V turistických informačných kanceláriách sme zisťovali, aká bola tohtoročná letná sezóna.
„Návštevníkmi Košíc boli aj tento rok hlavne susedia z okolitých krajín – Poliaci, Česi a Maďari, ale v početnom množstve objavujú mesto aj Nemci, Angličania, Američania a značný je záujem aj Francúzov," hovorí Lenka Zajacová, marketingový manažér organizácie Košice - Turizmus. „Z ďalších krajín to boli Španieli, Kanaďania, Taliani, Holanďania, Ukrajinci a Japonci. Najväčší problém bol v niektorých prípadoch dohovoriť sa s Maďarmi, ktorí nevedeli po anglicky a predpokladali, že všetci v Košiciach rozprávajú po maďarsky. Problematickejší boli už len Francúzi, ale tí rozumeli aspoň španielčine."
Návštevníci požadovali predovšetkým informácie o meste, o pamiatkach ako Dóm, Urbanova veža, kostoly, múzeá, divadlá, kultúrny program a program filharmónie. Žiadaná bola aj mapa mesta a brožúra o meste. Židovskí návštevníci sa zaujímali najmä o synagógy a židovské cintoríny. Samozrejmosťou bol aj záujem o možnosti ubytovania v rôznych kategóriách vrátane autokempingu. „Do návštevníckeho centra prichádzajú zaujímaví ľudia. Jedným z nich bol muž z USA, ktorý tu hľadal korene. Vraj jeho rodine v 15. a 16. storočí patrila polovica Košíc. V televízii v USA sa dopočul, že Košice budú Európskym hlavným mestom kultúry, preto si sem odskočil z Budapešti na jeho ceste po Európe. Pánovi sme dali kontakt na profesionála, ktorý mu zostaví jeho rodokmeň. Podobnú požiadavku o rodokmeň mal aj jeden pán z Francúzska. Chodia k nám aj Američania, ktorí v Košiciach bývali v období vojny a chceli sa na miesto svojho vtedajšieho bydliska vrátiť, prípadne nájsť hroby svojich príbuzných. Mnohí návštevníci si chcú zakúpiť kroje alebo pamätné euromince."
Mnohých zaujíma najmä história, napríklad kedy sa začal stavať Dóm sv. Alžbety, aké staré je mesto, koľko židov tu žilo, či mesto bolo zbombardované počas vojny... Návštevníci sa pýtajú aj prečo je v meste toľko tabúľ v maďarskom jazyku, aký je priemerný plat na Slovensku alebo koľko ľudí v Košiciach študuje na vysokých školách.
„Takmer z každého konca sveta sa tu niekto v lete otočil, počet návštevníkov a turistov v našom meste ale nie je taký vysoký, aby sme sa mohli zodpovedne odvolávať na štatistiky," hovorí Ladislav Koran, riaditeľ MIC Košice. „Najviac zahraničných turistov bolo z Maďarska, Čiech či Poľska." Do centra prichádzajú turisti väčšinou pre overenie dát, ktoré si vopred niekde našli, alebo chcú, aby im odporučili, čo by si mali pozrieť, kam by mali ísť a pod. Ich záujmy sa veľmi líšia.
„Možno sa dá v Košiciach považovať za kuriózne, že zahraniční cyklisti prechádzajúci krížom-krážom celou Európou na bicykloch chceli obísť naše mesto, keď zistili, že sa sem normálne nemôžu dostať! Chýbajú nám cyklochodníky, resp. paralelné trasy k cestám 1. triedy či rychlostným komunikáciám. Keď sme sa ich mohli opýtať, čo sa im v meste najviac páčilo, tak jednoznačne vyhrala atmosféra Hlavnej ulice," dodal L. Koran.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári