KOŠICE. Ochota vycestovať za prácou mimo územia nášho štátu je v Košickom kraji vyššia ako celoslovenský priemer. Potvrdil to internetový prieskum na vzorke 1 011 respondetov spoločnosti GfK Slovakia. Podľa jej marketingovej manažérky Daniely Berákovej je ochota vycestovať za prácou do zahraničia v Košickom kraji na úrovni 36 percent, zatiaľ čo celoslovenský priemer je 23 percent. Podobne sú na tom Žilinský kraj s 37 percentami a Prešovský s 34 percentami.
Vycestovať sú rovnako ochotní muži i ženy. O niečo vyšší záujem je podľa prieskumu u mladších ročníkov a u manuálnych pracovníkov. „Zvýšený záujem o prácu badať tiež u zamestnancov, ktorí pracujú v nadnárodných spoločnostiach,“ vysvetľuje Beráková.
Lákadlom sú najmä vyššie platy a lepšie profesijné príležitosti. Najbližšou pracovnou zastávkou je Praha.
Skúsenosti Košičanov
Podľa 26-ročného Branislava z Košíc sa v českej metropole práca hľadá oveľa ľahšie ako v Košiciach. Do mesta prišiel spolu s priateľkou, ktorá si tam chce dokončiť štúdium.
„V Prahe som vošiel do Tesca a spýtal som sa na prácu. Na ďalší deň som tam už pracoval ako SBS-kar. Krátko na to sa mi podarilo získať prácu v call centre. Čiže, ak človek chce, prácu si tam nájde.“
Košičan dodáva, že tu na východe je to najmä o známostiach. „V Prahe priemerne až nadpriemerne platenú prácu človek získa na základe skúseností a vzdelania.“
Pracovné skúsenosti s Kanadou a Prahou má 25-ročná Lenka. „V Košiciach som absolvovala niekoľko brigád a bolo mi jasné, že šanca nájsť dobrú prácu bez protekcie je dosť malá. Po skúsenostiach s Kanadou sme sa spolu s priateľom rozhodli pre Prahu, pretože ju máme radi, neexistuje tam jazyková bariéra a stále je to v podstate doma.“
Košičanka si prácu našla hneď. „Bol to prvý pohovor, ktorý som absolvovala a dva dni po štátniciach som nastúpila. Pracujem v mediálnej agentúre. Okrem pracovných možností je tam bohatší kultúrny život a lepšia možnosť cestovať.“ Lenka priznáva, že čím dlhšie je človek v zahraničí, kde si buduje vlastný život a zázemie, tým je predstava návratu do Košíc ťažšia.
Uprednostnia mladšieho
Starší zamestnanci zvyčajne v zahraničí neostávajú natrvalo. Prichádzajú za zárobkami, peniaze posielajú rodinám a vracajú sa v turnusoch domov. Môžu však naraziť na vekovú bariéru.
Majiteľ sprostredkovateľskej agentúry práce do zahraničia Patrik Tlučko v minulosti pre Korzár potvrdil, že ak si môže zamestnávateľ vybrať medzi mladším a starším zamestnancom, väčšinou si vyberie mladšieho. V jeho firme Tlučko Agency evidujú približne 23-30 percent klientov nad 40 rokov.
„Zvyčajne sa zamestnajú na menej kvalifikovaných manuálnych prácach, ako je napríklad pásová výroba. Záujem je i o opatrovateľky, kde zahraniční klienti akceptujú vekovú hranicu do 50 rokov.“
Prieskumu sa zúčastnilo 29 krajín ako USA, Kanada, Holandsko, Poľsko, Veľká Británia, Švajčiarsko či Belgicko. S 23–percentným podielom ľudí ochotných sťahovať sa za prácou rovnako ako na Slovensku z prieskumu vyšlo Poľsko.
Čechy a Rakúsko
Podľa údajov ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny pracovalo vlani v zahraničí cca 16 100 osôb z Košického kraja. To je o približne 600 menej ako rok predtým. Na živobytie si mimo Slovenska zarábalo v roku 2010 dvojnásobne viac ľudí v Prešovskom kraji.
Najmenej Slovákov odišlo kvôli práci z Bratislavského kraja. Z celkového počtu pracujúcich v roku 2010 si v zahraničí zarábalo takmer 127–tisíc osôb. Išlo o krátkodobú zamestnanosť, čiže sa v zahraničí zdržali rok.
Zamestnanie si našli najmä v Česku a v Rakúsku, a to v stavebníctve a v priemyselných odvetviach. Na internetových portáloch ponúkajúcich prácu v zahraničí sú okrem murárov, tesárov či chyžných veľmi žiadaní i lekári.
Ponuky pracovných agentúr
- chyžná v hoteli v Holandsku, práca na plný úväzok, 1 200 eur/mesačne v čistom, požadované vzdelanie stredoškolské bez maturity, mierne pokročilá znalosť anglického jazyka
- lekári v Nemecku alebo Veľkej Británii (napr. anestéziológ, psychiater, gynekológ), plat podľa odrobených rokov, nemecký či anglický jazyk aktívne
- murári, podlahári, dlaždiči do Rakúska, Talianska, Írska, od 1 000 do 2 500 eur/mesačne v čistom, stredoškolské vzdelanie bez maturity, znalosť cudzieho jazyka nie je nutná
- časník v Grécku, 700-900 eur/mesačne v čistom, vzdelanie v danom odbore a prax vítaná, aktívne ovládanie minimálne jedného jazyka
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári