KOŠICE. Aj na východe v čase pretrvávajúcej krízy sú pracovné miesta, ktoré sa nedarí dlho obsadiť. Hľadať firmám správnych ľudí preto pomáhajú aj úrady práce.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach v tomto roku zorganizoval 69 výberových konaní pre 55 zamestnávateľov z piatich košických okresov. Najčastejšie sa takto obsadzovali pozície finančný poradca, obchodný manažér , obchodný zástupca, operátor výroby, predavač a vodič kamiónovej dopravy.
Nasledovali asistentka – sekretárka, upratovačka, pracovník výroby či zdravotná sestra.
Robia predvýber
„Úrad zabezpečí účasť uchádzačov o zamestnanie a ostatných klientov úradu na výberovom konaní a vhodnú propagáciu. Zabezpečí kvalitatívny predvýber a za prítomnosti zástupcu zamestnávateľa finálny výber vhodných uchádzačov, ktorí spĺňajú požiadavky zamestnávateľa,“ vysvetľuje Jana Liptáková z košického úradu práce.
Proces prebieha v priestoroch úradu alebo vo firme, ktorá potrebuje zamestnancov. Po uskutočnení prvého kola výberu si môže zamestnávateľ už sám uskutočniť druhé kolo.
Chýbajú najmä kamionisti
Ani takáto forma však nie je zárukou, že firmy nájdu ľudí podľa svojich predstáv. „Väčšinu miest sa nám podarilo obsadiť, okrem profesie vodič medzinárodnej kamiónovej dopravy. Ide o pracovnú pozíciu, ktorú nie je možné obsadiť ani intenzívnou spoluprácou s ostatnými úradmi v rámci celého Slovenska,“ hovorí Liptáková.
Dlhé zahraničné turnusy a s tým spojená odluka od rodiny sú častým dôvodom, prečo sú šoféri kamiónov v evidencii nezamestnaných a chcú zmeniť prácu.
Problémovými profesiami sú tiež elektromechanik, servisný špecialista, verejný zdravotník, mäsiar, barman, opravár obuvi či kaderníčka. Nezamestnaní na ne nemajú kvalifikáciu, najmä požadované odborné oprávnenia alebo certifikáty a dostatočne dlhú prax.
Analytik: Je to málo
Konkurzy robia úrady práce pre zamestnávateľov bezplatne. Ich počet v Košiciach zostáva za posledné roky približne rovnaký. Vlani ich bolo 123, rok predtým 112 a v roku 2008 dokonca 148.
Michal Páleník, riaditeľ Inštitútu zamestnanosti, to nepovažuje za dostatočné. „Mali by to robiť častejšie a v oveľa väčšom rozsahu. Úloha sprostredkovateľa zamestnania im vyplýva zo zákona,“ hovorí.
Za problém preto považuje, že úrady práce v rámci reorganizácie znižujú počty pracovníkov, ktorí majú na starosti práve kontakt so zamestnávateľmi a vyhľadávanie voľných pracovných miest.
FAKTY
Pre koho organizoval úrad práce výberové konania v roku 2011:
STEEL TRANS
KOOPERATÍVA poisťovňa
HANDTMAN Slovakia
CASSOVIA REALITAS
BUČINA VÝCHOD
NORA MOJSEJOVÁ FASHION
Železničné stavby
HI-REKLAMA
INCANTO
Študentský servis
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári