Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Strážnik len raz čosi zakričal a kočovníci sa hneď "stratili"

Takmer každý Slovák už aspoň raz navštívil Chorvátsko. Hovorí sa dokonca, že kvôli slovenskému moru. No kým drvivá väčšina tam cestuje hlavne kvôli vylihovaniu na pláži či kulinárskych špecialitám, sú aj takí, ktorým to nestačí a chcú Chorvátsko spoznať a

V skutočnosti by sa tyranosaurus takto L. Madlenákovi poštekliť nedal.V skutočnosti by sa tyranosaurus takto L. Madlenákovi poštekliť nedal. (Zdroj: archív)

j z inej ako plážovej polohy. Jednou z takýchto výnimiek je Ladislav Madlenák.

Rodák z Košíc žije momentálne v Žiline, kde pracuje ako inštruktor autoškoly. "Do Chorvátska na Istriu chodíme so známymi už štyri roky. Cestujeme autom cez Rakúsko a Slovinsko a bývame ubytovaní v mestečku Medulin neďaleko Puly. Neuveriteľné, že väčšina Slovákov pozná okolie Puly len z horizontálnej polohy na plážach pri mori a maximálne prechádzkou pri zháňaní suvenírov v uličkách preplnených turistami. Mňa osobne viac zaujímajú historické pamiatky a krásy prírody."

Pula je historicky známa už zo staroveku. V meste a jeho okolí je množstvo pamiatok z obdobia rímskeho impéria. "Najznámejšia a najväčšia pamiatka pripomínajúca rímske obdobie je Aréna, týčiaca sa neďaleko prístavu. Stavba je podobná rímskemu koloseu. V historickom centre je ešte Apolónov chrám, v ktorom sú vystavené artefakty z obdobia vlády Ríma. Pre Slovákov je zaujímavejšie, že Pula a jej okolie je spätá s našimi dejinami. Mnoho Slovákov slúžilo za čias Rakúsko-Uhorska na základni KuK Marinefriedhof v pulskom prístave. Pula bola najväčšou základňou námorníctva na Istrijskom polostrove. Boli tu zakotvené bojové lode, na ktorých v radoch námorníctva slúžili aj slovenskí a českí námorníci."

Ako Ladislav pokračuje, v pulskom arzenáli boli postavené bojové lode ako Tegetthof či Viribus Unitis a mnohé ďalšie. Bojová loď Viribus Unitis leží na dne pulského prístavu od 1. novembra 1918. Bola potopená Talianmi. "Tí sa totiž cítili ohrození odovzdaním lodí do chorvátskeho námorníctva. Loď už nemala vlajku KuK Marinefriedhof, keď ju potopili talianske magnetické nálože. Ak sa v prístave opýtate domácich, väčšina za všimné ukáže miesto, kde odpočíva vrak lode. Okrem lodí tu bola aj základňa hydroplánov, ktoré lietali na letecký prieskum. Pamiatky na obdobie monarchie nájdu tí, čo ich to zaujíma, na miestach s názvami Verudela, Kaštel, KuK Marinefriedhof... Verudela je jednou z pevností chrániacich prístav. V pevnosti je múzeum, ktoré pripomína zbierka fotografií, obrazov a vecí používaných posádkou základne. V múzeu sú vystavené aj morské živočíchy. Pre nás sú atraktívne plávajúce žraloky na dosah ruky."

Ďalšou pevnosťou, v ktorej sú vystavené artefakty na chod základne i arzenálu je Kaštel. Z pevnosti je krásny výhľad na Pulu a prístav. "V uličkách pod Kaštelom sú otvorené vchody do podzemia pevnosti a Puly. Podzemné tunely ústia až k prístavu, ale tie neboli prístupné. Sú to kilometre a kilometre podzemných chodieb. V tých, ktoré slúžili ako protiletecký kryt, bolo možné schovať cca 40-tisíc obyvateľov mesta. Pri prechádzke Pulou nájdu turisti aj cintorín rakúsko-uhorského námorníctva. Pri dlhšej prechádzke perfektne udržiavaným cintorínom nájdete aj hroby Slovákov a Čechov slúžiacich v KuK Marinefriedhof."

Mimochodom, jednu pevnosť navštívil Ladislav aj cestou Slovinskom. "Pri meste Pivka stojí pevnosť, v ktorej sú vystavené tanky a bojová technika z obdobia II. svetovej vojny, ale aj vojny, ktorá vypukla po rozdelení Juhoslávie. Najzaujímavejším výstavným exponátom je ponorka, ktorú od mora do múzea, ktoré je v horách, prepravovali 14 dní. Pivka je v kopcoch a fotiť ponorku na kopci je zážitok."

Pevnosti a vojnové pamiatky neboli to jediné, čo Košičana v Chorvátsku zaujalo. Ďalšie miesto malo s tými predtým spoločné minimálne jedno. Cestu časom. Ladislav totiž navštívil Dinopark na polostrove Prematúra na myse Kamenjak. Nachádza sa 4 km od Poreča smerom na Vrsar. Na ploche 40-tisíc m2, uprostred krásnej prírody je roztrúsených 15 dinosaurov v životnej veľkosti a dokonalého vzhľadu. Pohľad na nich vráti každého do ďalekej minulosti pred 65 miliónmi rokov. Prechádzka po kľukatej ceste medzi obrami je zážitkom nielen pre deti, ale aj pre dospelých. "Sú tam aj pravé stopy po dinosauroch. Jedným z nich je známy Tyranosaurus Rex. ktorý mohol dosiahnuť dĺžku takmer 13 metrov a hmotnosť asi 4,5 až 7 ton. Mal krátke horné končatiny s piatimi pazúrmi. Dlhý a veľmi silný chvost jašter pravdepodobne používal na vyrovnanie tela pri chôdzi a ako zbraň. Ďalším je apatosaurus, s ťažkým telom, dlhým krkom a chvostom, ktorý bol až 21 metrov dlhý. Mal viac ako 20 ton."

Z ďalších tam návštevníci môžu vidieť aj stegosaura. "Mal na chrbte dva rady kostených platní, ktoré sa striedavo v dvoch radoch tiahli od chrbta po chvost. Na krku a chvoste tieto rady splývali v jeden. Stegosaurus znamená zastrešený jašter. Dosahoval veľkosť 9 metrov a hmotnosť až 2 tony. Mal podľa výpočtov dĺžku okolo 21 metrov a hmotnosť aspoň 20 ton. V parku je aj baryonyx, ktorý bol 10 až 11 metrov dlhý, štíhly a dravý dinosaurus. V úzkych čeľustiach mával veľké množstvo zubov, tvarom podobných zubom krokodíla. Zrejme teda nešlo o predátora poľujúceho na bylinožravé dinosaury, ale skôr o rybožravca, pravekú obdobu dnešného grizlyho."

Spinosaurus, ktorý sa tam tiež nachádza, je dnes najdlhším známym dravým dinosaurom. "Všeobecne sa uvádza, že dorastal do dĺžky 17 metrov, je však zrejmé, že dosiahnuť mohol aj väčšie veľkosti. Hmotnosť mal aspoň 20 ton. Disponoval pomerne ľahkou a pretiahnutou stavbou tela. Oproti iným dravým dinosaurom bol nápadný pretiahnutou nízkou hlavou, ktorá pripomínala hlavu krokodíla, veľkými hákovitými pazúrmi predných končatín a najmä mimoriadne predĺženými tŕňmi stavcov chrbta, na ktoré sa za života zvieraťa upínala pravdepodobne kožená plachta."

Triceratops je ďalším, ktorý sa v parku nachádza. Je to najznámejší mohutný bylinožravec, vyspelý rohatý dinosaurus. Disponoval skráteným chvostom, ktorý bol o poznanie kratší než trup, ďalej robustne stavaným telom a veľkou hlavou. Tá bola vybavená silným rohovinovým zobákom, ktorý sčasti pripomínal zobák papagája, a kosteným golierom vyrastajúcim z temena hlavy. Koža pokrývajúca kostený golier sa samcom počas obdobia párenia zrejme pestro sfarbila, aby mohol jej nositeľ pútať pozornosť samíc. Podľa veľkosti lebky súdiac, tieto zvieratá zrejme dosahovali dĺžku 11 až 12 metrov.

Aj dilophosaurusa v životnej veľkosti je možné v Dinoparku vidieť. Ten bol až 6 metrov dlhý a štíhly dravý. "Vyznačoval sa dvoma pretiahnutými kostenými hrebeňmi polkruhovitého tvaru na hlave a hlbokým zárezom v prednej časti hornej čeľuste. Kostený hrebeň za života zvieraťa zrejme pokrývala pestro sfarbená koža a samce sa nimi predvádzali pred samicami, ktoré pestro sfarbené hrebene nemali a zrejme im tieto útvary chýbali úplne. Údajne totiž boli nájdené pozostatky jedincov bez kosteného hrebeňa, ktoré však anatomicky zodpovedali jedincom s hrebeňom. V čeľustiach mal dilophosaurus až prekvapujúco veľké zuby, vďaka ktorým ľahšie lovil aj väčšiu zver."

Samozrejme, akákoľvek cesta, či už Chorvátskom, alebo inou krajinou sa nezaobíde bez iných zážitkov. "Na hraničných priechodoch do Chorvátska sme nemali žiadny problém. Bola to formalita," spomína Ladislav. "Neuveriteľná je rýchlosť výstavby diaľnic. Za štyri roky ich len v okolí Puly postavili viac ako na celom Slovensku v tom istom období. Prekvapila ma aj iná vec. Ak sa zamyslíme, pred desiatimi rokmi sa v bývalej Juhoslávii bojovalo, mnohé letoviská boli zničené vojnou. Dnes sú však plne funkčné. Ďalšie, čo ma prekvapilo, bola 'neviditeľnosť' policajtov. V Žiline stretnem na kilometri tri policajné autá. V Chorvátsku je to množstvo za jeden týždeň."

Zaujímavé príhody zažil ladislav aj pri samotných Chorvátoch. "Ich mentalita je zaujímavá. V reštaurácií servírka obsluhovala v pomalom tempe s úsmevom na tvári. Fungovala tak, ako väčšina. Niet sa kam ponáhľať. Ste na dovolenke. U nás by z toho mali zákazníci nervy. Pokiaľ nejde o obchod alebo nejaký šport, na všetko je čas. Raz som videl strážnu službu v akcii. Kočujúci, tmavší spoluobčania robili neporiadok s typickým hlukom. Neozbrojený strážnik na nich raz čosi zakričal a hneď bol poriadok. Ani nepípli a v tichosti sa stratili."

Podľa Ladislavových slov sú ďalšou zaujímavosťou domáci vodiči a ich nesmierna zručnosť. "V úzkych uličkách starých miest jazdili pomerne rýchlo, ale nevidel som poškodené kamenné domy ich divokou jazdou. Po preštudovaní literatúry som prišiel k záveru, že v Chorvátsku je stále množstvo miest, ktoré sú zaujímavé z hľadiska histórie a krás prírody. Je tam napríklad veľa kostolov, ktoré pripomínajú vplyv Benátok v dejinách Istrie. Zatiaľ nemám v pláne konkrétnu cestu, no určite sa tam vrátim..."


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 2. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 1. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 2. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 4. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 5. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 6. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 7. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 8. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 23 991
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 009
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 10 294
 4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 879
 5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 624
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 443
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 638
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 2 663

Blogy SME

 1. Peter Kubica: O priveľkých teniskách
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (31.3. - 6.4.1923)
 3. Miroslav Lukáč: Dežo uvádza, že každý má svoju bandu. I poslanci.
 4. František Ptáček: Mier poslanca Fica – ako prasa učí holubicu lietať
 5. Alexander Hričko: Na Slovensku sa vytratil zdravý gazdovský rozum
 6. Marián Kozák: Plavecké olympiády v Detskom klube v rokoch 1997 - 1999
 7. Helena Smihulova Laucikova: Predjarie pod Barancom
 8. Ján Valchár: O rozkazoch sa nediskutuje, rozkazy sa plnia! (tri mesiace, ani o sekundu viac!)
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 726
 2. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 26 379
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 923
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 074
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 010
 6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 736
 7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 937
 8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 917
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Výroba húfnic Zuzana 2 a munície v spoločnostiach DMD Holdingu

Dubnica patrí k posledným, kde vedia vyrábať aj ruské 152 mm strely.


a 1 ďalší 8 h
Hotel Aston

Na mieste hotela Aston má vyrásť nový projekt.


13 h
Lubjanka, niekdajšie sídlo sovietskej KGB a dnes ruskej FSB.

S inváziou chceli počkať do leta, Putin nepočúval.


12 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


6 h

Blogy SME

 1. Peter Kubica: O priveľkých teniskách
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (31.3. - 6.4.1923)
 3. Miroslav Lukáč: Dežo uvádza, že každý má svoju bandu. I poslanci.
 4. František Ptáček: Mier poslanca Fica – ako prasa učí holubicu lietať
 5. Alexander Hričko: Na Slovensku sa vytratil zdravý gazdovský rozum
 6. Marián Kozák: Plavecké olympiády v Detskom klube v rokoch 1997 - 1999
 7. Helena Smihulova Laucikova: Predjarie pod Barancom
 8. Ján Valchár: O rozkazoch sa nediskutuje, rozkazy sa plnia! (tri mesiace, ani o sekundu viac!)
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 726
 2. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 26 379
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 923
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 074
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 010
 6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 736
 7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 3 937
 8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 917
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu