Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 24. marec, 2023 | Meniny má Gabriel

Ako dovolenkujú známi Košičania

Výkonný riaditeľ Štúdia RTVS Košice Juraj Hidvéghy si letnú dovolenku nevie predstaviť inak, ako pri mori a s rodinou. A ak mu to pracovné povinnosť dovolia, pár dní strávia aj vo Vysokých Tatrách.

Opäť je leto, čas dovolenie a sladkého ničnerobenia.Opäť je leto, čas dovolenie a sladkého ničnerobenia. (Zdroj: archív)

Juraj Hidvéghy si obľúbil starobylé mestečko Sozopol

Colníkov "zabávajú" jeho zúriví bišoni"Na letnú dovolenku sa teším celý rok, a tak o mieste, kde ju strávim, v podstate uvažujem od jesene," prezrádza, ako vyzerá jeho príprava. "Pred pár rokmi som bol vášnivým zberateľom katalógov cestovných kancelárií a mával som veľmi slušný prehľad o destináciách, ktoré boli dostupné letecky z Košíc. Mnohé z nich som aj navštívil. No v posledných rokoch preferujem pocit nezávislosti od hotelových rezortov, fakultatívnych zájazdov či záväzných termínov... Našou rodinnou ´srdcovkou´ je teraz bulharský Sozopol. Ideme tam vtedy, keď sa rozhodneme. Zbalíme kufre, dvoch psíkov, naštartujeme auto a vyrážame...

Záchrany v podobe "last minute" kedysi dávno využíval, no tie časy pominuli. Namiesto "cestoviek" sa totiž spolieha už len na svoj úsudok... A kam ho zavedie tento rok? "Ako som už spomínal, obľúbil som si starobylé bulharské mestečko Sozopol. Už sme tam začiatkom júla boli a opäť sa tam chystáme. Sú tam krásne pieskové pláže aj nádherné kaviarničky v skalách nad morom s čajkami. Teší nás prijateľná klíma, skvelé čerstvé ryby, šopský šalát..."

Niekto má v pamäti zafixovanú jedinú dovolenku z desiatich. Buď preto, že bola úplne prvá, relaxovalo sa mu na nej najlepšie, alebo mu utkvela v pamäti z úplne iného dôvodu. Ako je na tom J. Hidvéghy? "S každou dovolenkou sú späté krásne zážitky. Každá bola niečím zaujímavá a zvláštna. A dúfam, že to tak ostane aj do budúcnosti..."

Medzi menej príjemné zážitky z ciest po svete by J. Hidvéghy zaradil napríklad niekoľkohodinové meškania letov či teplotné skoky pri presune z rozpálených letiskových priestorov do klimatizovaných lietadiel. "O tie ´humorné´ sa spoľahlivo postarajú moji psi plemena bichon havanese – havanský bišón. Na ich zúrivosti sa ´zababáva´ každý colník," prezrádza ich majiteľ s úsmevom.

rob

Spevák Andy Ďurica sa nebráni ani výletom "na blind" a faktoru dobrodružnosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pri prejazde Alpami ich zmiatla 20 rokov stará mapa

Pre speváka Andyho Ďuricu, člena skupiny STEREO, má ideálna dovolenka podobu posedenia niekde v tieni a s vôňou, ktorá má v sebe štipku vône mora, cigarky a borovíc. Výber letnej dovolenky si väčšinou necháva na poslednú chvíľu najmä podľa počasia a zloženia osádky, lebo to je na dovolenke najdôležitejšie. Miesto sa už potom nájde väčšinou samé.

"Výlety 'na blind' mi zatiaľ sedia najviac, máme to overené a funguje to perfektne. Niekedy je ťažké predvídať okolnosti reality z fotiek a ak je človek na mieste mobilný, môže si vybrať pre seba v danej lokalite najlepšie miesto pre relax. Okrem toho faktor dobrodružnosti mal pre mňa vždy niečo do seba." Andy tvrdí, že na systéme „last minute" funguje celý život. "A ak ide o letecké zájazdy, tak prečo nie? Reálna cena leteniek poteší, počasie to poistí a v prípade 'vybookovaneho' hotela hrozí presunutie do minimálne lepšieho. Takže samé pozitíva, určite odporúčam."

Dovoleniek, ktoré Andymu utkveli v pamäti, vraj bolo viac. "Svoje čaro mala určite dovolenka s kamarátom, keď sme si urobili 'road trip' po starej jadranskej pobrežnej magistrále zo severu na juh Chorvátska. Objavili sme krásne miesta a tyrkysové zátoky, ku ktorým sa stále vraciame. Fajn bola tiež dovolenka v južných čechách." Na Lipne (pekne upravené pláže, hory) i v Českom Krumlove (pivko, sviečková). Jednoducho rozprávka...

A kam pôjde tohto roku? "Všetko sa ešte iba uvidí. Cez leto chystáme pár akcií i nové pesničky s kapelou STEREO a tiež mám rozrobených pár textov, ktoré ma do dovolenky motivujú k dokončeniu a zaslúženému odpočinku. Osobný život tiež volá po pár pozitívnych zmenách, takže ak sa zadarí, babie leto a vyhriate more to istia."

Nepríjemnostiam sa Andy snaží vyvarovať, no jedna sa mu predsa len stala v Ženeve. "V mestskom autobuse si označil zlý lístok a keď prišiel revízor, zistil som, že nemám pas. Takže som sa odviezol v policajnom aute do hotela a napokon nechal nemalé 'sprepitné' tamojšiemu dopravnému podniku...."

Z "humornejších" si spomenul na kompletné vytepovanie interiéru auta v rakúskej umyvárni cez omylom stiahnuté okno a následné poblúdenie autom. "Nestáva sa mi často, aby som niekde netrafil, no na 30. alpskej serpentíne, keď sme už mali byť 100 km na diaľnici, si človek uvedomí, že všetci spokojne pozeráme do 20 rokov starej mapy. Takže sme si urobili namiesto skratky miernu zachádzku, nechtiac vypenili interiér auta do voňava a nečakane prekonali par stoviek nadmorských metrov. Všetko za jeden deň..."

rob

Peter Krcho miluje hrady a zámky

SkryťVypnúť reklamu

Musí mať knihu, mapu a GPS

Prednosta Kliniky neonatológie LF UPJŠ a DFN Peter Krcho má k tomu, aby bola dovolenka ideálna, iba jednu podmienku. Musí byť s rodinou. „Nesmie mi chýbať aj kniha, mapa a GPS. Čo sa týka výberu - hory, alebo more, nevyberám si, striedam to. Už niekoľko rokov však u mňa vyhrávajú historické miesta v Čechách a na Morave, samozrejme, cestou tam a späť aj na Slovensku. Pamätnú dovolenku mám práve z Južných Čiech a Moravy z roku 2007." Ak by si mal teda vybrať medzi leňošením na pláži a lezením po pamiatkach, vie, čo by si vybral. „Modifikovaný poznávací maratón po hradoch, zámkoch, kostoloch a kláštoroch, s presúvaním z miesta na miesto."

Takmer každý má nejaké vysnívané miesto na letnú dovolenku, ktoré nie je závislé na čase, pracovných záležitostiach a ani financiách. Aj P. Krcho sníva. „Ostrovy Jadranského mora alebo zabudnuté pamiatky s nábojom histórie. Veľmi rád strávim aj pár dní na bicykloch v Slovenskom raji. Tohto roku mám už takisto vybraté miesto pre dovolenku. Posledných niekoľko rokov sme navštívili spolu s priateľmi a rodinou asi osemdesiat zámkov, hradov, kláštorov a iných pamätihodností v Čechách, tento rok to nebude inak."

Z dovoleniek si okrem suvenírov a fotiek odnesie každý aj niečo nehmotné. More zážitkov. Aj P. Krcho na mnohé rád spomína. „Napríklad na zámok Houska v severných Čechách - miesto pobytu disidentov pred rokom 1989, kŕmenie danielov na zámku v Blatnej alebo zámek Kratochvíle, ubytovanie a nocľahy, konkrétne na chalupe v Zálesí - Pension No.1., U Coufalů, Pension Ráj a pod."

mia

Janu Popovičovú inšpirujú cestopisy

SkryťVypnúť reklamu

Okradli ju o hotovosť

Generálna riaditeľka Národného inšpektorátu práce v Košiciach Jana Popovičová má v lete rada teplo a slnko, čo jej dodáva energiu. "Tomu podriaďujem aj dovolenky. Som však skôr cestovateľka ako dovolenkárka, ktorá vydrží na jednej pláži celý pobyt. Rada vyhľadávam nové ciele a destinácie, zaujíma ma život v iných krajinách."

O dovolenke dopredu síce veľa premýšľa, nikdy ju však neplánuje. Organizačné veci, spojené s vycestovaním a podobne, má na starosti manžel. "Veľmi rada čítam cestopisné knihy, je to môj koníček. Krajiny, ktoré ma pri čítaní zaujmú, aj rada navštívim. Chcem z nich vidieť čo najviac, dýchať ich atmosféru a spoznať kultúru." Každá dovolenka sa však miesi aj s prácou, na ktorú J. Popovičová myslí aj na cestách. "Snažím sa pritom ostať vždy aspoň prostredníctvom internetu informovaná o dianí doma, politickom či športovom, a o dianí v sústave inšpekcie práce."

Tento rok, aj kvôli pracovnej zaneprázdnenosti svojej i manželovej, navštívili na týždeň Chorvátsko. "Túto krajinu mám veľmi rada pre jej krásnu prírodu, hory, more a srdečných ľudí. Iste sa do Chorvátske ešte aj v budúcnosti pozrieme. Či však ešte tento rok niekam na dovolenku pôjdeme, bude závisieť od toho, čo mi dovolia pracovné povinnosti."

Zo spomienok na cestovanie po svete vylovila J. Popovičová nepríjemný zážitok, ktorý sa jej stal tesne pred návratom z majstovstiev sveta v atletike v Seville. "Deň pred odchodom som bola okradnutá o celú hotovosť, ktorú som mala na cestu pripravenú. Napriek tomu mi to spomienky na príjemný pobyt a ostatné zážitky nepokazilo..."

rob

Iveta Niňajová miluje chorvátsky ostrov Hvar

Nemá rada masový cestovný ruch

Podľa Ivety Niňajovej, výkonnej riaditeľky klastra Košice Turizmus, je ideálna dovolenka kombináciou „leňošenia", poznávania, aktívneho pohybu, stretnutí s novými ľuďmi.

„Miesto, kam sa každý rok vraciam, je chorvátsky ostrov Hvar - ostrov intenzívnych vôní, a hlavne dedinka Sv. Nedelja. V nej sa usadil Miro z Prešova, ktorý v starom prístave vybudoval areál pre skalolezenie, kam s priateľom vždy radi zavítame, keďže tam zakaždým nájdeme lezcov z rôznych krajín. Zväčša tam chodievame v septembri, kedy je na ostrove vinobranie. Ráno vstávame o piatej, ideme do vinohradu zbierať hrozno, dáme kulinársky obed u domácich a na pláž. K večeru mám buď lezenie, bicykel, beh cez vinohrady, kajak... Na našej dovolenke zakaždým čas plynie pomalšie a prežívame tento čas intenzívnejšie ako doma."

Na dovolenke však I. Niňajovej nesmú chýbať knihy, ktorých prečíta niekoľko. Počas roka na to vzhľadom na pracovné nasadenie veľmi nemá čas. „Tento rok sa chystám na bicykel do okolia Banskej Štiavnice a do južných Čiech. V auguste pôjdem na predĺžený víkend do rakúskych Álp. V septembri sa pripojím k priateľom na určitý úsek na pútnickej trase do Santiaga de Compostella, odkiaľ sa presuniem do Splitu a odtiaľ na ostrov Hvar na pár dní. Teším sa aj na čas strávený s rodinou a ročnou neterou u mojich rodičov."

Každý z nás má nejaký dovolenkový sen. Aj I. Niňajová. „Rada by som navštívila ostrov Korzika, kam sa už niekoľko rokov chystám, no zatiaľ to nevyšlo. Určite si raz prejdem Toskánsko a Provensálsko. Láka ma aj Švédsko, Nórsko, Fínsko. Vysnívaným miestom je aj Island a Nepál. Napriek tomu, že robím v turizme, nie som prototyp typického turistu. Nemám rada masový cestovný ruch a typické dovolenkové destinácie. Keďže ostrov Hvar je mojím druhým domovom, mám výber ľahký. Na Hvar jednoducho musím ísť."

mia

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 2. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 3. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 4. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 5. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 6. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 7. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 8. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 1. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 112
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 045
 3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 5 435
 4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 4 646
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 757
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 790
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 447
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov 1 148

Blogy SME

 1. Martin Sústrik: Michail Saakašvili: Wunderkind boja proti korupcii (I.)
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (24. - 30.3.1923)
 3. Irena Šimuneková: Náučný chodník Vojšín 2.
 4. Irena Šimuneková: Náučný chodník Vojšín
 5. Julius Kravjar: Slovensko a akademická sloboda: ako sme na tom v porovnaní so svetom?
 6. Ľubomír Maretta: Práca
 7. Miriam Studeničová: Pravda o strážnych anjeloch a o ich pomoci v dňoch očisty
 8. Ján Valchár: 13 mesiacov štvordňovej vojenskej operácie.
 1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 300
 2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 502
 3. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 385
 4. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 427
 5. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 861
 6. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 2 818
 7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 360
 8. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 302
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martin Sústrik: Michail Saakašvili: Wunderkind boja proti korupcii (I.)
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (24. - 30.3.1923)
 3. Irena Šimuneková: Náučný chodník Vojšín 2.
 4. Irena Šimuneková: Náučný chodník Vojšín
 5. Julius Kravjar: Slovensko a akademická sloboda: ako sme na tom v porovnaní so svetom?
 6. Ľubomír Maretta: Práca
 7. Miriam Studeničová: Pravda o strážnych anjeloch a o ich pomoci v dňoch očisty
 8. Ján Valchár: 13 mesiacov štvordňovej vojenskej operácie.
 1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 300
 2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 502
 3. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 385
 4. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 427
 5. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 861
 6. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 2 818
 7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 360
 8. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 302
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu