Korzár logo Korzár Košice

Murphyho zákony sa tentoraz postarali o pohodu účinujúcich aj divákov

Takmer 6 000 divákov videlo 14 predstavení na štyroch scénach počas nedávneho 5. ročníka Festivalu divadiel strednej Európy, ktorý organizuje Občianske združenie Košické divadlo v spolupráci so Štátnym divadlom v Košiciach.

"Hamlet, alebo nález lebky" v podaní Túlavého divadla z Trnavy."Hamlet, alebo nález lebky" v podaní Túlavého divadla z Trnavy. (Zdroj: archív)

Hoci bol festival v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi trochu iný, podarilo sa naplniť hlavné poslanie podujatia. Prilákať do centra Košíc čo najviac ľudí a ponúknuť im divadelnú produkciu krajín Visegrádskej štvorky so zameraním na rôzne žánre aj štýly divadla.

„V tomto roku sme sa snažili riadiť heslom Zamerané na ľudí. Aj preto bolo v programe festivalu viac hudobno tanečných produkcií, ponúkli sme aj niekoľko predstavení nefalšovaného pouličného divadla. Som presvedčený, že na tieto predstavenia prišli aj mnohí, ktorí si doteraz cestu do divadla nenašli a možno sme ich presvedčili, že divadlo môže aj v dnešnej dobe konkurovať napríklad elektronickým médiám," hodnotí riaditeľ festivalu František Ténai.

Organizátori festivalu po skúsenostiach z minulých rokov sa v tomto roku snažili všetky produkcie dostať pod strechu tak, aby počasie nenarušilo pohodu účinkujúcich a divákov. Paradoxne počasie v tomto roku festivalu prialo. Nepršalo ani raz, takmer každý deň bolo slnečno, bez jediného mráčika. „To sú tie Murphyho zákony," s úsmevom konštatoval riaditeľ festivalu.

A ktoré predstavenia boli festivalovými hitmi? Už v prvý deň festivalu to bolo predstavenia Napichivači a lízači bratislavského divadla SkRAT. Kvôli technickým podmienkam sa hralo na Malej scéne ŠD, ktorej kapacita zďaleka nestačila pokryť záujem. „Trochu nás to mrzí, ale jednoducho nebolo možné pustiť do hľadiska či už v Historickej budove ŠD alebo na Malej scéne viac divákov ako povoľuje kapacita. Aj preto sme predstavenia z týchto scén v priamych prenosoch prenášali či už do Cavearie Theatru alebo pred hlavný vchod Historickej budovy," vysvetľuje F. Ténai.

Tento krok sa osvedčil najmä v piatok počas predstavenia Nového Maďartského Tanečného Divadla z Budapešti s názvom Nový svet. To si okrem zaplneného hľadiska Historickej budovy ŠD pozrelo v priamom prenose niekoľko desiatok divákov. „Toto predstavenie bolo aj pre mňa príjemným prekvapením. Keď sme tento divadelný súbor pozývali, išli sme trochu do rizika. Ale ukázalo sa, že mladí maďarskí tanečníci priniesli naozaj výnimočné tanečné predstavenie podfarbené viac ako zaujímavou hudobnou zmesou," hovorí riaditeľ festivalu.

Organizátori festivalu už teraz rozmýšľajú nad ďalším ročníkom. „Určite sa opäť budeme snažiť dostať do Košíc zaujímavé divadelné produkcie. Aké budú však stále závisí od finančných možností. Päť ročníkov je pre nás istým záväzkom a potvrdením, že sa nám podarilo vybudovať istú tradíciu. Aj preto chcem poďakovať všetkým, ktorí sa na hladkom priebehu festivalu podieľali. Či už zamestnancom divadla, alebo partnerom, bez ktorých pomoci by sme festival usporiadať nedokázali," dodal riaditeľ festivalu František Ténai.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 422
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 797
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 607
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 783
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 512
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 423
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 725
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu