V letnom období zvykne mať s mládežou mať dosť práce hlavne polícia. Keďže žiasi a študenti nemusia ísť do školy, do noci vysedávajú na lavičkách, sú hluční, rušia nočný pokoj. Nielen tieto prípady však v letnom období polícia rieši.
Počas prázdnin eviduje mestská polícia (MsP) rôzne prípady. Rušenie nočného pokoja, konzumácia alkoholických nápojov na verejných priestranstvách, kde to je zakázané, prípady zhromažďovania skupín mládeže v areáloch základných a stredných škôl, kde potom mnohokrát dochádza k znečisťovaniu daných areálov a k poškodzovaniu školských zariadení.
„Rovnako zaznamenávame zvýšený pohyb a zgrupovanie tzv. bezdomovcov a osôb s asociálnymi prejavmi správania, ktorí obťažujú ostatné osoby žobraním, konzumáciou alkoholických nápojov v parkoch a oddychových častiach a následným znečisťovaním verejných priestranstiev rôznym komunálnym odpadom," hovorí Ján Palčik, zástupca náčelníka mestskej polície (MsP). „Špecifikom tohtoročných prázdnin oproti predchádzajúcim rokom je zvýšený nárast prípadov neoprávneného výrubu stromov, pričom v mesiaci júl 2011 evidujeme dva takéto prípady, ktoré boli odstúpené vecne a miestne príslušnému útvaru Policajného zboru SR pre podozrenie zo spáchania trestného činu."
V súvislosti so samotnou mládežou a prebiehajúcimi letnými prázdninami v tomto období prevažne riešili prípady rušenia nočného pokoja. "Pri porovnaní tohto a minulého roku sme v hodnotenom období (od 1. júla do 2. augusta) nezaznamenali výrazné zvýšenie páchania priestupkov zo strany mládeže. Od začiatku prázdnin sme na základe oznamov občanov vykonali celkovo 51 výjazdov k mládeži, ktorá svojím správaním rušila nočný pokoj z toho sme 34 osôb riešili bez uloženia sankcie iba napomenutím. Najnižší zaznamenaný vek bol 16 rokov a pri tomto druhu priestupku prevládajú chlapci."
Ak sa osoba preukázateľne dopúšťa rušenia nočného pokoja, môže jej byť na mieste uložená bloková pokuta až do výšky 33 eur, pričom horná hranica pokuty sa u mladistvých znižuje na polovicu. „Vo väčšine prípadov však postačuje samotný príchod policajnej hliadky a dohovorenie. Čo sa týka konzumácie alkoholických nápojov zo strany mládeže (osôb do 18 rokov), zatiaľ sme počas prázdnin nezaznamenali žiadny takýto prípad. Vo všeobecnosti možno povedať, že ak policajt po vykonaní dychovej skúšky na zistenie prítomnosti alkoholu v dychu maloletej alebo mladistvej osoby zistí, že takáto osoba je pod vplyvom alkoholu oznámi ju obci, ktorá je v danom prípade správnym orgánom."
V zmysle príslušného ustanovenia zákona NR SR č. 219/1996 Z. z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb môže obec za porušenie zákazu konzumácie alkoholu maloletou osobou uložiť zákonnému zástupcovi maloletého pokutu do výšky 33 eur. „Za porušenie zákazu konzumácie alkoholu uloží obec mladistvej osobe pokarhanie. V odôvodnených prípadoch môže obec uložiť mladistvej osobe aj zákaz navštevovať verejne prístupné miesta a miestnosti, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje. Reakcie samotnej mládeže sú v takýchto prípadoch v rámci noriem slušného správania."
Na druhej strane je potrebné dodať, že hlavne rodičia by sa mali zaujímať, kde, ako a s kým trávia ich deti voľný čas i prázdninové večery.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári