Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky
ADRIANA NAGYOVÁ SA IAIDU VENUJE LEN ŠTYRI ROKY, NAPRIEK TOMU MÁ ZBIERKU 20 MEDAILÍ Z 22 SÚŤAŽÍ

Podstatou nie je zabiť nepriateľa, ale zvíťaziť nad sebou samým

Každý máme nejaké záľuby. Väčšina je bezpečná, iné menej a pri niektorých ide takmer o život. Tie skutočne adrenalínové však nie sú len výsadou mužov. Aj ženy si niekedy vyberú typicky mužské koníčky. Príkladom je Košičanka Adriana Nagyová, ktorej učarova

A. Nagyová sa iaidu venuje štyri rokyA. Nagyová sa iaidu venuje štyri roky (Zdroj: mia)

lo bojové umenie iaido.

Adriana má 29 rokov, pochádza z Rožňavy, ale štyri roky býva v Košiciach, kde pracuje v oblasti informačných technológií v americkej firme. Iaidu sa venuje štyri roky. "Je ťažké určiť doslovný preklad slova iaido, azda najpresnejšie vystihneme jeho význam, ak ho nazveme 'Cestou harmónie ducha, tela a meča'. Dalo by sa povedať, že ide o jedno z najťažších bojových umení, lebo sa cvičí osamote, bez partnera. A tak je veľmi ťažké previesť správnu techniku 'len' proti imaginárnemu protivníkovi. Hlavný dôraz je kladený na techniku rýchleho tasenia meča a úplne očistenej mysle. Jedine dokonale pokojná a vyrovnaná myseľ, zbavená myšlienok na víťazstvo či prehru, víťazí skôr, než dôjde k skutočnému boju. Táto technika dala možnosť zrodu formám Iai, tiež zvaným Kata, ktoré tvoria najpodstatnejšiu zložku Iaido v podobe, v akej ho dnes poznáme."

Ako pokračuje Adriana, Kata sa cvičí osamote bez partnera, skutočným nepriateľom sa tu stáva vlastné Ja. Kata v iaido je súbor za sebou idúcich predpísaných techník pozostávajúcich zo sekov, blokov v presne stanovených postojoch. "A tak meč - nástroj smrti sa tu stáva nástrojom života, pretože podstatou iaido nie je zabiť nepriateľa, ale zvíťaziť nad sebou samým. Takže iaido nemožno nazvať športom. Iaido je v prvom rade cesta, cesta naplneným životom."

Pri odpovedi na otázku, ako sa k takej zvláštnej záľube dostala, sa Adriana vracia do minulosti až do čias základnej školy. "Učiteľka telesnej výchovy si všimla, že mám asi pohybový talent a spýtala sa ma, či by som sa nechcela venovať nejakému športu. V 5. ročníku som začala s basketbalom, ale ani po pár tréningoch ma to nezačalo baviť. Pochopila som, že neinklinujem ku kolektívnym športom, ale k individuálnym, kde je človek odkázaný sám na seba. Táto orientácia na individuálne športy do značnej miery zodpovedá mojej introvertnej povahe." Neskôr sa teda začala venovať atletike.

V 12 rokoch videla náborový plagát karate. Keďže ju zaujal, šla sa pozrieť na tréning a pri karate ostala 15 rokov. "Zúčastňovala som sa aj súťaží so striedavými úspechmi, neskôr som trénovala deti a mládež, ktoré som tiež pripravovala na súťaže a dosahovala s nimi veľmi dobré výsledky. S karate som pokračovala aj po ukončení vysokoškolského štúdia, až kým som neobjavila iaido. Keďže karate ma veľmi bavilo, k iaido som sa dostala akoby omylom alebo to bol jednoducho osud," smeje sa.

K ukončeniu vysokej školy jej rodičia podarovali v Španielsku vyrobenú repliku japonského meča. "Aj napriek tomu, že som nikdy nespomínala, že by som taký meč chcela. Rodičia ma vždy podporovali v tom, čo robím, pretože si myslia, že moje rozhodnutia sú pre mňa najvhodnejšie. Tešili sa, že 'kariéra zlomených nosov' zo súťaží karate sa skončila. Hoci aj v iaido si nepozorný človek vie ublížiť aj sám. Zhodou okolností som sa v tom čase zoznámila s učiteľom iaido, ktorému som tento meč ukázala. Pochválil ho ako peknú dekoráciu a navrhol mi, aby som prišla na tréning, trošku si zacvičiť. A keďže som perfekcionalista a zatiaľ meč ovláda mňa a nie ja jeho, venujem sa ceste tasenia meča doteraz. Je to nekonečný proces zdokonaľovania sa, preto táto cesta bude trvať večne. Vraví sa, že jeden život na zvládnutie bojového umenia nestačí."

K iaidu patrí "výstroj" a "výzbroj". "Naše oblečenie pozostáva z hakama (širokej nohavicovej suknice), ktorá siaha k členkom a iaido gi - kabátca ako vrchnej časti odevu. Odporúča sa aj používanie chráničov kolien, keďže sa niektoré techniky robia na kolenách. Oblečenie je jednofarebné, biele, čierne alebo indigovo modré. Najčastejšie sa používa čierny komplet. Zbraň, ktorá sa v iaido používa, je zo začiatku drevený meč Bokken/Bokuto a neskôr meč iaito, vyrobený zo silnej hliníkovo-zinkovej zliatiny s ideálnymi proporciami. Pri vyšších technických stupňoch sa odporúča začať cvičiť so skutočným, kovaným mečom."

Meč má čepeľ dlhú približne 70 až 76 cm a rukoväť je dlhá približne na tri päste cvičenca. Iaido môže podľa slov Adriany cvičiť každý. "Keďže sa cvičí s dreveným alebo kovovým mečom, preferujú sa cvičenci, ktorí už zvládnu hmotnosť meča. Je pomerne zaujímavé, že k japonskému meču inklinuje veľa žien. V našom klube Hikari Dojo je z 15 cvičencov 5 dievčat."

Vďaka skúsenostiam z karate Adriana na začiatku postupovala pomerne rýchlo. "To, čo ostatní zvládnu za dva roky, som zvládla za 7 - 8 mesiacov. V bojových umeniach sú všetky začiatky ťažké. Základné techniky sa dlho opakujú dokola, kým sa nedospeje k viditeľnému pokroku. Taká prax väčšinu ľudí odradí. Základnou technikou všetkých šermiarov je sek. Kto ho nezvládne, nemôže ísť ďalej. Bolo naozaj náročné stáť v jednom postoji a sústavne opakovať ten istý sek."

Aj súťažiť začala netradične. "Každý iný začína na regionálnych súťažiach, ja som začala na Majstrovstvách Európy vo Švajčiarsku. Bol to úplne iný zážitok ako z karate súťaží. Predstavte si obrovskú halu, zväčšite ju ešte dvakrát, v nej cca 300 ľudí a úplné ticho. Počuť tikanie nástenných švajčiarskych hodín. A predveďte to najlepšie z vás pred týmto mlčiacim, pozorným a hodnotiacim davom. Spotené ruky, žalúdok v krku, trasúce sa kolená..."

Odvtedy absolvovala mnoho seminárov a súťaží so stále sa zlepšujúcimi výsledkami, pokojnejšou mysľou a istejšími technikami. "Vždy je rozdiel, keď človek cvičí v domácom prostredí, na tréningu alebo na súťažiach. V súčasnosti už nepotrebujem až taký veľký dozor nad cvičením. Tréningový plán si vytváram po konzultácii s trénerom v podstate sama. Iaido trénujem 4-krát do týždňa, čo je celkovo 10 hodín. Keď cez víkendy nie som na seminári alebo súťaži, cvičím doma. Na nízkom strope a stenách je zopár stôp po mojom cvičení. Ryhy od čepele meča."

Súťaže v iaido sa nazývajú taikai. Súťaží sa v kategóriách, ktoré sú určené technickými stupňami cvičencov. V kategórii teda spolu súťažia všetky vekové kategórie, v prípade Majstrovstiev Európy až od 18 rokov, a tiež obe pohlavia. Hodnotí sa pomerne veľa faktorov, ale medzi základné patria: či súťažiaci zacvičili predpísané kata, či boli zacvičené v správnom poradí, či boli zacvičené správne - definovaný sled techník, kvalita cvičenia - dokonalosť prevedených techník, bojový duch a celkové vystupovanie.

"Na Slovensku sa, bohužiaľ, neusporadúvajú žiadne súťaže iaido, preto sme nútení ako jediný klub zo Slovenska chodiť na súťaže do okolitých štátov," poťažkala si Adriana. "V tomto smere vyniká hlavne Poľsko, kde okrem otvorených majstrovstiev Poľska je aj Poľský pohár. V Čechách sú tri pohárové súťaže a v Maďarsku jedna. Vrcholom súťažného roka sú Majstrovstvá Európy. Tento rok budú v Andorre."

Napriek tomu, že Adriana sa tejto činnosti venuje "iba" štyri roky, na konte má slušnú zbierku ocenení. "Od mojej prvej súťaže na Majstrovstvách Európy vo Švajčiarsku sa vďaka podpore Športového klubu polície v Košiciach pravidelne zúčastňujem každý rok majstrovstiev Európy. Môj najväčší úspech, ktorý som dosiahla, je bronzová medaila z Majstrovstiev Európy 2009 v Holandsku. Celkovo som sa zúčastnila 22 súťaží a v individuálnych kategóriách som získala 11 zlatých, 5 strieborných a jednu bronzovú medailu. V kategórii 'tými' 2 zlaté a 2 strieborné medaily."

Ako je to za taký krátky čas možné? "Moje úspechy sú založené v prvom rade na poctivom tréningu. Nie každý je ochotný obetovať toľko času, energie a peňazí na svoje zlepšenie. Okrem pravidelných tréningov chodievam veľmi často aj na medzinárodné semináre, ktoré sú vedené renomovanými japonskými a európskymi učiteľmi. Ročne ich absolvujem až 15 - 20."

Je jasné, že "oháňať" sa mečom nie je nič jednoduché a človek ani nevie ako a môže prísť k úrazu. "Úrazy sa mi doposiaľ vyhýbali, asi sa boja môjho meča," smeje sa Adriana. "Väčšina iaidistov má problémy s kolenami a lakťami. Momentálne ma trochu trápi pravý lakeť, preto musím tejto skutočnosti prispôsobovať tréningy."

Ani pri takejto vážnej činnosti nie je núdza o vtipné zážitky. "Viackrát sa stalo, že si nás vďaka nášmu oblečeniu pomýlia s farármi idúcimi na omšu. Meče v puzdrách na ramene sú viackrát pomenované ako udice, golfové palice, pušky a vzduchovky. Raz bol meč 'povýšený' na kalašnikova."

Na záver nás zaujímalo, aké má Adriana do budúcnosti plány, prípadne ako dlho sa ešte chce venovať tejto netradičnej záľube. "Všetko závisí od zdravia. Ako som už spomínala, na bojové umenie jeden život nestačí..."


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 2. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 4. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 5. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 10. Znalec slovenského brandy
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 3. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 4. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 6. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 7. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 8. Spravte si zásoby zdravia
 9. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 10. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 8 443
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 891
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 179
 4. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 4 102
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 618
 6. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 3 465
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 404
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 155
 9. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 022
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 587

Blogy SME

 1. Ingrid Škropeková: Manažér, riaditeľ, upratovačka, chlap či žena. Na ARO je jedno, kým ste. Keď vám povedia, otočte sa mi ritkou, tak sa tou ritkou otočíte.
 2. Tomáš Mihalík: Depopulačná konšpiračná teória o vakcínach. Sú antivaxeri vždy o krok pred tajnou svetovou elitou alebo je to naopak?
 3. Ľubomír Maretta: Čašníčka
 4. Rudolf Pado: Bordel, ktorý nikto nekontroluje
 5. Štefan Vidlár: Ex Robo coskoro
 6. Jozef Černek: Tatiko takmer antiškôlkár
 7. Marek Brezovský: Rozhodca je k..t, alebo čo má spoločné reforma súdnictva so športom
 8. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 136
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 15 260
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 7 488
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 871
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 684
 6. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 268
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 221
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 787
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ingrid Škropeková: Manažér, riaditeľ, upratovačka, chlap či žena. Na ARO je jedno, kým ste. Keď vám povedia, otočte sa mi ritkou, tak sa tou ritkou otočíte.
 2. Tomáš Mihalík: Depopulačná konšpiračná teória o vakcínach. Sú antivaxeri vždy o krok pred tajnou svetovou elitou alebo je to naopak?
 3. Ľubomír Maretta: Čašníčka
 4. Rudolf Pado: Bordel, ktorý nikto nekontroluje
 5. Štefan Vidlár: Ex Robo coskoro
 6. Jozef Černek: Tatiko takmer antiškôlkár
 7. Marek Brezovský: Rozhodca je k..t, alebo čo má spoločné reforma súdnictva so športom
 8. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 136
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 15 260
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 7 488
 4. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 871
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 684
 6. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 268
 7. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 221
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 787
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu