Košický maliar Július Jakoby (1903 - 1985) patrí medzi najvýznamnejších slovenských výtvarných umelcov 20. storočia. Jeho strhujúce expresívne maliarske dielo, sústredené na človeka a hľadanie znyslu jeho existencie, zásadným spôsobom obohatilo moderné slovenské dejiny umenia a ostane v nich natrvalo zapísané.
„V základných vývinových premenách sleduje výstava autorovu tvorbu od roku 1929 po rok 1976, teda takmer celé polstoročie,“ vraví jedna z kurátoriek výstavy Helena Němcová. „Napriek tomu, že Jakobyho dielo disponuje mimoriadnou silou umeleckého výrazu, vyvierajúcou z autorovho talentu a hlbokého prežívania skutočnosti, nestretneme sa v ňom s takzvanými veľkými témami.“
J. Jakoby vždy inšpirácie k tvorbe nachádzal v svojom bezprostrednom, dôverne známom okolí. Jeho maľba, spočiatku s výrazným sociálno-expresívnym cítením, prerástla postupne do nevšedných poetickách záznamov civilistickej prózy s jedinečným graduovaním dynamického rukopisu a expresívneho koloristického cítenia. Jakobyho vášnivá a pravdivá maliarska tvorba odráža realitu sveta v širokej tematickej škále udalostí a diania v živote prostého človeka. Aj preto sú jeho diela obľúbené.
Všetky vystavené diela J. Jakobyho sú majetkom Východoslovenskej galérie.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári