Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 21. september, 2020 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky
NAJSTARŠÍ VODNOSLALOMÁRSKY ODDIEL V MESTE LOKOMOTÍVA KOŠICE SA UŽ VODNÉMU SLALOMU NEVENUJE

Kedysi nosili medaily na kilá, dnes nemajú ani kde trénovať

Kanoistika na divokých vodách bola dlhé roky na periférii záujmu dokonca aj tých, ktorí každodenne sledovali udalosti v domácom i zahraničnom športe. Dnes je určite každý Slovák patrične hrdý a pyšný na výsledky našich vodných slalomárov, ktorí majú možno

Karol Vojtaník (druhý zľava), zakladateľ Košického vodáckeho maratónu.Karol Vojtaník (druhý zľava), zakladateľ Košického vodáckeho maratónu. (Zdroj: archív autora)

sť zápoliť aj na olympijských hrách. Ešte sa nestalo, aby sa domov vrátili bez aspoň jednej zlatej medaily. Boli však časy, keď k úspechom prispievali aj Košice...

Košická kanoistika do zbierky medailí z olympiád, svetových a európskych šampionátov od roku 1993, teda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky, neprispela žiadnym kovom. Napriek tomu celé desaťročia patrila "na divokej vode" do slovenskej špičky. Tvorila to podhubie, z ktorého potom vyrástli bratia Hochschornerovci, M. Martikán, E. Kaliská, J. Dukátová, J. Minčík, A. Slafkovský a mnohí ďalší. Veď kanoistický oddiel Lokomotíva Košice je druhý najstarší na Slovensku a práve v týchto dňoch si pripomína 60 rokov svojej existencie. Starší je iba oddiel v Liptovskom Mikuláši. Ten vznikol v roku 1947 a tento rok možno právom považovať aj za oficiálny zrod vodného slalomu na Slovensku.

Už skutočne nie je medzi nami veľa tých, ktorí sa pamätajú na tréningy kanoistov na Mlynskom náhone pred terajším hotelom Yasmin. Ešte v 50. rokov minulého storočia tam stával športový komplex TJ Lokomotíva, ktorého najdôležitejšou časťou bol futbalový štadión. V jeho „suteréne" si vodáci zriadili lodenicu a tak nad ich hlavami diváci sledovali futbalové zápasy. Odvtedy sa všetko zmenilo. Dlhé roky už tam nestojí športový železničiarsky komplex, Mlynský náhon neexistuje a lodenica už dávno stojí na pravom brehu Hornádu pod Ťahanovským mostom. Svoje najlepšie roky má síce za sebou, ale práve do nej viedla prvá cesta vodákov Lokomotívy z víťazných ťažení na domácich i zahraničných riekach.

Skryť Vypnúť reklamu

Slávne roky

Vráťme sa však ešte k plienkovým rokom košického vodného slalomu a zjazdu. Kto sa o tento šport zaujíma tak dobre vie, že na Slovensku stáli pri jeho zrode traja bratia Cibákovci z Liptovského Mikuláša. V Košiciach im robilo konkurenciu bratské trio Siegriedovcov. Najstarší z nich, 81-ročný Anton, 74-ročný Dezider a „iba" 69-ročný Ladislav s Cibákovcami súperili na mnohých pretekoch. Anton Siegfried má ešte nejeden diplom, ktorý potvrdzuje, že na slovenských riekach veľakrát nenašiel premožiteľa.

Lokomotíva Košice mala v časoch svojej najväčšej slávy, teda v 70. a 80. rokoch vynikajúci systém rozdelenia jednotlivých športov do troch kategórií. V tej prvej boli iba tie, ktoré mali zastúpenia v najvyšších federálnych súťažiach, teda futbal, basketbal, bedminton, box, zápasenie a k týmto funkcionári TJ zaradili aj kanoistiku. Znamenalo to, že tieto kolektívy patrili medzi prioritné, mali aj lepšie ekonomické podmienky na svoju činnosť. Kanoistom pomohlo aj zaradenie do štátneho systému prípravy talentov a to zriadením tréningového strediska mládeže (TSM).

Vráťme sa však k už spomínaným titulom a medailám. Bolo ich toľko, že si radšej nikto nedal námahu ich dôkladne zrátať. Jedno je však isté: tých titulov majstrov Slovenska bolo vyše 90! Prvé si vybojovali v roku 1967 Daniel Leysek a dvojica Bořivoj Pacek - Ľudovít Haraszt. Z národných šampionátov sa podarilo zaevidovať až 246 medailí. Napríklad iba v roku 1980 vodáci Lokomotívy si priviezli domov 16 zlatých, 18 strieborných a 19 bronzových. Na majstrovstvách ČSSR a ČSFR získali 11 prvých, 18 druhých a rovnaký počet tretích miest. Pritom v tých rokoch Slovensko v spoločnej republike v tomto športovom odvetví ťahalo za kratší koniec. Vodný slalom v Česku mal desaťročný náskok pred slovenským (rok 1937, resp. 1947).

V mládežníckych kategóriách však už bola situácia inakšia. „Podľa počtu získaných medailí v rámci ČSSR naši dorastenci dvakrát skončili na 2. a dvakrát na 4. mieste. Prvenstvá patrili takmer vždy L. Mikulášu a nikto sa tomu nemohol čudovať. Mali svoju vlastnú slalomársku školu a od roku 1978 už aj umelý kanál. Pamätám sa však aj na to, že na jedných majstrovstvách ČSSR v Karlových Varoch sme si z tamojších perejí priviezli až štyri zlaté medaily," spomína na slávne obdobie košickej kanoistiky vtedajší tréner TSM pri Lokomotíve Anton Čižmárik. To ešte nespomenul úspechy kanoistov Lokomotívy na európskych a svetových majstrovstvách. Milan Kučera bol členom hliadky 3 x C2, ktorá získala striebornú medailu (1992 ešte ako reprezentant ČSFR), v roku 1990 Martin Čižmárik na MS juniorov vo Švajčiarsku vybojoval bronzovú.

Skryť Vypnúť reklamu

Vodácka spolupatričnosť

Kanoisti sú tradične veľmi spoločenskí, no skromní ľudia. Aj tí najlepší na svete zvyknú spávať v stanoch, nosiť si sami lode na štart i z cieľa, dokonca si ich aj stavať. Samotná rivalita existuje iba na pretekoch, teda na divokej vode. Vezmime si len naše mesto. V 70. rokoch tu existovali až štyri vodácke oddiely. Kanoisti Slávie VŠT zhodou rôznych okolností stratili strechu nad hlavou a tradiční rivali z Lokomotívy im poskytli priestory vo svojej lodenici. Pritom aj v tomto športe sa stávalo, že pretekári zo Slávie VŠT „utiekli" ku konkurencii do Lokomotívy a naopak.

Jednoducho, vodáci mali k sebe vždy bližšie. Spájali ich často zlé poveternostné podmienky, veď niekedy museli pretekať aj za hustého sneženia (aj také niečo sa stávalo), či dažďa a silného vetra. V takom počasí často dochádzalo na zradných perejách k nedobrovoľnému kúpaniu v studenej vode. Kúzlu plavby na divokých vodách podľahli mnohí známi ľudia. Napríklad dlhoročný popredný funkcionár a predseda organizačného výboru Medzinárodného maratónu mieru doc. Vladimír Harant (v roku 1957 zakladal kanoistiku v TJ Slávia VŠT), aktívnym pretekárom, trénerom a neskôr predsedom kanoistického oddielu Lokomotívy bol prvý starosta na Luniku IX Alexander Weber. Žiaľ, obaja už nie sú medzi nami. Kanoistike sa venovali a ešte venujú mnohí vysokoškolskí profesori, napr. RNDr. Alexander Fehér, RNDr. Pavol Vojtaník, Ing. Milan Šlesár...

Tri desaťročia bol Medzinárodný pieninský slalom (MPS) najznámejším vodáckym podujatím v Československu. Na Dunajci štartovali všetci tí, ktorí v predchádzajúcich rokoch niečo v Európe i svete vo vodnom slalome znamenali. Medzi nimi sa nikdy nestratili ani košickí vodáci. Čo je však zaujímavé - slalomársku trať v Pieninách najčastejšie stavali Košičania - A. Weber, V. Harant, E. Varga, Ľ. Haraszt, A. Čižmárik, J. Mička (odchovanec košickej kanoistiky) a nikto nevie, prečo našincom sa ušla takáto česť. Predovšetkým asi preto, lebo vodnému slalomu dokonale rozumeli...

Skryť Vypnúť reklamu

Maratón na Hornáde

To, že Košice sú mestom najstaršieho bežeckého maratónu v Európe vedia mnohí. Oveľa menej je však tých, ktorí dokážu hovoriť na tému Košice - mesto dvoch maratónov. Pretože v tomto je skutočne jediné na celom svete!

Maratón na Hornáde na 50 km trati Košice - Margecany existoval niekoľko málo rokov pred polstoročím. Potom zanikol. Aj preto, lebo vznikla Ružínska vodná nádrž a zaujímavá trať, konkrétne jej horná časť, zanikla. V roku 1970 z iniciatívy kanoistu Lokomotívy a košického športového funkcionára Karola Vojtaníka vznikol Košický vodácky maratón a Plavba troch generácií. Ich organizátori majú síce vždy hlboko do vrecka, ale napriek skromným podmienkam dokážu každý rok pripraviť zaujímavé podujatie, obľúbené u nás aj v susedných krajinách. Na Plavbe troch generácií sa pravidelne zúčastňujú deti predškolského veku, ale aj osemdesiatnici - veteráni kanoistiky. Vodáci svoje zápolenia na Hornáde i stretnutia teraz už štyroch generácií tradične organizujú deň pred Medzinárodným maratónom mieru.

Splavovanie riek doma i v zahraničí, napríklad vo Francúzsku, Švédsku, Rusku, Nórsku, Rumunsku a ďalších krajinách patrí medzi tie obmedzené aktivity kanoistického oddielu Lokomotívy. Samotný vodný slalom a zjazd, teda to, na čom oddiel stál celé desaťročia a patril medzi priekopníkov tohto športu na Slovensku, už prakticky neexistuje. A tak 60-ročná kanoistika v Lokomotíve je už skutočne ako veľmi starý človek, ktorý žije už iba spomienkami a žiadnymi nádejami...To, že ešte žije, je zásluhou najmä dôchodcov!

Manželia Magda a Vlado Bučkovci, Jarmila a Marián Borovskí, Jana a Anton Čižmárikovci, Ľudmila a Rudolf Forraiovci, Katarína a Ľudovít Harasztovci, Vlasta a Štefan Bohušovci, Anna a Ladislav Hospodárovci, Ladislav a Júlia Valanskí... To je iba neúplný zoznam manželských párov, ktoré dala dohromady voda v našich riekach, ale ich vzťahy sa začali budovať na „rodnom" Hornáde. Niektoré z týchto párov vo farbách Lokomotívy to dotiahli k významným úspechom, napríklad Čižmárikovci až do reprezentácie ČSSR, Harasztovci k niekoľkým titulom majstrov Slovenska. Katarína Harasztová sa po skončení pretekárskej kariéry stala uznávanou medzinárodnou rozhodkyňou...

Kanoista storočia

V roku 2009 pri príležitosti 40. ročníka Košického vodáckeho maratónu vyhlásili najlepších košických kanoistov uplynulého storočia. Anketovým spôsobom hlasovali iba aktívni a bývalí vodáci. Presvedčivo zvíťazil Rudolf Forrai pred Petrom Barnom, tretia priečka patrí Danielovi Leysekovi. Všetci sú odchovancami jubilujúceho kanoistického oddielu Lokomotívy.

Majster športu R. Forrai dvakrát štartoval na majstrovstvách sveta (1981 v Anglicku 6. a 1983 v Taliansku 7. miesto), v roku 1972 vyhral vodácky maratón v talianskych Alpách, stal sa trojnásobným majstrom ČSSR v kategórii C1 muži (1979 - 1981). Oddielový kolega P. Barna je 10-násobný majster Slovenska v disciplíne K1, na šampionáte ČSSR v roku 1988 skončil tretí. D. Leysek patril medzi najväčšie talenty slovenskej kanoistiky a ako jediný u nás dosahoval vynikajúce výsledky na divokej vode i v rýchlostnej kanoistike. Žiaľ, po roku 1968 sa dostal do nemilosti za politické názory a jeho sľubnú kariéru ukončilo dlhoročné väzenie. V súčasnosti patrí medzi štedrých sponzorov našich zlatých olympionikov. Ako úspešný podnikateľ finančne podporoval bratov Hochschornerovcov už v začiatkoch ich kariéry.

Na anketových lístkoch sa objavilo až 25 mien jednotlivcov a päť dvojíc. O tom, že čo meno – to kvalita svedčí aj to, že účastník dvoch svetových šampionátov a štvornásobný víťaz Košického vodáckeho maratónu Jakub Štofila sa delil iba o 20. a 21.miesto.

Čo bude ďalej?

Kanoistika na horských riekach je síce krásna vec, ale z pohľadu športového už bez perspektívy. Hodnotné tréningy a preteky môžu byť v súčasnosti iba tam, kde majú umelý kanál. O takom sa hovorí celé desaťročia aj v Košiciach. Vyprojektoval ho náš najväčší odborník na takéto stavby, dnes už nebohý Ondrej Cibák. Práve jeho zásluhou má Liptovský Mikuláš svoj vodácky kanál, prvý svojho druhu na Slovensku.

Dlhé roky sa pripravovala jeho výstavba v južnej časti mesta, pri V. Opátskom. Z roka na rok sa odkladal začiatok, až projekty niekde zapadli prachom. V súčasnosti sa hovorí o novom kanáli. „V rámci prípravy na rok 2013, počas ktorého budú Košice Európskym hlavným mestom kultúry, sme dostali finančné prostriedky na nový projekt. Ten je už na svete, ale kto dá peniaze na výstavbu umelého kanála, zatiaľ nevie nikto. Chápeme, že je kríza, ale niečo by sa malo robiť... " hovorí PaeDr. Anton Čižmárik, jeden z nadšencov, ktorí ešte veria, že Košice budú mať umelý vodácky kanál, alebo aspoň upravený Hornád tak, že sa tu budú naďalej vychovávať kvalitní kanoisti na divokej vode.

Boli časy, keď v Košiciach pôsobili tri oddiely zamerané na vodný slalom. Dnes je iba jeden - v TJ Slávia UVLF. Dokonca tu druhý rok pracuje Centrum talentovanej mládeže (CTM), obdoba bývalých tréningových stredísk mládeže. Je to vynikajúce, ale... Možno, že už v jeseni tohto roku CTM pre vodný slalom zanikne. Keď sa tak stane, tak len preto, lebo Košice nemajú umelý vodácky kanál. To je dnes jedna zo základných podmienok, ktoré tento šport vyžaduje.

Najstarší kanoistický oddiel v meste nemá aktívnych pretekárov. Slalomárov a zjazdárov v pravom zmysle slova nemajú ani dva akademické športové kluby pri UPJŠ a TU. Z tohto pohľadu v Lokomotíve nie je veľa dôvodov na oslavy, skôr na spomínanie na staré slávne a zlaté časy. Na roky, kedy sa z najvyšších celoštátnych a národných súťaží nosili domov medaily na kilogramy... Dnes je v reprezentácii už iba jeden odchovanec košickej liahne – Martin Halčin, dokonca v týchto dňoch štartuje na MS v Čuňove. Svojho času ho objavil tréner A. Čižmárik. Možno je to naozaj posledný reprezentant, ktorý vyrástol na Hornáde. A aby sa udržal medzi najlepšími, musel odísť na Liptov...

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Využívajte nonstop služby právnika s poistením právnej ochrany
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 3. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 7. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 8. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 9. Home (ale aj) Office
 10. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 1. Nadácia COOP Jednota rozdá obciam a mestám 156 000 eur, hlasovať
 2. Využívajte nonstop služby právnika s poistením právnej ochrany
 3. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 4. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 5. Poznanie
 6. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 7. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 8. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 9. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 10. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 34 215
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 32 857
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 21 298
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 14 232
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 11 669
 6. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 11 328
 7. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 10 640
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 845
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 379
 10. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 122
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nezvestného našli ležať na kraji mosta. Zachránili mu život

Jednému z policajtov sa podarilo stiahnuť ho do bezpečia.

Zachráneného muža odovzdali do rúk zdravotníkom.

Zničený most cez potok Úhorná pri Smolníku obnovujú

Doprava je presmerovaná do jedného jazdného pruhu.

Oprava mosta v Smolníku.

Nový šéf nemocnice prijíma známych, píšu prezidentke zamestnanci

Obvinenia pribúdajú, Raši chce prieskum. UNLP: Anonymy neriešime.

Z košickej univerzitnej nemocnice sa opakovane ozývajú nespokojné hlasy.

Lekári v popradskej nemocnici sa búria, viacerí odchádzajú

Len igelit aj nič. Lekári opisujú, ako izolujú podozrivých i nakazených.

Nemocnica Poprad.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch.
Ilustračné foto.
Komentár Petra Schutza

Obeť pešiaka Vojtěcha

Vojtěch je obetný baránok, ktorý má odkloniť pozornosť od Babišovej zodpovednosti.

Peter Schutz.
Cynická obluda

Fašisti si hudú svoje

Celosvetovo sme sa dostali k miliónu potvrdených obetí Covid-19. V ĽSNS, ho stále nepovažujú za reálny.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop