Korzár logo Korzár Košice

Kristove roky boli signálom, aby ukončil potulky svetom

Povedal, že sa vracia domov. Možno to niektorí Kamilovi Čontofalskému aj zazlievali, že sa takto vyjadril, keďže prestúpil do Slavie Praha a on je rodákom z Košíc, no v stovežatej má zázemie. Žije tu s rodinkou, s tromi deťmi vrátane dvojičiek, v rodinnom

K. Čontofalský sa vracia do Slávie Praha.K. Čontofalský sa vracia do Slávie Praha. (Zdroj: tasr)

dome kúsok od Prahy. Ratolesti idú do školy a po osemročnom putovaní svetom sa známy futbalový brankár rozhodol zakotviť tam, kde sa cíti najlepšie. V júni oslávil Kristove roky a zrejme si povedal, že je najvyšší čas skončiť s potulkami krížom-krážom.

Naposledy bol K. Čontofalský v gréckej Larisse, ale kto pozná mentalitu južanských národov, vie, že musí čakať aj nevyspytateľné veci. Jeden deň ťa nosia na pleciach ako víťaza, na druhý si už zatracovaný, zaznávaný. Spočiatku sa to aj jemu zdalo, že je všetko v poriadku, ale postupne prišiel skok do tvrdej reality. "Futbal prestal mať také čaro ako kedysi, nemal som veľkú chuť chytať," tvrdí Kamil. "Čím dlhšie som tam bol, tým viac som vnikol do pomerov. Nehovoriac o všakovakých fintách funkcionárov, ktorí mi dlhovali peniaze. Tak som sa rozhodol pre odchod. Prispelo k tomu i to, že tím vypadol do nižšej súťaže."

Dal sa do reči s Karolom Kiselom, dávnym kamarátom, ktorý sa práve zberal opustiť Slaviu ako kapitán, líder tímu. Ten mu vnukol myšlienku na toto angažmán. A keďže rokovania dopadli dobre, východniar sa ocitol na dva roky v slávnom klube. Mimochodom, po niekoľkých dňoch ho nasledoval i ďalší hráč, čo pôsobil v košickom MFK - Róbert Cicman. "Akurát ma trošku mrzí, že sa nestretnem v jednej šatni s Karolom Kiselom, ktorý sa rozhodol pre návrat do Austrálie."

Ktovie, možno sa raz táto dvojica predsa len objaví v rovnakom drese. Inak, Kamil na margo svojej budúcnosti naznačil, že by nedbal, keby s futbalom skončil v Čechách a to znamená, že na Slovensku sa zrejme sotva objaví. Iba v takom prípade, keby sa so Slaviou dostal do konfrontácie s nejakým naším tímom, ako to bolo v prípade Zenitu Petrohrad, s ktorým zavítal pred rokmi do Zlatých Moraviec v rámci súperenia v Pohári UEFA. "Teraz myslím hlavne na to, aby som sa dostal do primeranej pohody, optimálnej formy a oprášil tie časy, keď som futbal doslova žral bezo zvyšku. Po odchode z Ruska na Cyprus a do Grécka sa táto vlastnosť vonkajšími vplyvmi vytrácala."

V ostatnom období o K. Čontofalskom nebolo veľa počuť. Hlavne preto, že vypadol z hľadáčika štátnych trénerov. Na jeho mieste sa v národnom tíme objavili ďalší kandidáti a keďže vyhovovali, ocitol sa bokom. Berie to však ako normálnu vec, obmena kádra je prirodzená súčasť kolobehu. Naposledy reprezentoval Slovensko v roku 2007 (akoby symbolicky bolo to s Českom v Prahe), dovedna odchytal za reprezentáciu 34 zápasov. Niektoré boli vydarené, inokedy sa vyskytol i nejaký ten "hriešik". "Účinkovať v reprezentácii je vždy pocta, vrchol, dôkaz o kvalite a užitočnosti. To som si vážil a vedno s ostatnými spoluhráčmi v mojej ére som prežil mnoho zaujímavých okamihov. Pravdaže, stropom nášho snaženia bola pred šiestimi rokmi účasť v baráži o postup na majstrovstvá sveta 2006 so Španielskom. Škoda len, že to nevyšlo a nepodarilo sa nám už vtedy to, čo weissovcom vlani," vyjadril sa raz na margo tejto etapy svojej kariéry.

Nie všetko športovcovi vyjde. I on je toho dôkazom. V jeho kariére boli výstupy aj pády, pekné, ale tiež smutnejšie obdobia. Pôsobenie vo veľkom futbale naštartoval v 1. FC Košice v rokoch 1997-1999 (na Slovensku pôsobil ešte v Trenčíne). Odtiaľ sa odrazil už za hranice a prvou štáciou v cudzine bola Praha, konkrétne klub Bohemians 1905. Tam sa zapísal do análov tým, že sa stal na niekoľko rokov rekordérom v počte zápasov bez inkasovaného gólu a prekonal ho až na jar tohto roku Sňozík. Ako to už chodí, i tu sa objavilo čudné narábanie s výplatami, odmenami a záväzkami hráčov a nie div, že Čontofalský sa i po rokoch domáhal svojich nárokov, keď mu dlhovali nemalé peniaze. Inak, informácie o ekonomických problémoch sa pred časom vyskytli aj v súvislosti so Slaviou. "Nazdávam sa, že tu je situácia stabilizovaná a ťažkosti sa podarilo zažehnať. Nedomnievam sa, že by som sa mal popáliť, keďže je známe, že Slavia sa zbavila svojich záväzkov, podlžností a ide do novej sezóny s čistým štítom."

Je zaujímavé, že hráč, ktorý zažil ešte spoločné súžitie a tiež športové fungovanie Slovákov a Čechov, už pociťuje prehlbujúcu sa jazykovú bariéru. Možno pre starších je to nepochopiteľné, ale je to tak. Hlavne mladí za riekou Morava prestávajú slovenčine rozumieť, a preto s nimi komunikuje i v češtine, s ktorou, prirodzene, nemá problémy. "Pre mňa je to normálne, nepozastavujem sa nad tým. Hoci je futbal najlepším dorozumievacím prostriedkom, predsa len v záujme usmernenia chlapcov a taktických variantov je lepšie, keď im všetko vysvetlím po lopate."

Tréner Petrouš (niekdajší spoluhráč K. Čontofalského v Bohemianse) vie, že na Slováka sa dá spoľahnúť a že by mal byť nosičom istoty, nasadenia, burcovania, kvality. Uvedomuje si jeho bohaté skúsenosti a nemalé úspechy, ktoré mu pomohli dozrieť v osobnosť. Náš zástupca má totiž vitrínu zaplnenú cennými úlovkami. Na klubovej úrovni bolo úrodné hlavne účinkovanie v Rusku. Hoci v Zenite bola silná konkurencia vrátane reprezentačného gólmana Ruska Malafejeva a post jednotky v bráne bol naozaj horúci a nie vždy sa Slovákovi podarilo atakovať miesto v zostave, predsa v roku 2008 sa tešil z triumfu v Pohári UEFA. Pre slovenského hráča je to nevšedný úspech a naozaj historická rarita. "Hoci finále som neodchytal, predsa som dostal šancu v niektorých dueloch, a tak som mal dobrý pocit z toho, že som sa tiež podieľal na víťaznej ceste v tejto prestížnej klubovej súťaži."

Tento 190 cm vysoký gólman bol akosi od začiatku pasovaný na to, aby sa pohyboval i v celkoch, ktoré mali vysoké ambície. Už v 1. FC Košice to bola éra exkluzívneho prieniku do Ligy majstrov a čoskoro sa ocitol na výslní i ako brankár Slovenska. "Na majstrovstvách Európy do 21 rokov, ktoré boli u nás a kde sme skončili na štvrtom mieste, sme vytvorili výbornú partiu. Naše výsledky umocnil aj postup na olympiádu v Sydney, kde sme síce žiadnu slávu nezožali, ale boli to pekné časy a mám na to milé spomienky."

Na zážitky najbohatšie boli sezóny strávené v Petrohrade. Francúz - ako znie jeho prezývka - sa ocitol v prostredí, kde nebola núdza o perfektné zázemie, dostatočnú materiálnu základňu a primerané benefity. "Zenit predstavoval klub s maximálnymi cieľmi. Okrem prvenstva v Pohári UEFA sme sa stali držiteľmi Európskeho superpohára, vyhrali sme ruskú ligu, Ruský pohár i Ruský superpohár."

K. Čontofalský si vážil, že bol členom takého tímu, hoci aj jemu nie všetky predsavzatia vyšli a sem-tam čelil tiež kritike. Keď sa dopustil zaváhania, vedel sa k tomu postaviť čelom. Ako napríklad po vypadnutí Zenitu s portugalským CD Nacional, keď chybil, z čoho rezultoval gól súpera. Vtedy otvorene pomenoval túto chybu a pred novinármi sa neschovával. Toto jeho gesto bolo iste sympatické a hoci fanúšikovia boli smutní, vážili si to. Iné zážitky mal ale trebárs z diania v Grécku. "Tam bol už môj debut naozaj nezabudnuteľný, priaznivci po hladkej prehre hádzali do nás vajíčka, kamene aj jogurty."

Hovorí sa, že pokiaľ brankár vychladne, je s ním koniec. Tak je to v prípade, pokiaľ nechytá pravidelne a viac vysedáva na lavičke náhradníkov. Kamil vždy koketoval s najvyššími ambíciami. Robiť niekomu dvojku a čakať na šancu nebolo po jeho vôli. I preto neraz poškuľoval po angažmáne, ktorý by ho maximálne napĺňal. I vtedy, keď bol v Zenite, sa miestami vyskytli informácie o tom, že sa chystá odísť. Spomínal sa transfer do holandského Feyenoordu Rotterdam i záujem anglických klubov. Napokon vydržal v meste na Neve šesť rokov. "Bola to pre mňa veľká škola vrátane možnosti byť zverencom vynikajúcich trénerov, napríklad svetoznámeho holandského lodivoda Dicka Advocaata. Ruský futbal je o niečom úplne inom než náš," tvrdí Kamil. "Tam nemajú problémy s peniazmi, môžu si dovoliť nakúpiť významné posily, čo sa potom premieta do úrovne nielen do domácej ligy, ale aj ambícií na medzinárodnej scéne. V takom prostredí sa jednotlivec musí maximálne snažiť, aby ustál tlak a dokázal svoje prednosti."

K. Čontofalský napokon sa aj vinou pravidla o limitovanom počte legionárov v dueloch najvyššej ruskej súťaže dostal do nevďačnej pozície, keď kryl chrbát kolegovi. Lenže on chcel chytať, a tak sa po dlhom čase znovu začali plniť sny o ideálnejšom pôsobení. Vybral sa na Cyprus, lenže tam vo farbách AEL Limassol tiež pochopil, že vzhľadom na inú úroveň zápolení to tiež nie je ono. A tak prišiel prestup do spomínanej gréckej destinácie a po ďalšom sklamaní návrat do Prahy. Azda sa mu znovu splní to, po čom dlhší čas prahne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 007
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 913
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 109
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 835
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 128
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 726
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 483
  1. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  2. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  3. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  4. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  5. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  6. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  7. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  8. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 754
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 324
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 345
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 675
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 147
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 009
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 567
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  2. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  3. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  4. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  5. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  6. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  7. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  8. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 754
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 324
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 345
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 675
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 147
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 009
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 567
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu