KOŠICE. Ortuťové teplomery sa vytratili z pultov lekární v apríli 2009. Odvtedy sú v predaji len digitálne a liehové merače.
Digitálne podľa Košičanov nemajú presnú mierku. Negatívnu skúsenosť s nimi má tridsaťročný Peter. „Po odmeraní teploty sa mi na displeji zobrazil údaj 35,4 stupňov Celzia. Skúšal som to viac ráz a stále mi ukázalo rovnako nízke hodnoty. Nie je to normálne, ako mám potom zistiť, či som chorý, alebo nie.“
Malé odchýlky
Niektorí praktickí lekári si „staré“ teplomery nechávajú v ambulanciách. Zákon tým neporušujú. Európska únia zakázala len ich predaj. Preto ich možno na meranie teploty používať v domácnostiach i v zdravotníckych zariadeniach.
Ortuťové merače má v ordinácii aj všeobecná praktická lekárka pre dospelých Eva Vargová. Zo svojej praxe má skúsenosti, že digitálne teplomery neukazujú teplotu tak presne ako ortuťové.
„Všetky prístroje, ktoré fungujú na princípe digitálneho systému, nie sú na sto percent spoľahlivé, či už ide o teplomery, či tlakomery. Pacientom teplotu meriame digitálnym, pretože odchýlky sú minimálne, maximálne v rozpätí jednej desatiny stupňa.“
Pediatrička Beáta Nemčoková upozorňuje, že si treba dávať pozor, či kupujeme certifikovaný, alebo necertifikovaný teplomer. Možno si to overiť v lekárni. Nespoľahlivé sú podľa nej digitálne teplomery vo forme prúžku, ktoré sa prikladajú na čelo.
„Tieto teplomery ukazujú teplotu len orientačne, čo je najmä u malých detí nebezpečné. Potom sa môže stať, že rodičia nezačnú dieťatku znižovať teplotu, prípadne s ním nenavštívia pediatra.“
Odborníčka dodáva, že s digitálnym teplomerom má dobré skúsenosti, len sa ním meria teplota inak ako ortuťovým. Je potrebné napríklad dlhšie počkať, kým teplotu odmeria.
Iný postup
S reklamáciami digitálnych teplomerov sa v lekárňach stretávajú. Napríklad v prevádzke Lingov na Furči. „Z desiatich reklamácií sú zvyčajne dve opodstatnené. Ortuťový teplomer považujem za najpresnejší. Pri digitálnych je väčšinou problém, že zákazníci s ním nevedia zaobchádzať. Najlepšie je podrobne si preštudovať postup merania. Ten je iný ako pri ortuťovom teplomere,“ vysvetľuje predávajúca lekárnička.
Dopĺňa, že viac sťažností im prichádza na liehové teplomery, pričom viac ako polovica z nich býva opodstatnených.
V lekárni Terasa sa s reklamáciou digitálnych teplomerov zatiaľ nestretli. Ľudia prichádzajú späť kvôli liehovým.
Orálne meranie
Ak doma používate digitálny teplomer, poriadne si naštudujte, ako ho používať. Pravidelne v nich vymieňajte batérie, inak nemusia ukazovať správnu teplotu. Za najpresnejšie sa považuje meranie v ústnej dutine.
Umiestnením teplomera v podpazuší sa ukážu skôr orientačné hodnoty. Ortuťové teplomery boli Európskou úniou zakázané, aby sa znížil priemyselný dopyt po ortuti a tým sa jej menej dostalo do životného prostredia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári