Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Ako dovolenkujú známi Košičania

Sólista opery Štátneho divadla Košice Marián Lukáč v lete obľubuje pokojnejšie destinácie

Rád sa dá zostreliť vodným delom či zasypať do piesku

Sólista opery Štátneho divadla Košice Marián Lukáč sa po hektickej divadelnej sezóne a školskom roku na leto veľmi tešil. Odkedy začali divadelné prázdniny, užíva si chvíle, ktoré trávi so svojou rodinou na ktoromkoľvek mieste a za rôzneho počasia.

"Tohto roku sme boli na odporúčanie kolegu Tomiho v Chorvátsku v blízkosti Omišu," vrátil sa o pár týždov späť. "Bolo tam fakt super a nič na tom nepokazil ani fakt, že sme sa kvôli zlému počasiu rozhodli vrátiť o tri dni skôr. Cesta domov bola ´zaujímavá´, takmer celý čas pršalo a miestami sme chytili aj silné búrky. Občas boli autá na diaľnici kvôli dažďu odstavené. Na budapeštianskom obchvate bolo toľko vody, že sme mohli ísť iba v jednom pruhu a krokom. Našťastie sú naše deti zvyknuté cestovať dlho v aute a k tomu mám ešte skvelú manželku, ktorá, keď sa mi zdá, že všetky možnosti na ich zabavenie sa už vyčerpali, vytiahne tromfy svojej tvorivej fantázie a nálada je výborná..."

Miesto zahraničnej dovolenky si M. Lukáč s rodinou väčšinou vyberá na odporúčanie známych. "Máme radi pokojnejšie miesta, mimo civilizačných ruchov (diskotéky, nákupné centrá a tlačenie sa v dave). K moru cestujeme hlavne kvôli zdraviu. More a slnko si radi vychutnávame. Je potešujúce sledovať ako sa deti učia plávať, rád sa dám zostreliť ich vodným delom, či zasypať do piesku. Večer nás najmladší obohrávajú v hazardných hrách (kartách a kockách)."

Lukáčovci ašte radšej ako cestovanie po Európe spoznávajú domovskú krajinu. Keď cestuje po Slovensku, má so sebou stále mapu. GPS vraj nepoužíva, lebo s ňou mám pocit, že človek prestáva rozmýšľať.... "Mám silno vyvinutý zmysel pre dezorientáciu a moja manželka je výborným GPSkom, ktoré sleduje nielen cestu, ale aj zaujímavé miesta popri nej. Občas si takto niekde neplánovane odskočíme a stojí to za to." Last minute nevyužívajú, lebo pani Lukáčová má chorobu, ktorá si vyžaduje diétne stravovanie a s tým by nechceli riskovať.

"Som typ človeka, ktorý sa rád na všetko pripraví a radšej si ubytovanie dopredu zabezbečím," pustil sa M. Lukáč do opisu jednej z menej príjemných dovolenkových príhod. "V dobe, keď boli deti ešte malé a manželka v siedmom mesiaci, som šiel do Chorvátska s kolegom Marekom Gurbaľom a jeho rodinou. Keď sme ráno po celonočnom cestovaní prišli na miesto, v našom apartmáne už hodinu bývali iní dovolenkári. Museli sme si hľadať iné ubytovanie. Ale potvrdilo sa to, čo hovoria Chorváti: ´nema problema´ a nové ubytovanie sme rýchlo našli."

A čo veselší zážitok? "Keď sme sa pred dvomi rokmi chystali domov z ostrova, museli sme večer zbaliť a naložiť všetko do auta, lebo sme ráno chceli stihnúť prvý trajekt na pobrežie. Mladšieho syna sme už chceli uložiť spať, preto sme ho obliekli do pyžama a pokračovali v nakladaní batožiny do auta. On sa zrazu pustil do zúfalého plaču. Až neskôr nám došlo, akú traumu musel prežívať, keď videl, ako my balíme do auta a jeho ukladáme spať. Zrejme si spomenul, ako sme ho dva týždne pred dovolenkou podobným spôsobom nechali samého u starých rodičov..."

Pre riaditeľa zoo Ericha Kočnera je každá dovolenka ideálna

Dotyk kosatky v ňom stále žije

O tom, aká dovolenka je ideálna, Erich Kočner, riaditeľ zoo, nepremýšľa. „Nikdy som to takto neriešil. Keď je dovolenka, tak je pre mňa ideálna za každých okolností. A čo mi nesmie chýbať? Dnes už pokoj, ticho a dobré jedlo. Nezamýšľam sa ani nad tým, či hory alebo more. Obidva varianty majú svoje plusy. Dnes by som zo zdravotných dôvodov preferoval more." Kde bude oddychovať tento rok, už vie. „Jeden týždeň ešte plánujem stráviť v septembri so štyrmi psami u rodičov. Tých v tom čase vyexpedujem na ich, po dlhých rokoch prvú dovolenku mimo územia Slovenska."

Jeho pamätnou dovolenkou je Kalifornia v lete 1996. „Vďaka omylu personálu leteckej spoločnosti pri check-ine vo Viedni sa nám priamy let do San Francisca zmenil na nočnú moru s medzipristátím v Londýne. Nebolo totiž jedno voľné lietadlo, s ktorým by sme sa dostali na niektoré z dostupných letísk. Nakoniec sme s priateľkou museli precestovať Kaliforniu namiesto naplánovaných 10 za 7 dní a nie jednosmerne, ale obojsmerne. Bolo to hektické, priam filmovo akčné, ale program sme okrem Las Vegas stihli do bodky. A mimo plánu sme stihli aj Water World v San Diegu - tam som prvýkrát videl a dotkol sa kosatky. Ten moment vo mne žije stále a fascinuje ma aj po toľkých rokoch."

Z Kalifornie si odniesol aj iný zážitok. „V jeden piatkový večer sme nemohli nájsť jediný voľný motel, hotel, či penzión. Asi po 150 km márneho hľadania som to odparkoval v absolútnej tme v nejakom mestečku a uložili sme sa v aute. Ráno nás zobudil čulý ruch - zaparkovali sme totiž na parkovisku veterinárnej kliniky pod smerovníkom, ktorý navigoval do českej hospody. To bolo nezabudnuteľné ráno - české raňajky v Kalifornii na konci civilizácie, kúsok od Tichého oceána. Tam sme zistili, že sme došli až k Národnému parku Point Reyes na pobreží, kde sa dajú pozorovať dvakrát ročne veľryby."

Milan Čížek uprednostňuje hory

Začínal, keď iní skončili

Štátny šéftréner v kulturistike Milan Čížek zavítal už do mnohých exotických kútov sveta, kde sa konali významné preteky v tomto odvetví. Hoci jeho program je nabitý, nájde si priestor aj na to, aby si užil dovolenku.

"Kedysi som obľuboval pobyty pri mori a páčilo sa mi v Grécku. Tam to nebolo len o slnení a kúpaní, ale navštívil som múzeá i historické miesta a nasiakol dávnou kultúrou. Teraz obľubujem kopce, hory. Aj preto, aby som pomohol svojmu kardiovaskulárnemu systému," smeje sa. "Naposledy som bol v Tatrách, kde som podnikol zopár zaujímavých túr a ešte sa chystám na niektoré iné miesta, napríklad do Demänovskej doliny."

Pravdaže, aj jemu sa pritrafilo, že nie vždy bol relax iba príjemný. Spomenul si na pobyt v Egypte, keď sa prispôsobil želaniu manželky, ktorá obľubuje teplo. "Myslel som si, že bude nejakých 34 stupňov, no bolo oveľa viac. Ráno o šiestej som si šiel zaplávať, osprchoval sa, šiel na raňajky a zaliezol do klimatizovanej izby. Manželka šla k moru a stretli sme sa až pri obede. Potom som zase zaliezol na izbu. O tretej popoludní som cvičil v klimatizovanom fitcentre a podvečer o šiestej som si šiel zaplávať. V mori už nikto nebol a hneď prvý deň mi zriadenec, čo rozdával uteráky, povedal, že končí. Odpovedal som mu: ´Ja práve začínam...´ Potom ma celý čas v rovnakú hodinu už čakal a vítal."

Vladimír Saxa uprednostňuje more

Dovolenka sú kompromisy

„Pod ideálnou letnou dovolenkou si predstavujem spoločný oddych s rodinou niekde pri vode," hovorí Vladimír Saxa, starosta MČ Krásna. „Určite mi tam možno nesmie chýbať pohoda, dobrá nálada i dobré jedlo." Nevyberá si však, či leňoší na pláži, alebo obdivuje okolie. „Je to mix všetkého, radi si poleňošíme na pláži, ale keďže deti dlho na jednom mieste nevydržia, určite musíme absolvovať nejaké zábavné atrakcie. Ja osobne si rád pozriem aj kultúrne a historické pamiatky. Teda je to aj o kompromisoch."

Dovolenku si mnohí vyberáme podľa rôznych zdrojov. Niekto sa spoľahne na zážitky známych, iným stačia katalógy. „Určite sú to referencie od známych, možnosť niečo nové zažiť a v neposlednom rade cena." Kým niekto na dovolenku myslí od začiatku roka či od tej poslednej, u starostu Krásnej je to iné. „Väčšinou je to na poslednú chvíľu, aj keď tento rok sme si ju plánovali tri mesiace dopredu.

Starosta Krásnej zatiaľ nemá vysnívané miesto pre dovolenku. S rodinou rád chodí hlavne na kúpaliská v Maďarsku. Je to blízko a poskytujú perfektné služby. "Tohtoročnú letnú dovolenku už máme za sebou. Boli sme v Taliansku pri Ravenne. Vybrali sme si ju pre krásne piesočné pláže a teplé more. Cestu sme absolvovali autom. Každá dovolenka má svoje čaro. A tou pamätnou sa stane práve tohtoročná dovolenka, keďže moje deti prvýkrát videli more. Oni sa potom starajú o najkrajšie zážitky. Ich oči sú pravdivými identifikátormi úspešnosti dovolenky, či už je tam radosť, či sklamanie."

Viceprimátorka Renáta Lenártová má rada more aj hory

Sníva o dovolenke na ostrove Maurícius

Predstava ideálnej letnej dovolenky je pre viceprimátorku Renátu Lenártovú spojená s rodinou. „S ňou si môžem naplno užívať slnko, more, hory. Priznám sa teda, že mám rada oboje - more, rovnako ako aj krásne hory. Mojou srdcovou záležitosťou sú napríklad Západné Tatry. Vo všeobecnosti ma pobyt v prírode dokáže príjemne naladiť a navodiť pozitívne pocity, z ktorých potom dokážem čerpať ešte dlhý čas. Hlavné je však tešiť sa zo vzájomnej blízkosti a spoločných zážitkov, pri ktorých všetci naberieme nové sily."

R. Lenártová o sebe tvrdí, že je aktívny človek. Preto jej na dovolenke nesmie chýbať pohyb. „Ako asi každá žena milujem slnko aj vylihovanie na pláži, ale ako som už spomínala, som hlavne typ, ktorý preferuje aktívnu formu oddychu. Zároveň prahnem po nových informáciách, takže pre mňa sú atraktívne tie formy dovolenky, v ktorých sa spája relax, šport aj poznanie. Dovolenku vyberáme s prihliadnutím na potreby a predstavy rodiny tak, aby si z nej všetci odniesli čo najkrajšie zážitky."

Tohtoročnú si už vybrala a strávi ju na Malorke. „Skúsení dovolenkári hovoria, že sú tam jedny z najkrajších pláží na svete a teším sa aj na krásnu prírodu. Mám svoj dovolenkový sen. Chcela by som stráviť letnú dovolenku na Mauríciu."

Či si už však vyberá miesto pri mori, alebo v horách, nikdy nie je núdza o zážitky. „S rodičmi sme v detstve často chodili na turistiku," spomenula si na jeden. „Nezabudnuteľný zážitok je predovšetkým búrka v horách, ktorých som zažila množstvo. No jedna bola výnimočná. Vo vysokohorskom teréne sme sa nemali kam skryť a strach mali aj skúsení horskí vodcovia, ktorí nás sprevádzali."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 1. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 3. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 5. Super zábava, super deň
 6. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 7. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 8. Čo priznali rodičia?
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 455
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 052
 3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 750
 4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 872
 5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 150
 6. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 104
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 961
 8. Ako znížiť vysoký cholesterol? 3 898

Blogy SME

 1. Miroslav Lukáč: Čo stojí ľudský život na Slovensku? Mne vyšlo 79920 Euro. Také lepšie auto.
 2. Ján Šeďo: "Novinári SME sú Sorosovou čriedou prasiat".
 3. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 2.
 4. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
 5. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
 6. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
 7. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
 8. Miroslav Tokarčík: Školy čelia ďalšej výzve. Príspevky na nákup učebníc ministerstvo znížilo na polovicu
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 13 981
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 10 164
 3. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 245
 4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 7 940
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 324
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 715
 7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 136
 8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 715
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Miroslav Lukáč: Čo stojí ľudský život na Slovensku? Mne vyšlo 79920 Euro. Také lepšie auto.
 2. Ján Šeďo: "Novinári SME sú Sorosovou čriedou prasiat".
 3. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 2.
 4. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
 5. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
 6. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
 7. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
 8. Miroslav Tokarčík: Školy čelia ďalšej výzve. Príspevky na nákup učebníc ministerstvo znížilo na polovicu
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 13 981
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 10 164
 3. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 245
 4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 7 940
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 324
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 715
 7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 136
 8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 715
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu