Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky
SPOMIENKY HELENY RIGELSKEJ NA HAVÁRIU AUTOBUSU NA CESTE K JADRANSKÉMU MORU V SEPTEMBRI 2008

Krátko po precitnutí nevedela, kto je, kde je a kam vlastne šla

V mnohých košických rodinách zavládne v najbližších dňoch veľký smútok. V utorok si pripomenú 3. výročie havárie autobusu, ktorý 5. septembra 2008 viezol do Chorvátska 49 dovolenkárov, prevažne dôchodcov.

Prvé dni hospitalizácie nosila na krku korzet.Prvé dni hospitalizácie nosila na krku korzet. (Zdroj: rosa)

Na druhý deň skoro ráno, pri náraze do betónového piliera mosta na diaľnici k Jadranskému moru, zahynulo na mieste 14 Košičanov a dve ženy neskôr na následky zranení. Jednou z účastníčok zájazdu bola 62-ročná dôchodkyňa Helena Rigelská.

Viac ako štyri desiatky členov Klubu aerobiku, Univerzity tretieho veku (UVT) a rodinných príslušníkov cestovalo k Jadranu s cieľom upevniť si zdravie. Pobyt organizačne zabezpečila a sprevádzala ním cvičiteľka a triedna profesorka UVT Věra Medveďová. Zraz mali v sobotu podvečer na parkovisku na Festivalovom námestí.

"Ja som poznala iba tú časť posádky autobusu, ktorá so mnou študovala UTV," vracia sa pani Helena v spomienkach na osudný zájazd. "Sedela som v druhom rade na strane vodiča. Ja pri okne a moja kamarátka Anka Lechanová pri uličke." Autobus zastavoval takmer každé dve-tri hodiny. Posledná zastávka bola v nedeľu o 5.40 hod. na čerpacej stanici. "Väčšina z nás vystúpila. Pamätám si, že som dievčatám, čo sedeli na opačnej strane uličky, otvárala pivo. Už sme sa nevedeli dočkať, do cieľa ostávala asi hodina cesty."

Všetci nasadali a autobus vyrazil. Niektorí cestujúci opäť zaspali, iní podriemkávali, či sledovali chorvátsku krajinu. Pred sebou mali asi 150 km. "Ja som hneď nezaspala, lebo ma oslepovali svetlá protiidúcich vozidiel. Pamätám si, že som počúvala GPS navigáciu, ktorú mali vodiči zapnutú. Potom som zrejme predsa zadriemala," blíži sa pani Helena k osudným okamihom. "Náraz si vôbec nepamätám. Keď som vonku na tráve precitla, žiadnu bolesť som nepociťovala a ani som nekrvácala. Akurát som v prvom okamihu nevedela, kto som, kde som a kam som vlastne šla..."

Ako sa pani Helena dostala z autobusu, doteraz nevie. "Až po chvíli som si uvedomila, že mi niekto, asi záchranár, zisťuje na krku tep. Zrejme, či žijem. To precitnutie trvalo chvíľu. Stihla som len zaregistrovať, že neďaleko sedí lekár, ktorý v autobuse sedel v prvom rade pred nami. Neskôr som sa dozvedela, že von vyšiel po vlastných, no potom zomrel. Keď som z autobusu počula, ako nejaká žena volá o pomoc, chcela som vstať a pomáhať. No len čo som pohla rukami, opäť som stratila vedomie..." Po druhý raz pani Helena precitla vo chvíli, keď ju nakladali do jednej zo sanitiek. A spolu s ňou i ďalších cestujúcich z autobusu, ktorí potrebovali ošetrenie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Bandáž na krku

Až 14 ľudí z autobusu také šťastie nemalo. O život pri náraze do podpery mosta alebo krátko po ňom prišli obaja vodiči i tucet rekreantov, vrátane vedúcej. Väčšina sedela na sedadlách vpredu vpravo, ktoré ich "zlisovali", prípadne vypadli z okien pod kĺzajúcu sa karosériu. Policajti, hasiči i záchranári z vraku vyslobodili, ošetrili a naložili do sanitiek či helikoptéry každého, kto sa von nedostal sám, i ostatných zranených. Cieľom bola hlavne nemocnica v Gospiči, kde mnohých operovali, prípadne ich previezli do iných nemocníc. Rekreantov, ktorí mali menšie zranenia, nevyžadujúce hospitalizáciu, sústredili na stanici diaľničnej polície. Spolu s niekoľkými, ošetrenými v Gospiči, potom nastúpilo 26 Slovákov v Zadare na vládny špeciál, ktorý ich doviezol do Košíc.

Naše letisko bolo v tom čase v obliehaní príbuzných, ktorí sa z médií alebo telefonicky dozvedeli, čo sa stalo. Mnohí do poslednej chvíle nevedeli, či ich mama, otec, brat či sestra žijú alebo nie. Televízne i rádiové stanice síce informovali o nehode takmer nepretržite, okrem počtu obetí však menoslov k dispozícii nemali. Po prílete boli vážnejšie zranení rekreanti odvezení do FN LP na Rastislavovej ulici, odkiaľ bola väčšina po vyšetrení prepustená do domáceho ošetrenia. Menej zranení sa zvítali s najbližšími už na letisku. Sklamanie zažili tí, ktorí sa svojich nedočkali. Tá neistota bola hrozná. Žijú, ale ostali v chorvátskej nemocnici. Alebo...?

V nemocnici v Gospiči sa pani Helena dostala do izby s Annou Lechanovou a Martou Bartkovou. Prvá mala reznú ranu na krku a nebyť toho, že jej záchranári preseknutú tepnu ešte na mieste havárie ošetrili, možno by vykrvácala. Pani Bartková bola na tom horšie. Mala zlomených 11 rebier i pravú kľúčnu kosť a prepichnuté pľúca. "Keď vyšetrili mňa, povedali mi, že mám niečo s krkom, preto mi dali bandáž," spomína pani Helena. "Musela som iba ležať, chodiť mi zakázali. Mala som veľké bolesti, hlavne som nemohla dvíhať ruky."

So zdravotnou starostlivosťou v nemocnici v Gospiči bola pani Helena spokojná. Okrem niekoľkých chorvátskych politikov ich tam prišiel pozrieť aj minister zdravotníctva Richard Raši. Negatívom bol až príliš veľký záujem médií. Niektorí novinári v snahe dostať sa čo najbližšie "k zdroju" vraj boli, mierne povedané, dotieraví. "V mojom prípade dokonca v správach uviedli, že som stratila protézu. Pritom som im povedala, že ju mám zlomenú, preto sa mi zle rozpráva."

Ako sú na tom ostatní účastníci zájazdu, pani Helena nevedela. Možno aj preto, že personál nemocnice im radšej takú negatívnu správu povedať nechcel. "Moja kabelka ostala v autobuse, takže volať som nemala ako," vysvetľuje, prečo nevolala na Slovensko. "Ale obe moje dcéry vedeli, že som 'v poriadku' a žijem. Zistili si to cez moju zdravotnú poisťovňu."

Skryť Vypnúť reklamu

Podvedome brzdí

Po dvoch dňoch naložili pani Helenu do sanitky a spolu s A. Lechanovou ju previezli na Slovensko. Vo FNLP na Rastislavovej ulici jej urobili dôkladné vyšetrenie. "Pri röntgene zistili, že okrem štyroch rebier, ktoré sa zrejme zlomili pri náraze o sedadlá pred nami, mám niečo so stavcami. Nejako sa pri tom náraze porušili a tlačili na nervy. Preto som nemohla dvíhať ruky. Priznám sa, tú lekársku správu som ani poriadne nečítala." Na nemocničnom lôžku strávila šesť týždňov. Tak dlho sa čakalo, či sa stavce vrátia do pôvodnej polohy samy, alebo bude potrebná operácia. Dvakrát absolvovala magnetickú rezonanciu, či nie je porušená aj miecha. Našťastie, časom sa zdravotný stav zlepšil a žiadna vážna operácia sa nekonala.

Až v Košiciach sa pani Helena dozvedela podrobnosti o nehode. Čo sa vlastne stalo, koľko ľudí zahynulo a že boli medzi nimi aj štyria z tých, ktorých z UTV osobne poznala. Až ju zamrazilo pri zistení, že medzi mŕtvymi sú aj tie ženy, ktorým počas poslednej zastávky otvárala pivo. Bavili sa spolu, že za pár minút budú v cieli, mali plno plánov, ako stráviť pobyt pri mori čo najpríjemnejšie...

"Po prepustení z nemocnice som ešte dva mesiace ležala doma. Potom som sa začala viac pohybovať. Chodila som do posilňovne a na túry po okolí, aby sa to ochabnuté svalstvo trochu spevnilo a rozhýbalo. Aj tak sa mi ešte i teraz občas stane, že mi na chvíľu stŕpne ruka." Liečiť okrem tela však bolo treba aj dušu... "Celý jeden rok po nebode som chodila na psychiatriu. Nemohla som spávať, strhávala som sa zo spánku, mala som nočné mory. Lieky nepomáhali, musela som vyhľadať aj odbornú pomoc..."

Následky prežitého stresu však pociťovala aj neskôr. Najmä v podobe akejsi fóbie z cestovania verejnými dopravnými prostriedkami. "Do diaľkového autobusu som sa po prvý raz od nehody dokázala posadiť až tento rok, keď som cestovala do Dudiniec. Aj to som cestu zvládla hlavne preto, že so mnou šla moja sestra. Navyše, ešte aj teraz pri každom brzdení autobusu či električky MHD brzdím podvedome aj ja. Je to taký reflex, ktorý sa snažím prekonať, no neviem sa ho zbaviť. A pochybujem že sa vôbec niekedy stratí..."

Hoci sa považuje za silnú osobnosť, nedávno ňou "zamával" pohľad na ženu, ktorá na Južnej triede spadla práve pod tú električku, v ktorej sa viezla pani Helena. "Keď sme zastali a vystúpili, šla som peši k najbližšej zastávke. Neviem oprečo, no otočila som sa a pozrela za seba. Medzi množstvom ľudí som krátko zazrela aj hlavu tej ženy. Nič vážne sa jej nestalo, iba sa udrela, ale mnou to tak zamávalo, že som dostala silnú triašku. Ani poriadne neviem, ako som došla domov..."

Skryť Vypnúť reklamu

Vôľa Božia?

Keď sa neskôr pani Helena s kamarátkou Annou rozprávala, dozvedela sa zaujímavú vec. "Vraj ma po tej nehode videla 'zvrchu'. Akoby opustila svoje telo a na všetko sa dívala z výšky. Potom sa do toho tela vrátila. Možno vtedy, keď jej nejaký záchranár priložil prst na preseknutú tepnu, a tým jej vlastne zachránil tživot..."

Ak je niekto účastníkom dopravnej nehody a zvlášť takej tragickej, aká sa stala košickým dovolenkárom, môže si klásť otázku, prečo on prežil a iní také šťastie nemali. "Asi to bola vôľa Božia a ja tu ešte mám nejaké poslanie," vraví pani Helena, mysliac zrejme na svoje dve dcéry a vnúčatá, s ktorými im pomáha. "Známi mi vraveli, že som bola v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Možno áno, ale to skutočne nesprávne by bolo o meter vpravo, keby som sedela v rade pri dverách. Mnohí, ktorí tam sedeli, náraz neprežili..."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 2. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 4. Znalec slovenského brandy
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 6. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 7. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 987
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 023
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 637
 4. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 219
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 206
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 3 663
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 521
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 503
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 178
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 2 648

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Čo sme sa dozvedeli v nedeľných politických diskusiách?
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov.
 3. Marián Kozák: Ing. Ladislav Pleša - životný príbeh
 4. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Metodologické okienko: Metodologické nedostatky diplomových prác I. časť
 5. Štefan Vidlár: Úvaha o korupčnej amnestii
 6. Štefan Vidlár: Za ty prachy z Bruselu
 7. Zuzana Cascino: Striptér duše
 8. Ivo Nesrovnal: Vďaka Angele Merkelovej!
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 793
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 8 464
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 210
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 761
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 579
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 691
 7. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 4 600
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 059
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Čo sme sa dozvedeli v nedeľných politických diskusiách?
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov.
 3. Marián Kozák: Ing. Ladislav Pleša - životný príbeh
 4. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Metodologické okienko: Metodologické nedostatky diplomových prác I. časť
 5. Štefan Vidlár: Úvaha o korupčnej amnestii
 6. Štefan Vidlár: Za ty prachy z Bruselu
 7. Zuzana Cascino: Striptér duše
 8. Ivo Nesrovnal: Vďaka Angele Merkelovej!
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 793
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 8 464
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 210
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 761
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 579
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 691
 7. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 4 600
 8. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 059
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu