Pred 15 rokmi vznikol nápad premeniť Hrnčiarsku ulicu na uličku remesiel. Napriek miliónovým investíciám sem turisti zavítajú len sporadicky, chýba značenie i propagácia. Cez víkend tu po zotmení popíja mládež, z remeselníkov už ostalo len pár. Radní chystajú zmeny. Remeselníci sú ale skeptickí, sľubom mesta už neveria.
KOŠICE. V uličke v historickom centre mesta bežne nájdete prázdne fľaše, výkaly a popísané steny. Napriek tomu, že je vrchol letnej turistickej sezóny, stretnúť tu zahraničného návštevníka je výnimočným zážitkom.
My sme mali šťastie na Františka Šístka z Prahy, ktorá sa na Hradčanoch pýši Zlatou uličkou. Práve tá mala byť pred rokmi predobrazom košickej uličky remesiel.
Oblečenie
„Určite by táto ulička bola svojou polohou ideálna. Je pekné, že tu niečo je, ale zrejme by to potrebovalo celkovú investíciu a podporu, napríklad opraviť dlažbu,“ myslí si Pražák, ktorý má manželku Košičanku.
„Ulica je zaujímavá, niektoré domy sú autentickejšie, niektoré menej.“
Presklený obchod s oblečením tu podľa neho nepatrí. „Patrí do inej štvrte, kde je viac obchodov s oblečením. Ulička by mala byť pre remeselníkov, pokiaľ sa to dá nejak regulovať.“
František tvrdí, že by sme si so Zlatej uličky nemali brať príklad. „Aj keď je krásne „načančaná“ a pekne opravená, vyberá sa tam vstup a to my Pražáci nemáme úplne radi. Zlatá ulička je skutočne len pre turistov.“
Nezáujem mesta
Igor Macák s manželkou Ivetou tu majú hrnčiarsku dielňu s obchodíkom. Je im ľúto, že uličke sa nedarí a že sem nechodí viac turistov. „My sme tu z pôvodných remeselníkov takmer poslední, čo tu aj niečo vyrábame. Mám pocit, že sú tu už len obchody s predajom, u nás sa viete pozrieť, ako pracuje hrnčiar.“ Chodia sem aj školské exkurzie.
„Ulička vyzerá hrozne, nevieme, čo by sme mali robiť. Snažíme sa, upratujeme pred domom, ale celú ulicu nevieme ovplyvniť. Mesto sa o to nestará. My sme závislí od toho, ako vyzerá, od cestovného ruchu, a teda od návštevnosti. Po iné roky chodilo viac turistov, niekedy ich odradí vchod do uličky, hlavne po piatku a sobote,“ hovoria remeselníci.
Pripomínajú, že pôvodne tu mali byť starožitník, bylinkárka, hrnčiar, kováč, brašnár, zlatník, stolár, kožušník a pekár.
Po víkende
Počas víkendových večerov uličku obsadzujú partie popíjajúcich ľudí. „Upratujeme, čo sa dá, ale nie je v našich možnostiach upratovať celú ulicu. Prekáža nám to, ale za ten čas sme si na to zvykli a zmierili sa s tým, už to berieme ako daň za to, že sme v centre mesta. Teraz v lete to je najhoršie.“
V plánoch EHMK figuruje ulička medzi hlavnými investičnými aktivitami s predpokladaným rozpočtom 0,6 milióna eur. Má sa využívať na koncerty a výstavy.
Chýba propagácia
Od rekonštrukcie si ale miestni veľa nesľubujú. „My dúfame, ale to sa už hovorí veľmi dlho. Zdá sa nám, že z magistrátu majú stále menší záujem, akoby im bolo ľahostajné, ako ulička vyzerá.“ Už v roku 2008 im radní sľúbili, že ju spropagujú tabuľami, aj na letisku, no nič sa neudialo. Jedinú tabuľu na Hlavnej si dali vyrobiť sami. „Je to škoda, lebo sa tu veľa investovalo.“
Mesto tvrdí, že je pripravené zvýšiť jej propagáciu. „Je pripravená jej rekonštrukcia, ktorá v sebe zahŕňa úpravu všetkých povrchov, teda dlažby. V súčasnosti je odovzdaná projektová dokumentácia pre získanie územného rozhodnutia,“ uviedla Linda Šnajdárová z magistrátu.
Desiatky priestupkov
Mestská polícia tu tento rok zadokumentovala 30 priestupkov, ktoré sa týkali pitia alkoholu na verejnosti. Z toho 11 blokovou pokutou v celkovej hodnote 110 eur a v 19 prípadoch stačilo napomenutie.
V uličke remesiel majú byť inštalované monitorovacie kamery mestskej polície.
Nápad vytvorenia uličky remesiel ako turistickej atrakcie sa zrodil za primátorovania Rudolfa Schustera. V rokoch 1996 – 1997 dal za viac ako 55 miliónov vtedajších korún zrekonštruovať na úver päť domov, ktorých vlastníkom je mesto. Zvyšok ulice má však iných majiteľov s inými predstavami.
Zlatá ulička
Zlatá ulička na Pražskom hrade patrí k najmalebnejším miestam starej Prahy a je vyhľadávanou turistickou atrakciou.
V máji ju po ročnej rekonštrukcii opäť sprístupnili verejnosti. Opravila sa kanalizácia, ktorá ohrozovala statiku uličky. Pribudli nové siete, vodovod a rozvody, zreštaurovali sa fasády.
n Vstupné, ktoré zahŕňa obhliadku domčekov a hradný okruh je vo výške 250 a 350 českých korún (10,20 a 14,25 eura).
V domčekoch sa predávajú suveníry, v niektorých nájdu turisti stálu expozíciu, ktorá opisuje život v uličke za posledných 500 rokov.
Nájsť sa tu dajú drevené hračky, bábky, keramika, knihy či cínové figúrky.
Jeden domček je venovaný spisovateľovi Franzovi Kafkovi - najslávnejšiemu obyvateľovi uličky.
jog
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári