„V našom bloku sa pred pár dňami objavil oznam ohľadom antigrafitového náteru," napísala nám čitateľka. „Viem, že popísané steny sú nielen u nás dosť veľký problém, lebo niektorým výrastkom je jedno, akú stenu popíšu. Navyše náš blok nedávno zateplili a nanovo vymaľovali, teda z tohto hľadiska by sa možno ten náter aj hodil. Zaujíma ma však, čo je ten náter zač? Koľko stojí? Ako dlho na tej stene drží? Ako sa tam aplikuje? Akú má životnosť? Aký má vlastne efekt? Oplatí sa to? Ako to funguje? Urobí sa nejaký postrek a dá sa to zmyť, alebo to vôbec nedrží?"
Otázky sme položili priamo firme, ktorá to zabezpečuje. „Vzhľadom k narastajúcemu výskytu pouličného vandalizmu (grafiti) sa naša spoločnosť začala zaoberať nielen odstraňovaním, ale aj preventívnou ochranou budov," hovorí Richard Németh. „Keďže je odstraňovanie veľmi náročné a v 99 percent prípadov nie je dokonalé, existuje prostriedok, ktorý zaručuje 100-percentné odstránenie grafitov a zároveň garantuje nepoškodenie fasád silnými chemickými prípravkami, ktoré sú nevyhnutné pri odstraňovaní. Týmto prostriedkom je antigrafitový náter."
Antigrafitový náter má podľa R. Németha mnoho výhod. Dá sa použiť na všetkých typoch povrchov. Aplikuje sa maliarskym valčekom, pretože náter je v pôvodnom stave tekutý. Fasádu neutesňuje, funguje na difúznom systéme, ktorý odvádza vlhkosť. Po nanesení neovplyvňuje vzhľad fasády, vyzerá ako priesvitná fólia. Po odstránení grafitov je výsledok 100%.
„Antigrafitový náter neprepustí farbu dovnútra steny. Farba ostane len na povrchu, stena teda vďaka náteru neprepustí farbu do štruktúry a preto sa dá celáodstrániť bez porušenia fasády. Niekedy stačí teplá voda, inokedy treba chemikálie. Stena, ktorá nie je ošetrená antigrafitovým náterom, prepustí farbu (grafiti) do svojej štruktúry a preto sa nedá na 100 percent odstrániť. Po odstránení tam zostane fľak alebo obrys grafitov. Stenu je potrebné znova premaľovať. Kto chce mať fasádu v dobrom stave, je potrebné premaľovať ju farbou s rovnakým odtieňom, aký má fasáda. S tým sú spojené ďalšie náklady." Životnosť antigrafitového náteru je 4 až 6 rokov.
Zaujímalo nás, či niekde v Košiciach bol náter použitý a s akým výsledkom. „Náter má napríklad Tryskáč pub na štadióne Lokomotívy. Taktiež je na hoteli Centrum, kde boli už odstránené aj grafiti po nanesení náteru. Úspešnosť je 100-percentná," dodáva R. Németh.
Autor: mia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári