Korzár logo Korzár Košice

Jazdiť vľavo si ľahko zvykol, to skôr doma blúdi v protismere

Šiel do Anglicka napriek tomu, že jazyk tejto krajiny dobre neovládal. Riskol to, pracoval na sebe a dnes sa môže chváliť, že hrá pre stovky ľudí v tanečných kluboch. Hudba však nie je jeho živiteľom.

Momentka pred obchodným centrom v Readingu.Momentka pred obchodným centrom v Readingu. (Zdroj: archív S. S.)

Zarába si vo veľkej IT firme. Úspechy mu nenasadili na oči ružové okuliare. Košičan Štefan Seman (26) stojí pevne na zemi a vie, že musí ešte veľa makať, aby dosiahol vysnívané ciele.

Štefan odišiel do Veľkej Británie pred takmer šiestimi rokmi po ukončení strednej odbornej školy automobilovej v odbore výpočtová technika. Nešiel do úplného neznáma, rok predtým strávil v Anglicku dva mesiace u sestry, ktorá tam pracuje dlhé roky. "Odišiel som, lebo som chcel po škole vyskúšať niečo nové. Angličtinu som dobre nevedel, chcel som sa v nej zlepšiť," spomína. "Začiatky vonku sú asi najťažšie, to povie každý, kto žije v zahraničí. Ale obavy neboli. Vždy som bol aktívny typ, bral som to ako skúšku. Každý má predstavy, že pôjde von, zarobí veľké peniaze. Popri práci som sa venoval štúdiu, cestovaniu, spoznávaniu krajiny a hudbe."

Žije v meste Reading, čo je cca 45 minút autom po diaľnici od Londýna. Prácu si hľadal asi mesiac. Keďže angličtina mu robila problémy, zamestnali ho ako pomocnú silu v Readingu, v jednej z pobočiek veľkej siete reštaurácií po celej Veľkej Británii. Vyše mesiaca umýval riady, neskôr chystal šaláty. Počas roka sa vypracoval na kuchára, pričom predtým variť vôbec nevedel. "Robil som si rôzne školenia, získal hygienické certifikáty. Nemal som na to vzdelanie, ale postupne som sa všetko naučil. Popri práci som chodil do jazykovej školy podporovanej Cambridgeom na kurzy angličtiny, kde som získal tri certifikáty."

Dva roky po tom, ako sa po prvý raz postavil ku kuchynskému drezu, sa z neho stal šéfkuchár, ktorý zodpovedal za vedenie celej kuchyne, staral sa o tovar a hlavne riadil zamestnancov. Ale aj napriek množstvu hodín strávených v kuchyni si vždy našiel čas na hudbu. Počas voľných chvíľ sa venoval práci dídžeja a zháňal kontakty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Návrat k hudbe

Práca v reštaurácii ho síce bavila, ale vedel, že je čas posunúť sa ďalej, inak by začal stagnovať. "Cítil som, že mám toho dosť. Ak by som tam pracoval naďalej, počítačové zručnosti by som stratil. To by bola škoda. Raz k nám do podniku prišiel generálny riaditeľ jednej z najväčších IT spoločností v Anglicku, PC World. Zhovárali sme sa spolu, videl, že som v obraze, čo sa týka IT a pozval ma na pohovor."

Začiatky po prijatí do PC Worldu boli podľa Števa náročné. Ešte 20 hodín týždenne pracoval v reštaurácii, rovnaký čas si ho oťukávali v IT spoločnosti. Pred tromi rokmi začínal ako predajca, dnes sa venuje na IT oddelení opravám softvérov a hardvérov. Aj napriek veľkému pracovnému vyťaženiu na hudbu nezanevrel a venoval sa jej po celý čas od svojich 14 rokov, keď začal vystupovať pod menom Semi Štef na rôznych košických diskotékach. Pod týmto pseudonymom ho poznajú v anglických kluboch. "Hudba je moja životná misia. Je síce pravda, že PC World ma živí, ale hudba je môj vedľajší príjem a interes, do ktorého investujem financie aj voľný čas."

Dostať sa za mixážny pult v zahraničí je podľa Košičana ťažké. Najmä ak chýba jazyk. Keď si už bol istý jazykovými znalosťami, začal aktívne vyhľadávať kluby, kde by sa dokázal presadiť. Napokon sa mu to podarilo v najznámejšom podniku v Readingu Mango. "Pomohol mi španielsky dídžej, ktorý je rezidentom tohto klubu. To znamená, že raz za mesiac tam hrá počas celej noci. Párkrát ma pustil za mixážny pult. Potom som sa zoznámil s majiteľom klubu a napokon sme sa dohodli. Dôvera sa buduje veľmi ťažko, najmä ak majiteľ vidí, že nie ste domáci a angličtina nie je perfektná. Keď v Anglicku niekoho počujú hovoriť s akcentom, považujú ho za Poliaka. Angličania sú arogantní. Ten kto hovorí, že má medzi nimi perfektných kamarátov, pravda je to na 30 až 40 percent, pretože oni nie sú otvorení ľudia."

SkryťVypnúť reklamu

Na párty v Miami

Tým, že Števo začal hrávať v Mangu, si postupne otvoril dvere do ďalších podnikov. V jednom londýnskom sa približne pred rokom stretol s momentálne najznámejším dídžejom Davidom Guettom. "Už vtedy bol populárny, ale nie tak ako teraz. Rozprávali sme sa spolu a hovoril, že pripravuje nový hit s Kelly Rowland. Po polroku táto pieseň obletela svet. Vtedy bol dostupnejší, teraz by už možno bol problém dostať sa k nemu."

Semi zvyčajne v klube baví 500 až 700 ľudí. Mal možnosť predviesť svoje umenie pred 3,5-tisícovým publikom. Kvôli účasti na rôznych tanečných akciách cestoval do Dánska či Írska, kde s ním hudobný magazín spravil interview. Najbližšie sa chytá do Saudskej Arábie. Pred dvomi rokmi navštívil najväčší hudobný festival v Miami. S kamarátmi vtedy prešli z Atlanty do Miami autom celú Floridu. "Akcia sa začínala v obrovskom parku na obed o dvanástej, končila sa večer o jedenástej. Na noc sa presúvala do obrovských hangárov, vybudovaných špeciálne kvôli jednej noci. Videl som tam mnoho známych ľudí ako Black Eyed Peas, Prodigy."

O tom, že je Števo veľmi podnikavý, svedčí fakt, že si založil vlastnú agentúru pod názvom SameAgent. Sprostredkúva dídžejov a promotérov na hudobné akcie do zahraničia. "Väčšinou hrávajú za hranicami Anglicka, napríklad v Saudskej Arábii. Ak si niekto dídžeja objedná, zaplatí mu cestu, ubytovanie i jeho prácu. Ešte to len rozbieham a chce to čas, aby agentúra išla naplno."

SkryťVypnúť reklamu

Keď hrá, vypne

Momentálne sa Števo teší z prvého vlastného tracku (piesne), ktorá uzrela svetlo sveta pred pár týždňami. Vydaná je na najlepšej hudobnej stránke sveta Beatport. Priznáva však, že sú dni, keď nevidí všetko len pozitívne. "Niekedy práca na hudbe nejde tak, ako by som chcel. Vtedy si na chvíľu pomyslím, že by som to rád všetko zabalil, ale také pocity má určite každý z času na čas. Vtedy si sadnem, pozriem video z párty, teším sa z atmosféry a z toho, ako sa ľudia bavia. Keď hrám, vypnem a nič neriešim. Som rád, že bavím ľudí."

Keďže veľmi rád šoféruje, z Anglicka má najradšej cesty. "Veľmi tu zjednodušujú a urýchľujú život. Briti majú množstvo kruhových objazdov a málo semaforov. Nebol pre mňa veľký problém zvykať si na jazdu po ľavej strane. Skôr je to ťažké na Slovensku. Už sa mi stalo, že som prešiel do protismeru."

Akčný život mu vyhovuje, ale zhon v Londýne považuje za príliš vyčerpávajúci. "Ľudia sa tam stále niekam náhlia. Preto som rád, že bývam v Readingu. Ak nemusím, ani nejdem do centra. Jedine ak na shopping (nákupy). Ak mi ostane čas, radšej si idem zahrať s kamošmi tenis, hokej či futbal."

Za negatívum tejto vyspelej krajiny považuje povahu miestnych obyvateľov. "Sú chladní, veľa pomoci od nich človek nedostane. Na druhej strane kvitujem, že si tam z ničoho nerobia ťažkú hlavu. Ak má človek špinavé potrhané rifle, len si povedia, že je to módne a štýlové. Na Slovensku by ma ľudia ohovorili."

Teší sa na anglickú penziu

Nedávne vzbury v Londýne sa Števa nepriamo dotkli. "Prvé informácie o tom, čo sa deje v Londýne, som získal zo správ. Gangy tam rozbíjali policajné autá, výklady. Na druhý či tretí deň horeli väčšie obchodné centrá. V Readingu sa protestujúci vybúrili na jednom aute. Myslím, že vláda podcenila silu vzbúrencov. Keby tých 16- tisíc policajtov zasiahlo hneď na začiatku, vzbury by neprepukli do takých rozmerov."

Napriek vážnosti situácie ľudia podľa Števa nedostali žiadne extrémne pokyny. Okrem jedného. Jeho firma ako aj mnohé iné zatvárali prevádzky o hodinu skôr. "Všetci, čo žili v Anglicku, podľa mňa cítili, že sa deje niečo zlé a môže ich to ohroziť. Mám v Londýne kamarátku, ktorá býva neďaleko od jedného obchodného centra, ktoré zhorelo. Pracuje v obchode a tiež ich pustili domov skôr. Hovorila, že na ceste domov boli prázdne ulice. Začalo sa stmievať a mala obavy. Keď prišla do bytu, krátko na to začala blízko horieť budova."

Števo tiež hovorí o konaní niektorých rodičov počas nepokojov. Vraj sa objavili prípady, keď dospeláci vozili deti pred nákupné strediská, aby kradli. Čakali, kým pobrali tovar z obchodov a potom ich odviezli domov. Bodku za všetkým urobil nástup 16-tisícov obrnených policajtov. "Keď nastúpili, bola už celá vzbura neaktuálna. Ľudia s tým skončili, nepokoje ustali, už sa nič nedialo."

Števo ešte nevie, či sa v Anglicku natrvalo usadí. Domov k rodičom chodieva dva razy do roka. Ako vraví, potrebuje si ešte určiť priority, čo bude robiť ďalej. "Ak by som dostal na Slovensku dobrú pracovnú ponuku, určite by som sa vrátil. Teraz chcem byť v Británii kvôli hudbe, musím ešte veľa dokončiť. Viem, že sa môžem kedykoľvek vrátiť domov k našim. Mám super rodinu."

Ak aj ostane na Britských ostrovoch a založí si tam rodinu, určite si chce na Slovensku kúpiť nejakú chalupu, kde bude dovolenkovať. "V starobe sa domov určite vrátim. Budem si tu užívať dôchodok a anglickú penziu," uzatvára so smiechom sympatický mladík.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 422
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 797
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 607
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 783
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 512
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 423
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 725
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu