo vychádzať slnko."

Dvojminútovú eufóriu však vystriedala hrôza zo zimy, čo tam bola. "Posledných pártisíc krokov som si dokonca hovorila, že nevyberiem ani foťák, že neexistuje, aby ma niečo donútilo vytiahnuť ruky. Bola mi katastrofálna zima. No aj napriek všetkému to bezpochyby stálo za to."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Peter Bartoš je verný Taliansku

Kapitán košických hokejistov Peter Bartoš dovolenkoval aj toto leto na osvedčenom mieste. Otec piatich detí stavia pravidelne na Taliansko. Pochvaľuje si, že z Českých Budějovíc, kde trávi leto, to má k moru relatívne blízko.

„Moja ideálna dovolenka je dovolenka s rodinou. Byť s deťmi, oddýchnuť si, pre mňa je to relax, ak sa im venujem. Mám to rád, snažím sa vynahradiť im to, o čo prichádzajú počas roka, keď sa im podstatne viac venuje manželka," prezrádza Peter. „Obe dievčatá chodia na dovolenku s babičkou. My sme vlani aj toto leto išli k moru len s troma chlapcami. A ja som s nimi od rána do večera, robím im program, užívame si, tak, aby som manželku čo najviac odbremenil. Roky sme verní Taliansku. Ale možno o rok to zmeníme. Vyhovovalo nám, že k Stredozemnému moru sa dostaneme autom a vstup do vody je plytký, takže chlapci môžu šantiť."

Raz boli Bartošovci v Turecku, ale vrátili sa späť k Taliansku. A práve k Turecku sa viaže nie najlepšia dovolenková skúsenosť. „V Prahe mal náš odlet meškanie deväť hodín. Nebolo to nič príjemné. Nikomu nič nepovedali, už sme boli odbavení a čakali a čakali. V tom čase sa dosť hovorilo o krachujúcich cestovných kanceláriách, takže nám v tej chvíli napadlo všeličo. Okrem toho v Turecku bolo 40°C a také horúčavy nemusíme. Mne stačí tridsiatka, keď sa dá bez problémov fungovať."

Peter má jedno prianie. Odskočiť si do sveta len s polovičkou. „Teším sa, že raz s Veronikou zažijem aj dovolenku v tandeme. Bolo by to super, teším sa na to, len chlapci musia podrásť. Pozrieme si s manželkou konečne pamiatky, lebo na takýto program s malými deťmi nie je priestor."

Skryť Vypnúť reklamu

Iveta Kijevská tento rok dovolenkovala v Turecku

Tohtoročnú dovolenku má starostka MČ KVP Iveta Kijevská už za sebou. „Navštívila som Turecko. Práve kvôli moru, slnku, oddychu a príjemným ľuďom. Zároveň som chcela navštíviť miesto Pamukkale a ďalšie zaujímavé prírodné a historické monumenty." Kým teda iní sa pri letnej dovolenke rozhodujú, či si kúpia zájazd k moru pod palmy, alebo vezmú plecniak a pôjdu do hôr, starostka KVP v tom má dávno jasno. „V lete jednoznačne preferujem more. Je to kvôli plávaniu a slnku. Vysnívané miesto pre dovolenku však zatiaľ nemám. Ale na žiadnej mi nesmie chýbať moja rodina a dobrá nálada. Ak by som sa mala rozhodnúť medzi oddychom na pláži a chodením po pamiatkach, vyberiem si kombináciu. Oddych na slnku pri mori a zároveň spoznávanie pamiatok a daného prostredia v krajine."

Inšpiráciou pre výber letnodovolenkovej destinácie môže byť všeličo. „Mňa inšpirujú známi. Niekedy si vyberám aj na základe ponuky katalógov a internetu. Ideálna dovolenka podľa mňa neexistuje, aj dovolenky majú totiž klady a zápory. Zatiaľ však boli všetky dovolenky s mojou rodinou vydarené. Musím však vyzdvihnúť tohtoročnú dovolenku v Turecku. Veľmi rada mám aj Chorvátsko - letovisko Drage. Je to pokojné miesto v peknom prostredí s množstvom zaujímavostí v jeho okolí. Vždy sa tam rada vraciam."

Okrem fotografií a suvenírov si každý z dovoleniek donesie aj mnoho zážitkov. O niektoré sa s nami starostka KVP aj podelila. "Už niekoľko mesiacov sme sa chystali a dohadovali si spoločné stretnutie so známymi, ktorých sme naozaj dlho nevideli. Pre zaneprázdnenosť a nedostatok času nám to akosi stále nevyšlo. Prekvapením bolo, keď sme sa stretli zhodou okolností v ten istý čas a na tom istom mieste na dovolenke v Chorvátsku. A tak naše stretnutie trvalo dva týždne."

Skryť Vypnúť reklamu

Zdeněk Schraml sníva o ostrovoch Sicília a Sardínia

Ideálna letná dovolenka znamená pre každého niečo iné. Niekto si ju chce užiť v horách, iný pri mori. Aj riaditeľ DPMK Zdeněk Schraml v tom má celkom jasno. „Keď letná dovolenka, jednoznačne pri mori. Hory nepreferujem. Ideálna letná dovolenka je u mňa dva týždne oddychu pri mori. A čo mi nesmie chýbať? Spánok, leňošenie a plávanie."

Takmer každý má nejaké vysnívané miesto, kde by rád strávil letnú dovolenku. Niekto by najradšej oboplával na lodi celý svet, iný by bral dva mesiace prázdnin a ďalší palmy, tyrkysové more a Bora Bora aspoň na štyri týždne. Z. Schraml však nie je náročný a k splneniu jeho sna ani nemusí chodiť ďaleko. „Snívam o návšteve talianskych ostrovov Sicília a Sardínia. Jeden z tých snov som si tento rok aj splnil. Práve som sa vrátil z dovolenky na Sardínii."

Inšpiráciou pre dovolenkovú destináciu je v dnešnej dobe čokoľvek od obrázkového katalógu cestovnej kancelárie, cez cestopisné filmy až po internet či rady známych. Na čo z toho dá Z. Schraml? „Sčasti na odporúčania priateľov a sčasti na internet. Nie som z tých, čo dovolenku plánujú na poslednú chvíľu, plánujem ju od začiatku roka."

Každá jedna dovolenka je vždy bohatá na zážitky. Či už sú dobré, alebo zlé, ostanú v pamäti navždy. Takú má aj šéf DPMK. „Trvala tri týždne a strávil som ju na Bali. Úžasné prostredie, atmosféra. Stretli sme sa tam partia super ľudí," dodáva Z. Schraml. "Najviac adrenalínový zážitok, na ktorý si spomínam, bola jazda miestnym autobusom po nespevnenej ceste nad priepasťou medzi Tibetom a Nepálom. V momente, keď sme zbadali kamión idúci v protismere a šofér nášho autobusu sa mu snažil vyhnúť po vonkajšej strane cesty bez zvodidiel, musím povedať, že nám nebolo všetko jedno. Pri návšteve Ázie som ochutnal väčšinu exotických jedál, ktoré ponúka miestna gastronómia. Najzaujímavejším z nich bola priadka morušová."

Peter Gufrovič sníva o Indii

Ideálna letná dovolenka člena skupiny NOCADEŇ Petra Gufroviča je tá, na ktorej je s rodinou a ľuďmi, ktorých má rád. "Na mieste mi až tak nezáleží. Spokojný som aj u svokrovcov na záhrade, keď napríklad sledujem dcéru, ako behá a naháňa mačky po dvore. Samozrejme, mám aj tzv. cestovateľské sny, ako napríklad India a podobne, ale to je už o niečom inom..."

Peter so smiechom priznal, že o letnej dovolenke uvažuje celý rok. Ak si už má vybrať, a je jedno, či na Slovensku, alebo v cudzine, jedným z určujúcich kritérií je prostredie a dôležité je aj ubytovanie. "Mám na mysli komfort, ktorý rodina potrebuje. Hotely ma veľmi nelákajú, radšej mám súkromie, penzióniky alebo privát."

Ponuky cestoviek z kategórie last minute Peter zatiaľ nevyužil. Nevyhľadáva organizované výlety či hromadné nástupy do lietadla alebo autobusu. "A nedôverujem cestovným kanceláriám. Pracujem totiž na letisku a dennodenne vidím, ako sa tam motajú dezorientovaní turisti," vysvetľuje s úsmevom.

Keď si mal Peter spomenúť na nejakú výnimočnú letnú dovolenku, žiadnu nedokázal "vypichnúť". "V pamäti mi však utkvela prvá spoločná dovolenka s manželkou v Chorvátsku. Boli sme na jednom z prekrásnych ostrovov a bolo tam nádherne. Alebo si spomínam na víkend v Tatrách, zhruba pred mesiacom, s výbornou partiou rodinných známych. Inak, Tatry sú pre mňa v lete oveľa príťažlivejšie, ako v zime. Ja zimu 'nemusím' a ani kopa snehu vo mne nevzbudzuje romantické predstavy."

Teraz v lete sa Peter chystá do Tatier ešte raz, potom si to namieri na Šíravu a do Beckova. "More si doprajeme až budúci rok, keďže mám až do konca tohto leta kalendár plný festivalových koncertov."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 2. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 3. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 4. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 5. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 6. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 10. Znalec slovenského brandy
 1. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 2. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 3. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 8. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 9. Spravte si zásoby zdravia
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 7 503
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 5 989
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 102
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 178
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 774
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 527
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 303
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 137
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 124
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 596

Blogy SME

 1. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Moderátor Junior: Nezmením a nevyliečim nikoho, ale môžem pomôcť zviditeľniť
 2. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 3. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 4. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol nanebovzatia Panny Márie v Tismicích
 5. Igor André: Generačná chudoba, no a?!
 6. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 7. Café Európa: Kam smeruje Európska únia?
 8. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 394
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 14 032
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 171
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 968
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 435
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 4 540
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 535
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 802
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Vyše 50 prokurátorov vystúpilo proti Žilinkovi v auguste.


4 h
Týždeň Petra Schutza

Príčinou rastu cien je šprint za uhlíkovou neutralitou.


23. sep
Richard Sulík.

O rozpočtovej zodpovednosti a reformách s ministrom hospodárstva.


a 1 ďalší 17. sep

Blogy SME

 1. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Moderátor Junior: Nezmením a nevyliečim nikoho, ale môžem pomôcť zviditeľniť
 2. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 3. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 4. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol nanebovzatia Panny Márie v Tismicích
 5. Igor André: Generačná chudoba, no a?!
 6. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 7. Café Európa: Kam smeruje Európska únia?
 8. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 394
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 14 032
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 6 171
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 968
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 435
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 4 540
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 535
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 802
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu