Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky
SPEVÁČKA MÁRIA ČÍROVÁ CHYSTÁ NA JESEŇ VYDANIE SVOJHO DRUHÉHO ALBUMU S NÁZVOM 22

Keď v kostole zaspievala sólo, bábiku vymenila za mikrofón

Pred niekoľkými týždňami sa v Košiciach konala akcia určená hlavne budúcim nevestám s názvom Svadba. Okrem modelike v nádherných modeloch svadobných šiat mohli diváci vidieť a hlavne počuť aj hudobného hosťa - speváčku Máriu Čírovú.

M. Čírová začala kariéru v kostole.M. Čírová začala kariéru v kostole. (Zdroj: archív)

Samozrejme, túto príležitosť na rozhovor sme si nemohli nechať ujsť.

Keďže podujatie bolo módnou prehliadkou, začali sme módou. „K móde mám vzťah asi taký, že raz mám pocit že jej rozumiem dostatočne, inokedy vôbec," tvrdí Mária. "Je to o tom, že každému sa páči niečo iné. Mám rada zmeny, dokážu ma nejako prebrať v živote, len netreba preháňať. V jednoduchosti je krása. A to je trendy! Netreba dávať jedno cez druhé. Treba vedieť vyzdvihnúť eleganciu a šarm ženy, či už v oblečení, účese alebo líčení. Aj keď som už absolvovala mnoho módnych prehliadok, asi tú najväčšiu inšpiráciu čerpám z časopisov. Mám ich doma desiatky, už ich nemám kde ukladať. V prípade, že, ma niečo osloví, odfotím si to do mobilu a potom ukazujem štylistom."

Modely, ktoré boli na tejto prehliadke predvádzané, boli špeciálne. A keďže Mária zatiaľ nie je pod čepcom, zaujímalo nás, či nehľadala inšpiráciu v bielych modeloch. „Kedysi ma šaty veľmi zaujímali, pamätám si, že keď sa u nás na dedine konala svadba, nevestu sme si poobzerali od hlavy po päty a s kamarátkami rozoberali čo sa ktorej páčilo. Dnes to ide akosi okolo mňa, máloktoré svadobné šaty ma dokážu osloviť, možno si momentálne viac všímam účes."

Veľkým plus pri akýchkoľvek módnych kreáciách je vždy postava. Mária Čírová sa určite nemá za čo hanbiť. Zaujímalo nás, či je to génmi, alebo odopieraním a diétami. „Nikdy som nedržala diétu. Podľa mňa mám gény po dedovi. Ten aj keby slona zjedol, nepribral by," smeje sa. "Odjakživa som bola štíhlej postavy. Môžem zjesť čokoľvek a kedykoľvek a nič sa nestane. Mám 22 rokov, pravdepodobne je to tým, väčšina dievčat v mojom veku vyzerá podobne, nehľadám v tom teda žiadnu výnimočnosť. Hovorím si, bodaj by som svoju postavu nemusela riešiť ešte ďalších dvadsať rokov!"

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

22

V speve chystá Mária novinku. Momentálne totiž nahráva svoj druhý album. „Album 22, tak sa bude volať, by mal vyjsť na jeseň, v septembri. Na svojich skladbách som pracovala dva roky, stále som si niečo komponovala, nahrávala na diktafón a teraz sa vytešujem, že moje skladby dostávajú skutočnú podobu. Producentom môjho albumu je opäť Maroš Kachút a spolupracujem aj so známymi slovenskými textármi Andym Ďuricom, Sašou Okálovou, Oľgou Záblackou. Na albume sa medzi inými pesničkami objavia aj známe hity ako Bez obáv, Strácam, či najnovšia letná skladba Labutia."

Máriina spevácka kariéra začala pomerne skoro, ešte v dobe, kedy deti zaujímajú hračky a nie pódiá. Mala totiž iba štyri roky. „Moja mama viedla detský spevácky zbor u nás v kostole a vždy ma brávala na skúšky. Bola som malá, čiže moje spomienky sú len také útržky, ale spomínam si, že som si vždy s tými deckami pospevovala, vedela všetky pesničky a behala po kostole s bábikou v ruke. Na ten malý zlomový moment si však pamätám, pretože z ničoho nič ku mne pribehla mama a namiesto bábiky mi dala do rúk mikrofón. Odspievala som sólo, ktoré ani jedno z detí nechcelo spievať a neskôr mi to 'prischlo' a mikrofón už patril iba mne."

A prischol jej poriadne. Spievať totiž odvtedy neprestala. Najskôr vďaka mame, neskôr vďaka otcovi. Vystupovala totiž s ním v skupine Svetlo v tmách. „Môj otec má obrovský talent na skladanie pesničiek. Dokázal sa hocikedy v noci zobudiť, chytiť papier a písať. Vždy vravel, že sa mu ten text prisníval a aby ho nezabudol, musel sa hoci aj o tretej nadránom zobudiť. Ráno sme ho hocikedy videli s gitarou v ruke, ako si ten text už pospevuje. Veľmi som ho obdivovala, nechápavo som naňho častokrát hľadela, ako je to možné?! Otec je sčítaný človek, jeho texty sú pre mnohých balzam na dušu. Vystupovali sme na niekoľkých folkových festivaloch, hrávali sme v zostave dve gitary a spev a úplne to stačilo."

Neskôr prešla do inej, gospelovej skupiny. „Dostala som sa tam prostredníctvom môjho kamaráta gitaristu. Zháňali speváčku, tak ma oslovil, či by som nemala chuť skúsiť to. Neváhala som ani na chvíľku, verila som, že to dopadne dobre. Naša kapela Trinity Group prežila krásne tri roky, počas ktorých sme nahrali debutový album 'Na tisícich miestach', získali zaň ocenenie Aurel, za najlepší gospelový album roka."

Skryť Vypnúť reklamu

Bulvár je bulvár...

Čo skupina, to nový žáner. V súčasnosti je Mária popová. Je už v tomto štýle doma, alebo prídu ešte ďalšie experimenty? „Začala som ľudovkami, neskôr som prešla cez folkovú hudbu, alternatívnu, vážnu hudbu na konzervatóriu až po pop music. Ktovie, či je to konečná? Hudba nám dáva nespočetne veľa možností. Aj v pop music sa môžete rozhodnúť, či bude nový singel rockovejší, modernejší, alebo sa v skladbe budú ukazovať prvky jazzu. Je to každého slobodné rozhodnutie. V žánri, ktorému sa plne venujem, sa cítim dobre, no častokrát aj zviazane. Pop má svoje pravidlá a treba ich rešpektovať. Niekedy sa pri komponovaní pristihnem, že skĺzam do alternatívy. Oveľa ľahšie sa totiž skladá niečo, pri čom sa nemusíte sústrediť na to, aby to bolo jednoduché, či zapamätateľné."

Ona sama dokáže vypočuť čokoľvek, ale... „Na metal by ma asi nikto nenahovoril," smeje sa. „V aute si rada vypočujem Coldplay, Thickie, Stinga, One Republic, Rihannu, Sugababes, Aliciu Keyes... V minulosti som mala na konzervatóriu predmet 'dejiny hudby' a tam sme hodiny počúvali operu. Som tak celkom zmixovaná. Možno sa mi raz, keď vyrastiem, podarí skombinovať pop s vážnou hudbou. Je to môj malý sen."

Mária je síce speváčka, no mnohí ju poznajú aj ako moderátorku. Chystá sa zmeniť povolanie? „Vždy budem cítiť, že mojou prioritou je hudba. Vyskúšala som, aké je to byť moderátorkou a celkom ma to chytilo! Nemám problém ísť do toho znovu. Milujem, keď sa niečo tvorí, tie porady, ten adrenalín. V práci sa snažím byť stopercentná a zodpovedne sa stavať ku všetkým požiadavkám. Keď viem, že som niečo nikdy nerobila, snažím sa na to priveľmi nemyslieť a makať na sebe ako sa len dá. Keby však malo všetko nejakým spôsobom padnúť, asi by som sa začala venovať deťom, ktoré sa chcú venovať hudbe. Tak som to robila aj počas štúdia na konzervatóriu a bolo to veľmi milé obdobie."

Hoci Mária spieva od štyroch rokov, známou sa stala až vďaka súťaži Coca Cola PopStar, kde zvíťazila v roku 2008. „Najdôležitejšia spomienka z toho obdobia je tá, že som konečna mohla vďaka PopStar nahrať svoje vlastné pesničky v profesionálnom štúdiu. Spoznala som ľudí, ktorí dnes tvoria neoddeliteľnú časť môjho tímu. Jedným z nich je producent Maroš Kachút."

Čím je však človek známejší, tým viac sa o neho zaujíma bulvár. Aj Mária si s ním svoje užila. Hlavne v dobe, keď sa dozvedela, že čaká dieťa s producentom Marošom Kachútom. Možno sa vytešovali z ďalšieho krátkodobého sústa, ktoré bude znovu napĺňať strany tragickými riadkami o ich rozchode. Nestalo sa tak. Malý Hugo je na svete takmer tri roky a oni sú stále spolu. Dokonca sa rozmazával aj jej mladý vek, keďže mala vtedy 20 rokov.

„Bulvár je bulvár, netreba sa nad tým zamýšľať," tvrdí Mária. "Ľudia majú zjavne tieto informácie radi, tak im ich poskytuje. Samozrejme, že by som bola radšej, keby sa viac v mojom prípade písalo o hudbe. Ľudí toto asi natoľko nezaujíma, aby kvôli tomu niekto zakladal hudobný časopis alebo hudobnú reláciu. Hudobnej kultúre na Slovensku to totiž veľmi chýba. Nespomeniem si na nič najhoršie, v podstate veci, ktoré ma zamrzeli, mi dávno vyfučali z hlavy. Ľudia v mojom okolí vedia, čo je pravda a čo nie, takže to mi k spokojnosti a vnútornej pohode úplne stačí."

Skryť Vypnúť reklamu

Skladba o Kambodži

V januári tohto roka absolvovala Mária náročnú úlohu a cestu. Navštívila Kambodžu kvôli projektu, ktorý sa snaží eliminovať tetanus v tejto krajine. „Prijala som ponuku stať sa ambasádorkou projektu Pampers-Unicef. Pridala som sa tak k Marošovi Kramárovi, Monike Hilmerovej a Dare Rolins, ktorí sa stali ambasádormi v minulosti. Vycestovala som do Kambodže na päť dní a všetky spomienky, ktoré som si odtiaľ priniesla, zhmotním do skladby, ktorú pripravujem na svoj album. K tejto skladbe vznikne video, ktoré som tam natočila."

Napriek tomu, že pohľad na biedu v tejto krajine určite nezvládala ľahko, je rada, že tam šla osobne. „Nechcela som viesť alebo zastupovať tento projekt bez toho, aby som na vlastné oči nevidela jeho výsledky. Vážne choroby vrátane tetanu živia zlé hygienické návyky a tradície mamičiek. Po prestrihnutí pupočnej šnúry sa snažia zastaviť krvácanie a sceliť ranu popolom, kravským trusom alebo špinavou zemou tak, ako to robili rodičia alebo starí rodičia. Ženy rodia doma v nehygienických podmienkach, niektoré to majú do nemocnice až 40 kilometrov, a to peši! Aj keď pôrod nestojí na naše pomery veľa - 5 dolárov (3,5 eura), pre mnohé rodiny je to naozaj veľký problém."

Z tejto krajiny má teda mnoho spomienok. „Asi najviac ma dojalo stretnutie s 20-ročnou slobodnou mamičkou a 6-mesačným Rauom, o ktorej sa nevedelo, v akých podmienkach žije. Prišla o prácu, muž ju opustil a na všetko je sama. Jediným jej zárobkom sú peniaze odpracované so synčekom na ryžovom poli. Nebola zaregistrovaná medzi matkami, ktoré potrebujú pomoc a vďaka našej náhodnej návšteve po ceste osadou jej tak v blízkej budúcnosti bude pridelený príspevok na zdravotnú starostlivosť o dieťa." Mária bez váhania hovorí, že ak by znovu prišla takáto možnosť, neváhala by a využila by ju znovu.

V blízkej budúcnosti sa tak však nestane. Aké má plány? „Snažím sa naplno venovať prítomnosti a všetkému, čo je s ňou spojené. Verím, že album bude odzrkadľovať moju momentálnu náladu a moje hudobné cítenie..."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 2. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 4. Znalec slovenského brandy
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 2. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 7. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 9. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 10. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 036
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 154
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 654
 4. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 493
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 314
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 3 902
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 509
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 498
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 329
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 616

Blogy SME

 1. Denis Jánošík: Nevidiaci a slabozraký
 2. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné.
 3. Anna Milanová: Strom a Klíma ťa potrebuje... 2021
 4. Katarína Tóthová: Objatie a jeho sila
 5. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Metodologické okienko: Metodologické nedostatky diplomových prác I. časť
 6. Zuzana Cascino: Striptér duše
 7. Štefan Vidlár: Úvaha o korupčnej amnestii
 8. Štefan Vidlár: Za ty prachy z Bruselu
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 821
 2. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 225
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 5 987
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 904
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 595
 6. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 5 382
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 773
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 181
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kandidát SPD na kancelára Olaf Scholz.

Voľby v Nemecku sa skončili. SPD tvrdí, že získala mandát na vládnutie.


a 5 ďalší 13 h
Podávanie vakcín vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Humennom.

Kedy sa už zbavíme celého tohto zlého sna?


Martin Pavelka 23. sep

Blogy SME

 1. Denis Jánošík: Nevidiaci a slabozraký
 2. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné.
 3. Anna Milanová: Strom a Klíma ťa potrebuje... 2021
 4. Katarína Tóthová: Objatie a jeho sila
 5. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Metodologické okienko: Metodologické nedostatky diplomových prác I. časť
 6. Zuzana Cascino: Striptér duše
 7. Štefan Vidlár: Úvaha o korupčnej amnestii
 8. Štefan Vidlár: Za ty prachy z Bruselu
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 821
 2. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 225
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 5 987
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 904
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 595
 6. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 5 382
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 773
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 181
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu