KOŠICE. Budovať veľké vodné diela, regulovať potoky a betónovať rigoly pozdĺž ciest, alebo sa snažiť celoplošne zadržiavať vodu v prírode?
Premiérka Iveta Radičová z SDKÚ napriek obrovskej nevôli vodohospodárov podporila riešenia ochranárov. Vedci z Ústavu hydrológie SAV vo štvrtok v Ťahanovciach pri Košiciach testovali účinnosť alternatívnych protipovodňových opatrení.
Vyrobili umelý dážď
V ťahanovskom lese napriek bezoblačnému nebu popoludní takmer šesť hodín lialo. Umelý dážď simuloval extrémne zrážky, ktoré predchádzali katastrofálnej júnovej povodni v obci Píla v Malých Karpatoch.
V podhorskej dedinke vtedy spadlo za tri hodiny sto litrov vody na štvorcový meter. „Rovnaké stomilimetrové zrážky simulujeme na troch rôznych povrchoch lesnej cesty,“ vysvetľoval hydrológ Tomáš Orfánus.
Vedci sledovali odtok vody na spevnenej lesnej ceste a na dvoch alternatívnych riešeniach - rekultivovanej a drevenými prehrádzkami prehradenej zvážnici.
„Najväčšie povodňové riziko predstavujú spevnené lesné cesty a zvážnice. Za pol hodiny sme z tristo litrov vypustenej vody zadržali v nádrži sto litrov, čo je extrémne množstvo,“ hovorí Orfánus.
Výsledky experimentu podľa neho môžu výrazne pomôcť pri protipovodňovej prevencii. „Je to dôležité aj pre samosprávy, aby sa vedeli rozhodnúť.“
Starosta nechcel čakať
Experiment podnietil starosta obce Ján Nigut, ktorému prekážali hádky „betonárskej lobby“ s ochranármi, čo je proti povodniam účinnejšie. „Teraz budeme mať v rukách konkrétne čísla.“
Časť Ťahanoviec rok čo rok vytápal miestny potok, ktorý k príbytkom zvádzal dažďovú vodu z okolitých kopcov. Starosta sa rozhodol postaviť sústavu lacných malých vodných diel. „Slovenský vodohospodársky podnik tvrdil, že nemá na reguláciu potoka peniaze. Nepriamo nás doviedol k alternatívnym riešeniam. Nechceli sme čakať na ďalšiu povodeň.“
Alternatívne
Nigut je presvedčený, že kombinácia opatrení zabránila tento rok ďalším povodniam. „Vrelo odporúčam aj ďalším obciam, na sto percent. Príroda je náš učiteľ, mali by sme ho počúvať.“
Experiment si prišiel pozrieť aj Michal Kravčík z organizácie Ľudia a voda. Zastupoval Úrad vlády, ktorý sa stotožnil s jeho teóriou, že vodu treba zadržať v teréne rekultiváciou krajiny.
Vláda dnes podporuje alternatívne protipovodňové opatrenia v 190 obciach. Pri extrémnych zrážkach by mali zadržať viac ako šesť miliónov kubických metrov vody. Pri úpravách terénu nájde prácu asi tritisíc nezamestnaných.
„Experiment je pre neveriacich Tomášov. Teší ma, že alternatívne riešenia konečne vyvolali plodnú diskusiu medzi odborníkmi,“ povedal Kravčík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári