Korzár logo Korzár Košice
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky
V NEDEĽU UPLYNIE 10 ROKOV OD ÚTOKU A PÁDU BUDOV SVETOVÉHO OBCHODNÉHO CENTRA (WTC) V NEW YORKU

Na mieste bývalých Dvojičiek vyrastie nová ikona New Yorku

V nedeľu uplynie 10 rokov od chvíle, keď sa začala nová éra svetového terorizmu. Jedenásteho septembra 2001 dostali Spojené štáty americké druhý najväčší úder od čias japonského útoku na prístav Pearl Harbor.

Veža WTC 1 sa blíži k výške 200 metrov.Veža WTC 1 sa blíži k výške 200 metrov. (Zdroj: sita)

Tri zo štyroch lietadiel, ktoré uniesli teroristi, narazili do vopred vytypovaných objektov. Jedno do sídla Pentagonu vo Washingtone, dve do Svetového obchodného centra (Word Tarde Center, WTC) v New Yorku. Mrakodrapy známe ako Tweens (Dvojičky) istý čas iba horeli a dymili, no napokon sa obe zrútili. V troskách zahynulo takmer 3-tisíc ľudí.

Na počiatku myšlienky postaviť v meste New York City (NYC) komplex Svetového obchodného centra stála spoločnosť Downtown-Lower Manhattan Development Assiociation, ktorej zakladateľom bol prezident Manhattan Bank David Rockefeller. Ten sa s bratom Nelsonom Rockefellerom, v tom čase guvernérom štátu New York, odhodlal zrealizovať veľký projekt, ktorý mal navždy zmeniť tvár Manhattanu. Najali si odborný tím z Michiganu, na ktorého čelo dosadili skúseného architekta, Američana japonského pôvodu menom Minoru Yamasaki (* 1912 - † 1986). Tento ambiciózny stavebný inžinier navrhol projekty oboch veží WTC, ktoré napokon aj napriek veľkému odporu mnohých aktivistov spoločnosť a mesto schválili.

Tzv. Severná veža alebo veža č. 1 bola vysoká 417 m (nerátajúc anténu) a Južná veža merala 415 m. Obe mali 109 poschodí. Plocha, ktorú WTC zaplnilo, bola veľká asi 64 750 m2, pričom sa muselo zdemolovať 164 iných budov. Bolo vyťažených viac než 1 600 000 m3 zeminy. Hĺbka základov pri stavbe dosiahla až 21 m. Podlahy vo WTC, ako i celý pôdorys bol v tvare štvorca s rozmermi 63 m x 63 m. Celkový počet oceľových skriňových stĺpov dosiahol 35 000 a počet okien 43 000, ktoré zaberali plochu cca 55 740 m2. Hmotnosť konštrukčnej ocele sa vyšplhala na 90 720 ton. V oboch vežiach fungovalo po 97 riadnych výťahov a po 6 nákladných. Pri prácach sa inštalovalo približne 19 200 km elektrického vedenia. Dohromady sa na stavbe veží vystriedalo 10-tisíc pracovníkov, pričom pri prácach zahynulo 60 z nich.

Základové práce pre stavbu WTC sa začali v auguste 1966. Prví nájomníci sa v Severnej veži usadili v decembri 1970, v Južnej veži v januári 1972, ale samotná stavba pokračovala a obe budovy boli oficiálne otvorené 4. apríla 1973. V čase dokončenia bolo WTC najvyšším komplexom budov na svete (do roku 1974), no v New Yorku zostalo najvyšším až do svojho katastrofálneho zničenia v roku 2001. V komplexe sídlilo približne 430 amerických i zahraničných korporácií a firiem (okrem USA aj z ďalších 25 krajín).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Nové budovy

Na mieste zničených dvojičiek WTC ostala dlhé roky veľká jama, označovaná ako Ground Zero. Projekt nového Svetového obchodného centra sprevádzala veľká kontroverzia. Časť verejnosti si priala obnovenie pôvodných dvojičiek, ktoré boli dlhé desaťročia ikonou New Yorku. Ďalšia časť chcela Ground Zero ponechať v súčasnom stave ako pomník trom tisíckam obetí teroristického útoku. Realitou sa však stáva iná verzia, ktorá okrem pamätníka obsahuje moderné budovy, ktoré sa majú stať opäť ikonou amerického veľkomesta. Celý projekt sa nazýva - REBUILDING GROUND ZERO - tzn. Prestavba Ground Zero. Stavba sa opäť nazýva WORLD TRADE CENTER (WTC).

Pôvodné dvojičky nahradí štvorica mrakodrapov s rôznou výškou i dizajnom. Dominantou bude budova WTC 1 alebo Tower One. Jej architektom je David Child. Pri tvorbe návrhu cítil na sebe veľkú zodpovednosť a záväzok a chcel vytvoriť niečo, čo by bolo nielen pamiatkou na to hrozné, čo sa stalo, ale zároveň niečo veľmi pozitívne, aby bolo zjavné, ako ľudia na to ako kultúra reagovali. Už v roku 2006 chcel odísť do dôchodku, ale vzal tento - ako vraví - svoj posledný projekt ako výzvu, aby dotvoril panorámu New Yorku.

Prvá veža bude merať toľko, koľko tá pôvodná z "dvojičiek", teda 1 368 stôp (feet) + anténa, spolu 1 776 stôp (cca 541 metrov). Číslo 1 776 deklaruje rok, odkedy sa oslavuje v USA nezávislosť - tzv. Deň nezávislosti (4. júl 1776). Veža by mala byť dokončená v roku 2013, ale v deň 10. výročia, teda v nedeľu 11. septembra 2011, by mala dosiahnuť výšky 1 000 stôp, a bude už takto najvyššou budovou na spodnom Manhattene.

Ďalšie tri budovy sú výškovo odstupňované. Každá má samostatného autora i dizajn, spolu však tvoria zaujímavý a harmonický celok. Namiesto pôvodných dvojičiek bude park. Samotné pôdorysy zničených budov budú znovuzrodené v podobe dvojice fontán. Súčasťou komplexu bude i pamätník a veľká podzemná dopravná slučka. Jedna z najlukratívnejších lokalít sveta tak dostane novú podobu. Kancelárske priestory a park do nej vdýchnu nový život. Napriek tomu miesto ostane výrazne poznačené katastrofou, ktorá sa tu odohrala. Ako sme už uviedli, budova Tower One bude najvyššou stavbou v americkej histórii. Všetky budovy, ktoré ju budú obklopovať, budú špirálovito nižšie. To znamená, že ak by niekto "skákal" z jednej na druhú, musí vždy o niečo vyššie, a tie budovy stoja akoby do špirály.

Skryť Vypnúť reklamu

Múzeum obetí

Pri navrhovaní celého projektu WTC hral značnú rolu hlavný plánovač (Master Planner) Daniel Libeskind, ktorý sa rozhodol práve kvôli pamiatke celej udalosti nepokryť celé územie bývalých Dvojičiek novými stavbami, ale na mieste, kde stáli, vybudovať dve najväčšie umelo vyrobené vodné kaskády (nie vodopády, aj keď to tak na obrázkoch vyzerá) v Severnej Amerike. Dva mesiace pred 10. výročím boli kaskády hotové, voda padá z výšky 30 feetov na pôdorys oboch veží bývalých Dvojičiek. Po obvodoch oboch kaskád sú vyryté mená všetkých známych obetí, aby si rodiny i všetci ľudia mohli uctiť ich pamiatku. Pamätník v nedeľu odhalí starosta NYC.

Okolie s celkovou rozlohou 8 akrov vyplňujú stromy z iných miest útokov, ktoré sa v ten deň udiali (Pentagon, Shangsville - Pensylvania). Toto celé je nazvané Memorial. V areáli parku sa našlo miesto aj pre múzeum, aby vyrozprávalo tento príbeh z 11. septembra 2001. Múzeum pojme i dva oceľové stĺpy, ktoré sa zachovali nepoškodené z pôvodných stavieb. Rovnako bude postavená kompletne nová centrálna vlaková stanica (WTC TRANSPORTATION HUB), ktorou prejde milión cestujúcich týždenne.

Keď sa architekt D. Libeskind zamýšľal nad projektom, jeho zámerom bolo vytvoriť rovnováhu medzi tragédiou, ktorá sa stala, a nádejou, v ktorú ľudia verili. Na mieste bývalých dvojičiek bol kráter veľkosti sedem poschodí a uhlopriečne jednu míľu. Ľudia chceli, aby miesto ostalo prázdne, aby sa tam nič nestavalo, hlavne nič vysoké, zvlášť po tom, čo sa stalo Dvojičkám. Otázka teda znela, ako bude Amerika reagovať. Architekt ucítil, že to nie je len miesto, ktoré má byť pretvorené, ale niečo, čo uzdraví rany.

Dôležitým elementom pri tvorbe projektu bolo svetlo a svetelné lúče, ktoré zohrali svoju úlohu aj pri tragédii, pretože to bol krásny slnečný deň. Vlaková stanica, ktorá bude mať sklenenú strechu, bude preto presne o 10.28 hod. (čas zrútenia druhej veže) prepúšťať slnečné lúče tak, aby bola celá hala terminálu osvetlená presne v strede pozdĺž stanice.

Aby bola Tower One nezničiteľná, celá bude stáť na železobetónových pilieroch výšky 20 poschodí, aby odolala útoku zo zeme. Veža totiž stojí pri jednej z najfrekventovanejších ulíc v NYC. Tento priestor teda nebude pokrytý žiadnymi kanceláriami. Je to absolútne unikátny a jedinečný projekt, bude takto jedinou stavbou tohto druhu na svete.

Skryť Vypnúť reklamu

Spomienkový obrad

Udalosti z 11. septembra 2001 podnietili Američanov k vojenskej invázii do Afganistanu, kde sa podľa odhadov ukrýva vodca al-Kájdy Usáma bin Ládin. Koaličné sily na čele s USA koncom roka 2001 zvrhli režim náboženského hnutia Taliban, keď odmietol bin Ládina vydať. Obávaný vodca teroristov spojeneckým vojskám dlho unikal, no tento rok ho špeciálne jednotky USA zastrelili v jeho úkryte v Pakistane. Mimochodom, útoky teroristov nesmerovali len voči USA. Z pomsty za spojenectvo s Američanmi vo vojne v Iraku al-Kájda podnikla krvavé útoky na Londýn i Madrid, pri ktorých zahynuli stovky ľudí.

Každý rok sa koná na mieste, nazvanom Groumd Zero, kde v minulosti Dvojičky stáli, smútočný spomienkový obrad. Počas neho čítajú dobrovoľníci a pozostalí mená obetí. Čítanie mien je štyrikrát prerušené chvíľami ticha, presne v čase, keď lietadlá vrazili do dvojičiek a keď sa zrútili na zem. Každoročne si Newyorčania tichom a zvukom zvonov pripomenú chvíľu, keď o 14.46 a 15.03 hod. únoscovia vrazili s lietadlami do 110-poschodových budov. Tichom si pripomenú aj čas pádu dvojičiek o 15.59 a 16.29 hod.

Počet obetí teroristických útokov na New York a Washington

WTC 2 629
Let č. 11 87
Let č. 77 59
Let č. 93 40
Let č. 175 59
Pentagon 125
SPOLU 2999

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 26 842
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 080
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 248
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 010
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 685
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 527
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 311
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 590
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 478
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 577
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pritlačená župa odkryla odmeny. Priemerne 1 037 eur na úradníka

Otázky nestačili, zabral až slobodný prístup k informáciám.

Košický župan Rastislav Trnka.
POZNÁMKA

Prešľap župy s odmenami je nepochopiteľný

Odpoveď kraja bola všetko iné, len nie priesvitná a zrejmá.

Úrad Košického samosprávneho kraja.
Marián Pouchan oceňuje pomoc starostky Malej Lodiny Adriány Fečkovej.
Nástroj na plašenie kormoránov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop