KOŠICE. Mesto Košice je vo zverejňovaní zmlúv na internete stále slabé. V augustovom rebríčku organizácie Transparency skončilo zo 100 najväčších slovenských samospráv na 90. mieste. V marcovej „hitparáde“ bolo 92. - 93. Predtým získalo zo 100 bodov 10, teraz 33.
Mesto predbehli aj vlastné mestské časti Furča (75. - 79. miesto), KVP (61. - 64.), sídlisko Ťahanovce (51. - 57.), Staré Mesto (33. - 37.), Západ, Jazero (obe 26. - 32.), Juh (16. - 20.) i Sever (7. - 9.).
Treba otvoriť každú zmluvu
Zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok je pre samosprávy povinné od januára 2011. Transparency ich kritizuje, že neuvádzajú v prehľadoch zmlúv protistrany, hodnotu kontraktov, alebo vynechávajú zmluvné prílohy či cenníky. „Základné údaje ako predmet, hodnota zmluvy alebo dodávateľ musia byť ľahko dostupné,“ komentoval Matej Kurian z Transparency International Slovensko.
Zo samospráv najlepšie zverejňuje zmluvy bratislavské Staré Mesto (zo 100 bodov získalo 99), najhoršie Nitra (8 bodov). „Staré Mesto umožňuje zmluvy vyhľadať podľa dodávateľa či hodnoty a ďalej spracovávať v tabuľkovom editore. Na stránkach Nitry občan nenájde najdrahšiu zákazku bez toho, aby otvoril všetky zmluvy.“ To je aj problém Košíc, dosiahli hlboko podpriemerný výsledok. Košické Jazero zas bolo minule posledné a už sa zlepšilo o 70 bodov.
Stále hľadajú možnosti
Hovorkyňa Košíc Martina Viktorínová tvrdí, že mesto zabezpečilo vlastnými kapacitami bez použitia čo len centa navyše nad rámec zákona prehľadné zverejňovanie zmlúv a dá sa v nich orientovať „pomerne rýchlo“. Transparency má iný názor, Košiciam vytkli, že zmluvy sa nedajú triediť, chýba hodnota i doba trvania. „Budeme hľadať možnosti, ako podnety Transparency implementovať,“ reagovala Viktorínová. Rovnako odpovedala radnica v marci. Vtedy ešte tvrdila, že v zmluvách sa dá orientovať „komfortne a rýchlo“.
Obhajoba dodržiavaním zákona je podľa Transparency slabá. „Cieľom zákona je sprístupniť dokumenty a umožniť kontrolu občanom. Košice takýto systém stále nemajú. Zdá sa, že mesto zverejňuje len preto, že musí, čo môže vyjadrovať jeho postoj k transparentnosti,“ reagoval Kurian.
Kúpia nový systém
Podľa Viktorínovej sú aj faktúry a objednávky prehľadne zoradené podľa dátumu a nie je problémom nájsť tú, ktorá občana zaujíma. To práve Transparency kritizuje, že konkrétny dokument nemožno vyhľadať podľa rôznych kritérií, a dátum nie je až taký podstatný.
„V blízkej budúcnosti plánujeme kúpiť nový systém, bude schopný triediť aj kopírovať faktúry, a veríme v lepšie umiestnenie v rebríčku Transparency. Trváme však na tom, že doterajší systém, ktorý bol bezplatný a šiel nad rámec zákona, bol pre občana dostačujúci,“ zdôraznila hovorkyňa.
Nad rámec zákona
Podľa Viktorínovej v rámci zvýšenia transparentnosti zaviedli na magistráte od mája smernicu o obstarávaní. „Ide nad rámec zákona, ukladá povinnosť obstarávať od 0 eur.“ Dodala, že obstarávajú elektronickými aukciami aj pri menších zákazkách, keď to zákon neprikazuje, a oznamy o každom obstarávaní sú v rádiu i na webe.
Bratislava Košice neinšpiruje
Napríklad Bratislava (skončila 42.) zverejňuje aj žiadosti a záväzné stanoviská mesta k investičným zámerom. Na otázku, kedy to budú robiť aj Košice, hovorkyňa nereagovala. Bratislava tiež chystá protikorupčné minimum s e-mailom pre podnety obyvateľov, zverejňovaním pridelených nájomných bytov, miest v domove dôchodcov, zápisníc z komisií o poskytnutých dotáciách a občania majú byť v komisiách pri výberových konaniach. Korzár sa spýtal, čím z toho sa inšpirujú Košice. Hovorkyňa ani na to neodpovedala.
Podľa občianskych aktivistov Ladislava Rovinského a Karola Labaša, hoci Raši si postavil primátorskú kampaň práve na transparentnosti, Košice ešte nie sú transparentným mestom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári