Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky

Ako dovolenkujú známi Košičania

Anna Jurčenková rada leňoší, Igor Holéczy túži stráviť dovolenku na piesočnatej pláži, herec Stanislav Pitoňák si tento rok kúpil pobyt v Egypte tri dni pred odletom, herec a bábkoherec Miroslav Kolbašský preferuje v čase letných dovoleniek poznávacie záj

(Zdroj: kresba: jurko)

Herec a bábkoherec Miroslav Kolbašský preferuje v čase letných dovoleniek poznávacie zájazdy

Jánošíka doma nezastihol, vraj schôdzoval na obecnom úrade

Herec a bábkoherec Miroslav Kolbašský si pár týždňov dokonale užíval divadelné prázdniny. Priestorom Bábkového divadla dal na istý čas zbohom a mohol sa dosýta venovať rodine a oddychu. Stihol si už užiť Bulharsko i krásy Liptova.

"Toto leto sme boli s rodinkou, ako už tri roky po sebe, v bulharskom Primorsku. Odkedy sme traja, chodievame práve tam. Je to výborná destinácia pre rodiny s malými deťmi, bulharské more je menej slané, pláže sú pieskové, prístup do mora ideálny, nepociťujeme veľkú jazykovú bariéru a v neposlednom rade je pre nás Bulharsko cenovo prístupné," vymenúva pozitíva svojho dovolenkového výberu otec štvorročného synčeka Slávka.

Ak by si však mal vybrať, ideálnu dovolenku si predsa len predstavuje trošku inak. Jeho veľkou vášňou sú totiž poznávacie zájazdy a aktívny oddych. "Aj som si ich pred časom užíval najprv sám a neskôr s manželkou. Vrátime sa k tomu, až nám dieťa odrastie. Alebo to budeme kombinovať, lebo aj také ničnerobenie má tiež niečo do seba."

Predĺžený víkend strávil M. Kolbašský tento rok spolu s manželkou aj v Nízkych Tatrách a na Liptove. Prvýkrát po štyroch rokoch si dopriali pár dní pre seba "bez dozoru" len vo dvojici a synčeka nechali u svokrovcov. "Pre Slávka by to bolo asi ešte dosť náročné, behali sme tam po kopcoch a dolinách... Slovensko je pekné, iba to more nám chýba. Ak by som si mohol niečo vysnívať, tak si určite vyberiem Tibet, Čínu, Japonsko, Indiu, obe Ameriky... A tak by som mohol pokračovať a vymenovať celý svet," hovorí s úsmevom umelec, ktorému dokážu dovolenku najviac znepríjemniť zlé služby a sem-tam aj daždivé počasie. "Hlavne v prípade, ak je neprimerané očakávaniu. Lebo v konečnom zmysle majú pravdu Angličania, keď tvrdia, že neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie..."

Na otázku, či si nevie vybaviť nejakú vtipnú dovolenkovú príhodu, odpovedá herec pohotovo: "Vtipná príhoda? Keď sme ešte ako študenti ´trampovali´ po slovenských horách a zašli sme si do Terchovej, teda do rodiska Jurka Jánošíka, že sa pozrieme, kde sa narodil," zahrabal M. Kolbašský hlboko v pamäti. "I zastavili sme jedného miestneho, staršieho, dôveryhodného občana a spýtali sa ho, kde nájdeme Jánošíkov rodný dom. A on nám odvetil, že to pôjdeme takto rovno, potom zabočíme doprava a tam asi tretí dom na ľavej strane to je. A na záver ešte dodal, že teraz nám tam zbytočne chodiť, lebo doma nie je, bo je na schôdzi na obecnom úrade..."

nit
12_kolbassky_archiv_res.jpg

Skryť Vypnúť reklamu

Miroslav Kolbašský s rodinou. Foto: archív


Herec Stanislav Pitoňák si tento rok kúpil pobyt v Egypte tri dni pred odletom

Zamestnanci hotela rozmlátili kuchyňu a hlavnú reštauráciu

Člen činohry Štátneho divadla Košice Stanislav Pitoňák si ideálnu letnú dovolenku predstavuje ako väčšina suchozemcov. "Teda pri mori a v teple, v nie veľmi rozľahlom najviachviezdičkovom rezorte, kde si zazipsujem do zadného vrecka plaviek kartu od izby, je o mňa kompletne postarané a, ako hovoria kamaráti: idem k plážovému baru ´čerpať all inclusive´," vraví s úsmevom.

Termín a destináciu si nevyberá už v zime či na jar, ale keď už vrcholí leto. "Konkrétne takmer tesne pred letom," preháňa trochu a na vysvetlenie dodáva: "Veď aj tento rok sa v zahraničných letoviskách na poslednú chvíľu dosť podstatne menila politická situácia." Ak už má vyberať, rozhodujú priority. "Hlavne si s manželkou povieme, čo chceme: či iba more, prípadne aj väčšie alebo menšie výlety. Odporúčanie od známych berieme dosť s nadhľadom. Každý chce totiž od dovolenky či rezortu niečo úplne iné a aj úroveň obsluhy a kvalita rezortu sa každodenne mení. Ak sa im raz v napr. v Egypte nechce, nikto s nimi nepohne."

Možnosťou využiť ponuku "last minute" S. Pitoňák nepohrdne. "Aj tento rok sme kupovali tri dni pred odchodom. Nejde len o cenu, vždy na nete nájdete alebo sa dopočujete niečo, čo vám zmení úplne všetko. A keď sa minie časová rezerva, je rozhodnuté..." Tento rok zvíťazil Egypt. "Boli sme tam na prelome júla a augusta. Egypt sme si vybrali preto, lebo je tam zaručene teplo a v nových rezortoch je pomer úrovne služieb a ceny vynikajúci."

Keď mal S. Pitoňák vyloviť z pamäti nejakú nepríjemnú dovolenkovú spomienku, nemusel sa príliš namáhať. Mal totiž jednu úplne čerstvú. "My sme boli tohto roku v dosť medializovanom rezorte v Egypte, kde sa ku koncu nášho pobytu vzbúrili nižší zamestnanci a, keď nedostali viac peňazí, paralyzovali rezort. Jednoducho v čase medzi raňajkami a prípravou obeda rozmlátili kuchyňu a hlavnú reštauráciu. Keď sa neboráci pustili do rozbíjania priestoru recepcie, zasiahla armáda a polícia. Skoro nik z turistov to však na vlastnej koži nezažil, skoro všetci boli pri mori a bazénoch, ale nikomu by sa nič nestalo, to ich zámerom nebolo. Aj keď sme si všetci najprv mysleli, že sa začal štátny prevrat."

A čo nejaká príjemnejšia, najlepšie humorná príhoda? "Mám aj takú, tiež tohtoročnú. To keď nám majiteľ toho rezortu pri veľmi dobre zorganizovanej evakuácii našou cestovnou kanceláriou do iného rezortu povedal: ´Nechoďte, všetko je a bude v poriadku...´"

rob
12_pitonak_archiv_res.jpg
Stanislav Pitoňák s manželkou. Foto: archív

Skryť Vypnúť reklamu


Igor Holéczy túži stráviť dovolenku na piesočnatej pláži

Kotvu "zahodil" do mora

Pre hovorcu Národného inšpektorátu práce (NIP) v Košiciach Igora Holéczyho je ideálna letná dovolenka tá, ktorá je spojená s jeho rodinou. "A ak by som si mal vybrať, určite by vyhralo more s piesočnatou plážou. Žiaľ, zatiaľ sme sa k piesku pri mori nedostali a našou tradičnou destináciou ostávajú síce kamienkové, ale i tak nádherné pláže v Chorvátsku."

Hoci o dovolenke s manželkou uvažuje a teší sa celý rok, plánuje ju doslova na poslednú chvíľu. Pravidelne sa im stáva, že sa ráno v Chorvátsku s mapou na kapote auta rozhodujú, kde presne pôjdu. Plánovanie dovolenky vopred totiž I. Holéczymu nedovoľuje súčasné zamestnanie, keďže jeho pracovný program sa často mení. "Pri výbere destinácie sa najviac orientujem podľa skúseností mojich blízkych, známych či rodiny. Aj naše tradičné miesto v Chorvátsku - ostrov Čiovo pri meste Trogir - je vlastne tipom svokrovcov, ktorí toto miesto už skôr navštívili. Obľúbili sme si ho aj my a aj s deťmi sme ho v uplynulých rokoch viackrát navštívili."

Tohtoročnú letnú dovolenku mali Holéczyovci skrátenú pre pracovné povinnosti "otca rodiny", ale neodpustili si práve jeden týždeň na chorvátskom ostrove Čiovo. Absolvovali výlety loďou do historických miest Split či Trogir a vychutnali si aj kúpanie vo vetre rozbúrenom Jadranskom mori. Niekoľko víkendov strávili cestami po Slovensku, mimoriadne príjemný bol víkendový pobyt v Kremnici.

Okrem suvenírov si I. Holéczy priniesol z dovolenkových ciest aj množstvo zážitkov. "Práve tento rok som počas kúpania v mori stratil svoje dioptrické okuliare na plávanie," vyslovil jeden menej príjemný, ktorý sa však skončil šťastne. "Nezadržateľne ich strhla slaná morská vlna. A hoci som po okuliaroch usilovne niekoľko dní pátral, nedarilo sa mi ich na dne pri pláži objaviť. Po štyroch dňoch ich náhle mladší synček objavil zavesené na pláži. Neznámemu nálezcovi aj takto na diaľku ďakujem..."

A čo vyslovene humorná spomienka? "Mám jednu fantastickú na vypožičanie člnka v Chorvátsku, ktorý som sám riadil," pochválil sa hovorca NIP. "Preplavili sme sa k neďalekému ostrovu, kde sme na chvíľu chceli zastať a zaplávať si na opustenom pobreží. Plavili sme sa vtedy sami na morskom člne po prvýkrát, ale pred rodinou som chcel ako profesionál zakotviť loďku kotvou. Roztočil som teda lano nad hlavou a odhodil kotvu do mora. Lano sa postupne odtočila a kotva aj s ním zrazu klesli ku dnu. Z pre mňa záhadných príčin totiž lano nebolo k loďke priviazané..."

rob

10_holeczy_hovorca-foto_res.jpg
Igor Holéczy. Foto: archív

Skryť Vypnúť reklamu


Anna Jurčenková rada leňoší

S Ivanou spadla do blata

Slovenská basketbalová reprezentantka Anna Jurčenková má celkom jasno v tom, ako by mala vyzerať dovolenka, na ktorej si naozaj oddýchne. Hráčka osemnásobného republikového šampióna Good Angeles Košice najlepšie zrelaxuje pri mori.

"Celý rok chodíme hore-dole, toho voľna je aj kvôli reprezentácii minimum, a tak si vždy vychutnám chvíle, keď pri mori nerobím nič, len ležím a vegetím. Tohto roku bolo voľna trochu viac. Tak som bola pri mori v Tunisku so spoluhráčkou Ivanou Jalčovou a jej rodinou. Okrem plávania či stolného tenisu nevyhľadávam náročné aktivity," hovorí 26-ročná pivotka, ktorá si užila trochu adrenalínu pri paraseilingu. "Spoločne s Ivanou nás to hodilo do blata, našťastie sa nič nestalo, akurát sme sa obe nasmiali."

Anka vyhľadáva pri mori pokoj. "Nie som náročná. Hlavná vec, že niekam vypadnem. Teraz sme v Tunise našli to, čo sme hľadali. Celkom dobré služby, teplé more. Každopádne som však nechcela ísť na tamojšie trhy. Tie neznášam. Mám zlé skúsenosti z Egypta. Taká vysoká baba sa tam len tak nestratí. A na tú ich dotiernosť som až alergická," vraví z vlastnej skúsenosti 195 centimetrov vysoká basketbalistka. "V Egypte sme boli po sezóne z nášho klubu. Kopec báb. A tamojší boli na trhoch dosť namäkko z toľkých vysokých žien. Nedali nám dýchať..."

A. Jurčenková okrem afrických destinácií navštívila aj európske. "Bola som v Bulharsku, Turecku či Taliansku. Ešte by som si rada vyskúšala Grécko, ale nie v takej nestabilnej situácii. Počkám si, kým sa upokojí."

tt
12_jurcenkova39_judy_res.jpg

Anna Jurčenková. Foto: judy

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili
 2. Viete na čo sa pripraviť po zmene zdravotnej poisťovne?
 3. Prešov získa značky, ktoré nemajú ani v Košiciach
 4. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 5. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 6. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 7. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 8. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 9. Slováci zisťujú, že mať plán je dobrá vec
 10. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 1. Najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku má Orange
 2. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili
 3. Káva – odhaľte všetky jej neznáme
 4. Viete na čo sa pripraviť po zmene zdravotnej poisťovne?
 5. Prešov získa značky, ktoré nemajú ani v Košiciach
 6. Na reštaurácie a hotely sa valí druhá vlna pandémie
 7. Leto 2020 zaplnilo Kúpele Piešťany slovenskými dovolenkármi
 8. Spolu
 9. Už deväť rokov duálneho vzdelávania v dm
 10. Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre
 1. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 22 841
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 20 556
 3. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 18 977
 4. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 18 069
 5. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 11 727
 6. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 11 591
 7. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom) 11 295
 8. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test) 10 631
 9. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 164
 10. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 149
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prešovská nemocnica eviduje štyroch lekárov a osem sestier s Covid-19

Na dvoch oddeleniach je hospitalizovaných 27 pozitívnych pacientov.

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.

V U.S. Steele sa novým koronavírusom nakazilo 35 zamestnancov

Ide o blízke kontakty predtým potvrdených prípadov.

U. S. Steel Košice.

Mesto hľadá 800 Košičanov na čistenie chodníkov od snehu

Samospráva vyčlenila na adopciu úsekov 500-tisíc eur.

Modré tabule Košičanov hnevali. V tejto zimnej sezóne sa už na chodníkoch neobjavia.

Máme nový rekord. Až 797 nakazených, 216 je z východu

Laboratóriá vyhodnotili až 9 170 vzoriek.

Testy odhaľujú čoraz viac infikovaných.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Residence Hotel & Club na Donovaloch.

Koronavírus na Slovensku: Padol rekord v počte nakazených (minúta po minúte)

Pribudlo takmer 800 prípadov, vyliečilo sa 225 pacientov.

Na Slovensku od štvrtka 1. októbra 2020 opäť platí núdzový stav.

Bratislavská kriminálka zadržala starostu mestskej časti Kusého

Obvinený je zo spáchania trestného činu proti poriadku vo veciach verejných.

Policajti bratislavskej kriminálky dnes ráno zadržali verejného činiteľa, ktorý je obvinený zo spáchania trestného činu proti poriadku vo veciach verejných.
Cynická obluda

Výnimka z epidémie

Kuffovci od prvej vlny tvrdia, že veriaci na koronu umrieť nemôže a teraz opäť trvajú na zhromažďovaní v kostoloch.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop