KOŠICE. Po tom, čo v parlamente neprešla časť vládnej novely cestného zákona, ktorou sa mala odstrániť nákladná tranzitná doprava z ciest II. a III. triedy, plánuje Košický samosprávny kraj (KSK) ako ich vlastník pristúpiť k „náhradnému“ riešeniu.
V spolupráci s obvodnými a krajským úradom dopravy, resp. ministerstvom dopravy plánuje v križovatkách vybraných ciest osadiť dopravné značky obmedzujúce vjazd nákladných vozidiel na ich cesty.
Chcú eliminovať špekulantov
KSK chce týmto činom zamedziť ďalšiemu poškodzovaniu svojich ciest nielen nákladiakmi s nadmernými nákladom, ale aj špekulantom, ktorí nechcú platiť mýto za diaľnice, resp. cesty 1. triedy, a tie potom obchádzajú po „okreskách“.
Najviac takto zneužívané cesty sú v okolí U. S. Steelu, priemyselného parku Kechnec, kameňolomov, hraničného priechodu v Milhosti a súbežné komunikácie s cestami I. triedy, ako je napr. Košice - Slanec. Mimo Košíc je to napr. cesta v Hnileckej doline či úsek medzi Spišským Štvrtkom a Smižanmi, resp. Spišské Podhradie - Krompachy.
Vo Vajkovciach si kamióny urobili skratku
Isté obmedzenia nákladnej dopravy už boli realizované napríklad na ceste medzi Čaňou, Ždaňou a Nižnou Myšľou, resp. Košickými Oľšanmi, Rozhanovcami a Vajkovcami, no tie zatiaľ sľubovaný efekt nepriniesli. Potvrdil nám to aj starosta Vajkoviec Ladislav Balla (SaS).
„Cez našu obec si bežne skracujú cesty kamionisti a nákladné autá, ktoré schádzajú z diaľnice, idú smerom na Zemplín a naopak. Teraz síce rekonštruujeme most a máme osadenú značku zákaz vjazdu pre vozidlá nad 3,5 tony, no cez deň sem každú hodinu príde možno 20 nákladných aút. Už som sem viackrát pozýval aj policajtov, aby nemerali len rýchlosť, ale napríklad aj hmotnosť vozidiel, či nie sú preťažené, ale odpoveďou mi bolo, že majú svoj plán práce a náš okres je veľký. Chápem, že tam nemôžu stáť stále alebo celý deň, no už by sa v tom mal urobiť poriadok. Preto súhlasím s iniciatívou kraja, úplne najlepšie by bolo, keby sa dala dopravná značka už v Košických Oľšanoch a kamionisti by si prestali skracovať cestu okolo nás. Potom sa nečudujme, že cesty sú také deravé, keď nám ich takto ničia,“ povedal nám L. Balla.
Župan Trebuľa: Naše cesty zneužívajú neplatiči mýta
Nielen cesta z Košických Oľšian cez Rozhanovce a Vajkovce k diaľnici do Prešova, ale aj desiatky ďalších nebola konštruovaná na súčasnú záťaž. Podľa župana Zdenka Trebuľu evidujú problém s poškodzovaním ciest od zavedenia elektronického mýta v roku 2010.
„Prejavuje sa to aj na cestách, ktoré sme čerstvo opravili z požičaných peňazí alebo prostriedkov EÚ. Problémy spôsobujú ťažké nákladné autá a kamióny, ktoré sa tam presunuli, aby ušetrili. Zaregistrovali sme tiež zvýšený počet žiadostí o obmedzenie nákladnej dopravy. Obracajú sa na nás občania i starostovia, pretože sa im v obciach zvyšuje hlučnosť, prašnosť, otrasy, je ohrozená bezpečnosť obyvateľov. Tento vážny problém neriešime len v našom kraji,“ uviedol s tým, že konkrétne zoznamy úsekov ciest chcú oznámiť až vtedy, keď budú definitívne schválené ministerstvom.
V súčasnosti sa obmedzenie tranzitnej nákladnej dopravy na cestách II. a III. triedy dá riešiť len dopravným značením. Každý samosprávny kraj predložil ministerstvu dopravy zoznam ciest, resp. križovatiek, na ktorých požaduje obmedzenie tranzitnej nákladnej dopravy dopravným značením. Poskytnuté podklady v súčasnosti spracováva ministerstvo. Keďže sa však zatiaľ nepodarilo presadiť zmenu legislatívy, na cestách zrejme budú obmedzenia dopravnými značkami len ako dočasné riešenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári