Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky

Manažér štátnej akciovky zarobil viac ako prezident či premiérka

Bývalý šéf Rady Slovenského rozhlasu Igor Gallo bol za minulý rok jedným z najlepšie platených manažérov v štátnych službách.

Manažér Igor Gallo. V roku 2010 zarobil toľko, čo bežný Slovák za 11,5 roka.Manažér Igor Gallo. V roku 2010 zarobil toľko, čo bežný Slovák za 11,5 roka. (Zdroj: sita)

V roku 2010 priznal tento Košičan celkové príjmy 102 348 €, čím predbehol napr. aj prezidenta Ivana Gašparoviča (96 432 €), resp. zarobil ešte o 12 820 eur viac ako dokopy ďalší traja naši najvyšší ústavní činitelia ako predseda NR SR Richard Sulík (SaS), premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) a predsedníčka Ústavného súdu Iveta Macejková.

KOŠICE. Igor Gallo, ktorý je Košičanom známy najmä ako bývalý šéfredaktor denníka Košický večer (dnes je ako týždenník prílohou Korzára - pozn. red.) pracuje po zániku tohto periodika už šiesty rok v akciovke Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS), ktorej stopercentným vlastníkom je FNM SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako nám povedal, do Bratislavy sa dostal na odporúčanie svojich košických známych, ktorí mali informácie o tom, že táto akciovka hľadá svojho hovorcu.

Po čase sa z neho stal výkonný riaditeľ sekcie podpory riadenia spoločnosti, pod ktorého spadajú napr. právne služby, správa registratúry, knižničné služby, riadenie stratégie v oblasti vnútornej a vonkajšej komunikácie a vzťahy s médiami.

Manažérom je už piaty rok

„Pôsobím už piaty rok na manažérskej pozícii v SEPS-e. Naša spoločnosť vykonáva prenos elektrickej energie na celom území Slovenska. Zabezpečuje prenos elektrickej energie z elektrární do distribučnej siete a veľkým odberateľom. V roku 2010 vytvoril SEPS zisk po zdanení vo výške vyše 31 miliónov eur, čo bol nárast oproti roku 2009 o 170 percent. Prostredníctvom vedení a elektrických staníc prenosovej sústavy sa realizuje dovoz, vývoz a tranzit elektrickej energie. Často komunikujem s médiami, niekedy aj po bežnom pracovnom čase ostatných ľudí alebo občas aj cez víkend, no nesťažujem sa, je to moja práca,“ uviedol.

Skryť Vypnúť reklamu

Menší počet mediálnych výstupov za uplynulý rok (asi 20 – pozn. red.) podľa Galla súvisí s tým, že SEPS na rozdiel napríklad od Slovenských elektrární alebo košickej teplárne nie je tzv. koncovou spoločnosťou.

Viac než polovica príjmov bola zo štátnej akciovky

Igor Gallo nechcel bližšie špecifikovať rozloženie svojich príjmov okrem verejne dostupného údaja, a to príjmu 8 978 € za svoje minuloročné šéfovanie Rozhlasovej rade, vďaka čomu musel ako verejný funkcionár podávať majetkové priznanie a uviesť všetky svoje príjmy.

Tvrdil, že ako šéf Rady SRo zvolal jej zasadnutie minulý rok asi 16-krát a po zániku Slovenského rozhlasu sa z osobných dôvodov vzdal kandidatúry do novej rady Rozhlasu a televízie Slovenska. Pri „ostatných“ príjmoch 93 370 € pripustil len to, že viac ako polovica z nich môže byť z jeho zamestnania v SEPS-e.

Skryť Vypnúť reklamu

Konkrétnejší nechcel byť ani generálny riaditeľ SEPS-u Ján Horkovič (SaS). „Príjmy pána Galla v SEPS, a. s. nie je možné zverejniť, lebo v zmysle zákona o ochrane osobných údajov sú považované za osobný údaj. Okrem toho SEPS nie je povinná sprístupniť takéto informácie, lebo pracovné pozície u nás nemajú charakter verejnej funkcie a ani mzda pána Galla nie je uhrádzaná z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo verejného rozpočtu.“

Tisíce eur mu prúdili aj z vlastných PR aktivít

Zvyšné financie zarobil z konzultácií v oblasti public relations. Ako tvrdí, tieto aktivity boli v súlade s platnou legislatívou, pričom tento rok ich úplne utlmil, lebo sa chce naplno venovať najmä práci v SEPS-e.

„V žiadnom prípade nešlo o konflikt záujmov, pretože činnosť nesúvisela s hlavnou činnosťou môjho zamestnávateľa a nespolupracoval som so žiadnym politikom alebo politickou stranou. Zužitkoval som dlhoročné skúsenosti a kontakty v tejto oblasti. Spomínané aktivity som vykonával výlučne počas svojho osobného voľna,“ povedal nám pri osobnom stretnutí.

Sulík: Zodpovední by mali posúdiť jeho primerané ohodnotenie

V tejto súvislosti sme sa zaujímali u ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS), či je podľa neho bežnou praxou, že manažéri v podnikoch s majetkovou účasťou štátu, resp. FNM SR v pôsobnosti ministerstva zarábajú viac ako najvyšší ústavní činitelia.

Miškov nás však s odpoveďou odkázal na šéfa SEPS-u. A takáto bola odpoveď J. Horkoviča na našu otázku: „Môžeme jednoznačne uviesť, že vami špecifikovaný príjem p. Galla nie je príjmom, ktorý by získal ako zamestnanec za výkon práce v spoločnosti SEPS, a. s. v roku 2010.“

Šéf SEPS-u nám ešte citoval zákon, na základe čoho môže I. Gallo vykonávať svoju podnikateľskú, resp. inú zárobkovú činnosť.

Predseda NR SR Richard Sulík sa pri otázke ohľadom nadštandardných príjmov I. Galla len pousmial. „Myslím si, že špičkových odborníkov treba primerane ohodnotiť, a to bez ohľadu na to, kto je vlastníkom spoločnosti. Zodpovední by však mali vedieť posúdiť, čo vzhľadom na podmienky konkrétnej spoločnosti znamená primerané ohodnotenie,“ dodal.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 18 194
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 18 160
 3. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 445
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 12 635
 5. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 11 007
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 265
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 230
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 109
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 020
 10. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 746
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronakríza ovplyvnila chod Svetielka pomoci, museli zrušiť Centrum sprevádzania rodín.

Keď ich ženy z kmeňa Himba zbadali, odhalili sa a za poplatok chceli fotiť

Košičan navštívili Afriku v čase vypuknutia pandémie.

Ivan a ženy z kmeňa Himba. Za pózovanie s turistami si dali zaplatiť.

Sninský kameň je vraj dielom nahnevaného čerta. Stoji za to spoznať ho

Vzácnosť dolného Zemplína dostala aj Duchnoviča.

Sninský kameň.
Záhady a príbehy z východoslovenských múzeí

Za ukradnuté cennosti si kľučiarka vyslúžila prekliatie

Múzeum v Kežmarku vystavuje i záhadnú mapu k pokladu.

Čierna pani v kaplnke Kežmarského hradu.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop