KOŠICE. Starobylý dom na Löfflerovej ulici na dva dni ožil a jeho návštevníci sa mohli aspoň na chvíľu preniesť do iného sveta, v ktorom na rozdiel od toho reálneho všetko klapalo na jednotku.
Čo odkryli útroby domu
Podstatná časť predstavenia Periskop sa odohrala na nádvorí. Diváci sledovali svetelné inštalácie, sugestívne rozmiestnené v priestore tak, aby v tme nevyniklo všetko, ale iba vybrané zákutia. Úchvatný dojem vyvolalo stupňovanie, akým boli svetelné efekty premietané na starú ošarpanú fasádu. Gro programu tvorila minimalistická hudba českého performera Martina Turka, zanechávajúca znepokojivý dojem, ktorému len dopomohli ladné, no chvíľami trhané pohyby štyroch tanečníc. Tie zahrali svoje úlohy pri stole či na podlahe domu majstrovsky. „Sú predstaviteľkami generácií, ktoré sa v tom dome narodili, žili, vydali, zomreli,“ uviedol jeden z tvorcov programu Peter Kočiš.
Hlavným motívom happeningu však boli periskopy, rozmiestnené po múroch, ktorými návštevníci uvideli len to, do čoho im organizátori v dome dovolili nahliadnuť. „Fascinujúci je pohľad na priezory, cez ktoré vidno skrz povalu až na strechu. Tie sa stali prvotnou inšpiráciou celého projektu,“ vysvetlil P. Kočiš. Happening doplnil imaginatívny film o Jekyllovi a Hydeovi z roku 1931, zostrihaný Ľubošom Bištom, diváci samozrejme nahliadli aj do domu. Pohľad do retro-kúpeľne či izby, kde viseli postavy zabalzamované v novinovom papieri, originálne dokresľoval známy motív z westernu The Good, The Bad and The Ugly. „Takéto podujatia sú vo svete bežné, je čas, aby sa začali v širšej miere realizovať aj u nás,“ skonštatoval P. Kočiš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári