Reč je o Košickej čítanke, ktorá má podtitul (Literárne) potulky mestom Košice (3.). Skutočne sa pri jej čítaní túlate mestom, sprievodcom však tentoraz nie je Milan Kolcun, ale renomovaní spisovatelia, známi cestovatelia a iné osobnosti, ktoré mali záľubu v umeleckom slove či písaní memoárov. "Hoci som sám (turistickým) sprievodcom po Košiciach, tentoraz si vyberám svojich sprievodcov," vraví M. Kolcun. "Takých, ktorí si radi zapisovali. Jedni sú poetickejší, iní faktografickejší, niektorí si priveľa vymýšľajú, ďalší sa radi chvália a ostatní sú furt nespokojní. Literárnych obrazov, ktoré vytvorili, je veľa, až vytvárajú mozaiku."
V rámci jej pestrosti M. Kolcun zoradil autorov tak, ako nikdy neboli. "Nie podľa abecedy (aby mali (ne)výhodu tí, čo ju majú už od narodenia a nič pre ňu neurobili, ba ani tí, čo si zmenili meno na zvučnejší pseudonym). Takisto nie podľa dátumu narodenia (vek nech nehrá rolu - to si uvedomujem(e) každý rok viac. Spisovateľom prisúdil poradie najväčší fenomén súčasnosti - internet (prostredníctvom množstva vyhľadaných odkazov). Kto má rád uznávaných či populárnych autorov, nech preto číta pekne (a konvenčne) od začiatku. Kto preferuje menšinových autorov, či tých, ktorých svet a/alebo mediálne kampane ešte nedocenili, nech začne od konca. Dúfam, že čitateľ ani nepostrehne pohyblivú hranicu medzi nimi a zanietene sa prečíta až k začiatku knihy."
Vďaka rôznorodej skladbe autorov si viete pozrieť stredovekú popravu na námestí (Mór Jókai), môžete posprevádzať budúcu Napoleonovu manželku po Košiciach (Oliver Rácz), prečítať si rodokmeň starej košickej rodiny, v ktorej vyrástla protagonistka novely Legenda Emöke (Josef Škvorecký), zúčastniť sa oslavy oslobodenia Košíc (Gustáv Husák). Košická čítanka prináša aj doteraz neprekladané diela maďarského literáta Sándora Petőfiho, anglického svetobežníka Johna Smitha, ktorý prešiel Košicami (poznáme ho z filmu Legenda Pocahontas), či pamäte slávnej opernej speváčky Deryné.
"Najviac priestoru spomedzi 93 autorov zaberajú diela Sándora Máraiho, ktorý do detailov opísal mesto z čias jeho detstva alebo aj v 40. rokoch minulého storočia. Krásna je báseň od Joža Urbana venovaná Košiciam i jeho postrehy z mesta po nežnej revolúcii. Svojou náklonnosťou k nášmu mestu sa vyznáva aj najoceňovanejší súčasný spisovateľ na Slovensku a skvelý rozprávač Stanislav Rakús," vraví M. Kolcun.
Čítanka predstavuje až 10 národných literatúr, v ktorých sa nájde niečo o Košiciach. Počnúc tureckou až po židovskú. Hlavnou črtou novej košickej antológie je pestrosť. Autorská, žánrová (próza, poézia, dráma, cestopisy, memoáre) i časová. Pokrýva obdobie od bitky pri Rozhanovciach (1311) až po budúcnosť (košické sci-fi). Košická čítanka nie je učebnicou dejín. Aj tak však približuje históriu mesta subjektívnejšie, a teda i šťavnatejšie. Tak ako ju v danej chvíli prežívali majstri slova.
Autor venoval jednu čítanku aj čitateľom večerníka. Na lístky s kupónom čakáme do štvrtka do 10. hodiny. Na druhý deň zverejníme meno výhercu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári