Štátne divadlo Košice (ŠD) má od septembra nového šéfa opery. Paola Gatta nahradí Karol Kevický. Gatto musel z tejto pozície odísť aj preto, že ho ansámbel opery obvinil z mobbingu. O psychickom terore informoval riaditeľa ŠD Petra Himiča na aktíve a neskôr aj v otvorenom liste. Výsledkom bolo, že Himič talianskemu dirigentovi, ktorý sedel na stoličke šéfa necelý rok, zmluvu nepredĺžil.
KOŠICE. „Šéfovanie pána Gatta bolo založené na strachu. Taký stres, aký sme prežili za uplynulé mesiace, si náš súbor ani nepamätá,“ zhodujú sa zamestnanci divadla, ktorí sa podpísali pod otvorený list riaditeľovi. Podľa ich slov ich k tomu dohnal psychický teror, ktorý šéf na členov opery vyvíjal.
„Ponižoval nás, vrieskal po nás, citovo nás vydieral, za vyjadrenie názoru hrozil výpoveďou, štval ľudí proti sebe a robil všetko pre to, aby sme stratili kolegialitu, kolektív sa roztrieštil a on si tým upevňoval moc. Čím všetkým sme si prešli sa do pár viet nedá ani zhrnúť,“ hovoria divadelníci, z ktorých mnohým sa stres podpísal aj pod zdravie a niekoľko členov sólistického ansámblu a orchestra podalo výpoveď.
Gatto tieto obvinenia považuje za absurdné. „Je to najväčšia lož a absurdita, akú som o sebe počul. Vedel som, samozrejme, že sa tieto reči rozširujú, ale odmietam ich a považujem ich za konštrukcie ľudí, ktorí hľadajú spôsoby, akými odviesť pozornosť od svojej neprofesionality. Mojou ambíciou bolo urobiť lepšie divadlo, zvýšiť kvalitu a istý čas to aj vyzeralo, že je všetko na dobrej ceste. Ich predstava o divadle je však iná, a tak sa naše cesty rozišli,“ vraví Gatto.
„Situácia ma mrzí,“ vraví riaditeľ Himič
„Situácia, ku ktorej v opere došlo, ma mrzí predovšetkým ľudsky,“ reaguje na situáciu vo svojom divadle jeho riaditeľ P. Himič. Pre toho bol vraj otvorený list len jedným z dôvodov, prečo sa rozhodol Gattovi zmluvu nepredĺžiť.
„Určite ma v takýchto závažných rozhodnutiach neovplyvňujú petície. Nevedel som si však predstaviť, ako by súbor, aj keby sa určité veci vyriešili, pracoval v takejto atmosfére.“
Himič však dodáva, že si Gatta ako umelca cení. „Jeho umelecké kvality, pokiaľ viem, nikdy nespochybňovali ani členovia súboru. Práca umeleckého šéfa si však vyžaduje aj osobnostné vybavenie, schopnosť nájsť vhodné spôsoby riešenia problémov i vhodný spôsob smerovania k stanovenému cieľu. Najväčším úspechom umeleckého šéfa je, ak sa mu svojich podriadených podarí presvedčiť o správnosti svojej voľby. A hoci je Paolo nepochybne vynikajúci dirigent, ako riadiaci pracovník sa neosvedčil,“ dodal Himič, ktorý oslovil Karola Kevického, aby sa po 4 rokoch vrátil na post umeleckého šéfa opery košického divadla.
„Rozhodne som na túto pozíciu chcel človeka zvonku, ale zároveň to mal byť človek, ktorý tunajšie divadlo pozná. Pán Kevický riadiace skúsenosti má z nášho i zahraničného divadla, navyše ho súbor ako šéfa akceptoval. To boli dôvody, prečo som ho oslovil.“
Kevický sa do Košíc teší
Kevický sa na návrat do Košíc teší. „V júni som mal možnosť so súborom hosťovať a musím uznať, že je na vysokej kvalitatívnej úrovni. Na spoluprácu s ním sa preto veľmi teším.“
V novej sezóne plánuje Kevický okrem už naplánovaného Nabucca uviesť aj Janáčkovu operu Jej pastorkyňa a Offenbachovu operu buffa Orfeus v podsvetí.
Mobbing na pracovisku
Mobbing, alebo inými slovami psychický teror na pracovisku, je v poslednom období jednou z často pretriasaných tém. Ide o ťažkú poruchu v kolektíve spolupracovníkov, ktorí kladú na svoju obeť neprimerané požiadavky, ktoré jej postupom času a stupňovaním psychického nátlaku spôsobujú škody na duševnom zdraví. „Je to také malé špinavé tajomstvo,“ povedal na margo mobbingu psychológ Gary Namie, profesor z Western Washington University a líder kampane zameranej na boj proti týraniu na pracovisku. Ak je agresorom šéf, nazýva sa takýto teror na pracovisku bossing.
Mobbing pritom nepoškodzuje iba obete, ale aj agresorov a ostatných členov skupiny. Trpí ním aj kolektív ako celok. Jeho následky nie sú ohraničené, šíri sa i za hranice postihnutej skupiny a môže zasiahnuť kohokoľvek. A to najmä rodinu obete, ktorá trpí nielen tragédiou samotnej obete, ale často aj rôznymi traumatickými okolnosťami. Mobbing spôsobuje obetiam obrovské psychické utrpenie a tým škodí na psychickom zdraví a neraz na ňom zanecháva aj trvalé následky.
Rýchla a účinná stratégia na boj proti mobbingu, žiaľ, neexistuje. Ide totiž o komplexný problém, ktorý nemožno vyriešiť jednoduchými radami a odporúčaniami. Ak cítite, že ste sa stali obeťou mobbingu, môže vám pomôcť otvorený rozhovor. Načrtnutie problému pred širším auditóriom môže útočníkov zahnať do ofsajdu. Takáto konfrontácia si však vyžaduje pomerne veľké úsilie a značné sebavedomie. Okrem toho sa na ňu treba v každom prípade dôkladne pripraviť - rozhovorom s priamym nadriadeným, personálnym šéfom alebo členom vrcholného vedenia.
Spracovala: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári