To, čo sa pod ňou nachádzalo, vyrazilo dych aj skúseným historikom.
Keď sa začiatkom prázdnin pustila firma Krtko a syn, s.r.o. do demontáže časti dlažby pred "bielym domom", nikto nepredpokladal, že práce potrvajú dlhšie, ako plánované dva týždne. Chybou však bolo, že servisáci zakopli čakanmi o čosi hlbšie, než mali, teda pod 30 cm. Zaryli sa až pol metra, a vtedy odkryli časi muriva, o ktorom nebola v projektovej dokumentácii ani zmienka.
"Začali teda kopať ešte viac, a vtedy sme zistili, že zrejme nepôjde o zvyšky stavebného materiálu, čo bol v časoch výstavby budovy KSS celkom bežný spôsob, ako sa ho zbaviť," spomína Ing. Krtko st. na okamih, kedy sa stavebné práce zmenili na archeologický prieskum. "Samozrejme, hneď sme zavolali pamiatkarov a tí neverili vlastným očiam. Na prvý aj druhý pohľad si tipli, že ide o unikátne zrúcaniny opevnenia z 1. storočia po Kristovi. Len ešte presne nevedeli, o akú stavbu pôvodne šlo."
Ako odkrývanie zrúcanín pokračovalo, boli pamiatkari čoraz bližšie k určeniu, kam stavbu zaradiť. Výsledok prekvapil aj ich samotných. "Hoci sme o takom niečom doteraz ani neuvažovali, zdá sa, že Rímska ríša siahala v čase najväčšieho rozmachu až po Košice, a možno ešte ďalej," vytešoval sa šéf Pamiatkového úradu mesta Košice (PÚMK) Dušan Pravek. "Podľa typu okenných oblúkov, rámov dverí a niekoľkých zachovaných malieb sme sa zhodli na tom, že sa nám podarilo odkryť rímske kúpele, postavené okolo roku 40 až 41 nášho letopočtu rímskym cisárom Caligulom. Medzi drobnými predmetmi sa totiž našla ceduľka s jeho menom, ktorú mal zrejme na svojej skrinke. Jej pravosť a teda vek takmer 2 000 rokov nám potvrdila aj magnetoskopická skúška."
Samozrejme, nájdených predmetov bolo viac a hoci nepatrili žiadnemu významenému rímskemu potentátovi, z historického hľadiska majú i tak nevyčísliteľnú hodnotu. Napríklad meč, na ktorom sa našli stopy krvi, fľaše s vínom, niekoľko uterákov, sandále či mince s podobizňou Caligulu. "Všetky dôkladne vyčistíme a čo najskôr vystavíme, aby sa nimi mohli pokochať aj Košičania a návštevníci mesta, ktorých vďaka tomuto objavu očakávame vo veľkom množstve," ubezpečil nás D. Pravek.
Kým bude archeologický prieskum pokračovať, vstup do budovy magistrátu spredu by bol pomerne zložitý. Vedenie mesta preto žiada verejnosť, aby využívala bočný - severný vstup. Až sa prieskum skončí, primátor rozhodne, či sa vstup spredu obnoví alebo sa kvôli expozícii, ktorá tam zrejme vznikne, úplne zruší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári