KOŠICE. Sever objednal odvoz odpadu od spoločnosti Fúra. Jej spolumajiteľ Jaroslav Polaček je prednostom úradu mestskej časti.
„Pred hokejovými majstrovstvami sme prišli s myšlienkou oživiť amfiteáter (mestský objekt v správe Severu – pozn. red.). Chceli sme ho vyčistiť a počas MS zabezpečiť vývoz odpadu od vyše 40-tisíc fanúšikov. Zadal som pokyn urobiť prieskum trhu na likvidáciu odpadu,“ opisuje prednosta.
Tvrdí, že prieskum robilo oddelenie výstavby a životného prostredia. „Boli oslovené 4 spoločnosti. Fúra dala najlepšiu ponuku, mestská časť ušetrila asi 500 eur pri fakturácii 1 500 eur (za obdobie marec–jún – pozn. red.). Mal som požiadať starostu, aby vybral nevýhodnejšiu ponuku len preto, že som spoločník vo Fúre?“
Starosta Marián Gaj (nezávislý) ho vzal na úrad ako svoju pravú ruku v rámci šetrenia iba na polovičný úväzok. Polaček tiež šéfuje Únii autodopravcov Slovenska, je známy z protestov proti mýtu.
Konflikt záujmov?
Podľa zákona sa zamestnanec pri výkone práce vo verejnom záujme musí zdržať konania, ktoré by mohlo viesť k rozporu záujmov, nesmie zneužívať informácie zo zamestnania, ani sprostredkúvať pre seba obchodný styk s obcou. Polaček konflikt záujmov odmieta.
„Ak prednosta má právomoc rozhodovať o zákazke pre firmu, kde je spoločníkom, môže to viesť ku konfliktu záujmov,“ varuje Matej Kurian z Transparency International Slovensko. Polaček tvrdí, že do prieskumu nezasahoval.
„Fakt, že zamestnanec mestskej časti je spoločník firmy, ktorá jej poskytuje služby, by nemal byť diskvalifikačný, ak ponúka najvýhodnejšiu službu,“ myslí si Rastislav Diovčoš z Aliancie Fair – play.
Poslanci: Problém
„Je to problém,“ reagoval nezávislý poslanec Severu z platformy 7 statočných Vladimír Gürtler. „Vnímame to ako etický rozpor. Nemalo by sa to stávať,“ povedal ďalší poslanec Richard Šmída (Smer). „Nie je to šťastné riešenie,“ tvrdí poslanec Jozef Filipko (SMK).
Prieskum robil v marci úradník len telefonicky. Podľa zápisnice oslovil firmy AVE (ponúkla cenu 2 372 eur), Kosit (2 003 eur), ODOS (2 081 eur) a Fúra (1 547 eur).
AVE, Kosit: Nič sme nedali
„Naša spoločnosť ponuku pre Sever na vývoz odpadu z amfiteátra neodovzdávala. Ak mestská časť niečo podobné tvrdí, nech pošle meno osoby, s ktorou telefonický rozhovor robili,“ uviedla členka predstavenstva AVE Lenka Buliščáková. „Mestská časť nás nikdy neoslovila v takej veci,“ tvrdí i PR manažér Kositu Roland Bánhegyi.
Podľa šéfa kancelárie starostu Marcela Gibódu úradník tvrdí, že volal do AVE i Kositu. „Sme pripravení doložiť výpis hovorov.“
Konkurenti: Neštandardné
Podľa Buliščákovej z AVE robiť cenový prieskum telefonicky je neštandardné.
„Naši obchodníci denne poskytujú všeobecné informácie telefonicky. Záväzné ponuky však vypracúvame vždy písomne. Všeobecnú ponuku po telefóne nepovažujeme za záväznú. Ak má mestská časť záujem robiť verejné obstarávanie transparentne, nemôže realizovať prieskum telefonicky,“ dodal Bánhegyi z Kositu. Iba ODOS potvrdil, že ponuku dal.
„Ak ide o šetrenie verejných prostriedkov a verejný záujem, je zbytočné polemizovať o spôsobe výberu, ak právne predpisy boli dodržané. Telefonický prieskum bol aj preto, že išlo o zákazku s nízkou hodnotou,“ reagoval Gibóda.
Na internete nič
Sever nedávno vydal tlačovú správu, že v rebríčku Transparency v hodnotení zverejňovania zmlúv skončil zo 100 slovenských samospráv 7., najlepšie z Košíc. Na stránke mestskej časti však nenájdete žiadnu zmluvu, objednávku či faktúru týkajúcu sa Fúry.
„Zmluva nebola uzavretá, likvidácia odpadu prebiehala formou objednávok, ktoré neprevyšovali 1 000 eur, ako stanovuje nariadenie vlády, účinné od mája, preto neboli zverejnené,“ argumentuje Gibóda.
Do konca apríla však Sever zverejňoval objednávky a faktúry aj pod tisíc eur, a aj tak tam žiadna s Fúrou nevisí. Pritom MS začali ešte koncom apríla a už predtým amfiteáter čistili. „Marcové výkony zrealizoval dodávateľ sponzorsky (zadarmo),“ uviedol Gibóda. Napríklad mesto na rozdiel od Severu dobrovoľne aj naďalej zverejňuje všetky objednávky i faktúry.
GLOSA
Pocta prednostovi
Prednosta Polaček, spoločník firmy, ktorá likviduje odpad, dal podriadenému pokyn, nech nájde nejakú firmu, ktorá likviduje odpad. Tváril sa pritom nestranne. Na referenta veľavýznamne nežmurkol. Ani mu nedbalo nevypadla z vačku vizitka jeho firmy.
Potom sa možno zamkol v prednostovskej kancelárii, vypol telefón, e-mail, stiahol žalúzie, zhasol svetlo. Ušetrili i na telefóne, prednosta Polaček nemusel volať a gratulovať sám sebe ako firme, že vyhral.
Problém nie je, že prednosta Severu podniká a jeho firma dostala zákazku mestskej časti, lebo dala najlepšiu cenu. Problém je, že prednostovia iných mestských častí nepodnikajú a platia drahé peniaze cudzím firmám. Keby mali vlastné, mohli by dať najlepšie ponuky a ušetriť. Sú to amatéri, radšej sedia celý deň v jednej robote. Namiesto, aby dvihli zadky a urobili niečo konečne aj pre mestskú časť, nielen pre seba. Polačka by mali Severania na rukách nosiť, nie brýzgať naňho.
Celá legislatíva je na hlavu, obmedzuje úradníkov a verejných funkcionárov pri podnikaní. Práve naopak, iná zárobková činnosť by mala byť podmienkou, aby sa vôbec mohli stať zamestnancom mestskej časti, poslancom či starostom. No čo už máme z takého referenta či prednostu, ktorý ako živnostník alebo firma nevie pre úrad ani len vyviezť smeti, pokosiť, opraviť chodník, zaplátať cestu, postaviť ihrisko, urobiť webstránku, vymeniť okná? Samozrejme, za najlepšiu cenu. Aby jeho firma zarobila. Pardón, vlastne aby mestská časť ušetrila...
Autor: por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári