Korzár logo Korzár Košice

Dievčenskú školu navštívil Masaryk

Tento týždeň sa začal školský rok aj v Košiciach, preto sa v septembri budeme venovať tým školám a univerzitám, ktoré sa už stihli nezmazateľne zapísať do histórie nášho mesta.

Budova Gymnázia na Šrobárovej ulici má vyše 120 rokov.Budova Gymnázia na Šrobárovej ulici má vyše 120 rokov. (Zdroj: archív)

Niektoré prvenstvami či originálnymi tradíciami, iné kvalitou výučby, no tie naj školy boli/sú kombináciou školských i mimoškolských úspechov.

Počas školského roka sa na každej strednej škole pritrafí niekoľko akcií, ktoré vzrušia žiactvo i učiteľstvo. Školský výlet, maturity, prázdniny, stužková. Na Gymnáziu Šrobárova však majú ešte o jednu a(tra)kciu viac. Sú ňou kalamajky - oslava príchodu jari študentským programom na školskom dvore.

Osobitá tradícia mohla vzniknúť len preto, že ešte predtým vznikla samotná Šrobárka. Je to škola, ktorá má viac než storočie, ale kým slovenský politik Vavro Šrobár nebol slávny, nemohla sa po ňom volať ani ulica, nieto ešte škola. Šrobárka sa teda vo svojich začiatkoch roku 1891 volala Štátna vyššia dievčenská škola.
Ináč, koncom 19. storočia bolo navštevovanie takejto školy pre dievčatá už poriadnym pokrokom. Medzinárodný deň žien ešte nemali, ale od roku 1891 už smeli maturovať. Možnosť maturity teda využívali aj žiačky tejto predchodkyne Šrobárky, ktorá vtedy ešte nemala ani vlastnú budovu. Preto sídlila v priestoroch bývalého hotela Čierny orol /23/.

V roku 1892 škola, už pevne rozhodnutá neokupovať cudziu budovu, objednala si stavbu súčasnej budovy na Šrobárovej. Tá bola o 4 roky postavená a vyťažená aj dievčenským internátom pre 40 žiačok.
Reformy spojené s prerobením časti Rakúsko-Uhorska na Československo zreformovali aj dievčenskú školu na Celoslovenské štátne reformné reálne gymnázium. Jeho žiačky sa napríklad boli aj pozerať, ako 21. septembra 1921 zavítal do Košíc vtedajší československý prezident T. G. Masaryk. Mnohé z nich sa mu pritom tak zapáčili, že o 4 roky si s nimi dal „rande" v Lánoch a dve hodiny debatoval. Spolu s ním to robili aj bratia Čapkovci.

Škola neskôr prešla toľkými reformami ministerstva školstva, že treba podať trestné oznámenie na Guinnessovu knihu rekordov za to, že sa tam o nej ešte nezmienili. Na Slovensku sú však nonstop reformy normálne. Menej normálne je tu naopak robiť niečo pre potešenie a so zápalom. Aj preto povinnú každoročnú komunistickú akciu spočívajúcu najmä vo vykrikovaní „Nech žije 1. máj!" v predvečer Sviatku práce, 1. mája, tu od roku 1973 nahradili športovým popoludním s hudbou. Postupne k hudbe pribudol aj program nacvičovaný béčkarmi a neskôr každým, kto chcel. Kalamajky, plné študentskej recesie, pretrvali teda aj po páde socializmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Základnú školu vystriedalo gymko

Ešte sa pár (tisíc)krát vyspíme a počet po španielsky hovoriacich ľudí predbehne počet po anglicky hovoriacich. Stane sa to približne o 10 rokov. V ten deň bude v jazykovkách nával. A nie práve na angličtinu. No niekto na to myslí už vopred. Najviac takých, ktorí sa španielčinu učia (vyše 550 z celkového počtu vyše 700 študentov), a kde sa rozpráva na chodbách i všade po španielsky, sa na Slovensku vyskytuje v jednej budove v Košiciach, na Ulici Park mládeže 5, čo je na sídlisku Mier. Pôvodnú základnú školu z r. 1962 (kam chodieval aj budúci olympionik Jozef Gönci alebo krasokorčuliar Juraj Sviatko) tam v marci 2005 vystriedalo gymnázium so španielskou bilingválnou sekciou. To existovalo už predtým, od r. 1996, v Šaci v spoločnej budove s hutníckym učilišťom.

Po celom Slovensku je takýchto gymnázií roztrúsených 7, na východe však máme iba jedno. A hoci košické je najďalej od španielskej ambasády v Bratislave, spolupracuje s ňou najviac. V rámci toho organizuje každoročne v prvý októbrový týždeň La Ramblu (čo je barcelonská hlavná ulica so svojimi atrakciami na košickej Hlavnej) i celé, vyše týždňa trvajúce, Dni španielskej kultúry. Okrem toho má ako jediné španielske gymnázium na Slovensku až dve španielske triedy v každom ročníku. Aspoň sa čo najviac detí naučí jazyk, ktorý nie je ťažký, lebo je systémový. Všetko je vymyslené tak, aby po prvom roku už žiaci vedeli po španielsky tak dobre, že od druhého po posledný - piaty ročník majú matematiku, fyziku, chémiu, biológiu, literatúru i dejepis po španielsky a s profesionálnymi „originál" učiteľmi zo Španielska a Latinskej Ameriky, ba si s nimi aj rozumejú. Ešte aj vysvedčenie (vrátane maturitného) dostanú po španielsky (ale aby „neošalili" rodičov, tak aj po slovensky). A s ním ich prijmú na univerzity nielen do Španielska, ale aj kdekoľvek v Európskej únii. Ako bonus dostanú vysvedčenie o štátnici zo španielčiny. Ďalší žiaci, čo chcú byť človekom viac než raz, sa sústreďujú v triede s rozšíreným vyučovaním angličtiny.

Za vyše 20 rokov Gymnázium Park mládeže 5 už preniklo do povedomia aj svojimi absolventmi z jeho klasických (nešpanielskych) tried. Napríklad taká Mária Šándorová len čo skončila toto gymnázium, už sa aj stala Miss Slovensko 2004. Iný bývalý študent, zvaný Pavol Petrík, to dotiahol za pár mesiacov na milionára ako víťaz prvej slovenskej reality show Mojsejovci. Gymnázium navštívila aj hlava štátu. Prezident Ivan Gašparovič tu strávil valentínsky (pol)deň 14. 2. 2008.

Realita nie je vždy šou, no na tomto najväčšom gymnáziu v Košiciach je taká, že skoro každý (až 98,1 %) sa z neho dostane vyššie, presnejšie na vysokú školu. Kdekoľvek v EÚ. Veď jazykovo táto škola najviac simuluje mnohojazyčnicu Európu.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 422
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 797
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 607
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 783
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 512
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 423
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 725
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu