Súkromné osemročné rómske gymnázium na Galaktickej ulici v Košiciach zažilo včera menšiu slávnosť. Na jeho žiakov a učiteľov došiel pozrieť podpredseda vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel (Most-Híd).
KOŠICE. Spomínaná škola so 75 žiakmi je na naše pomery značne ojedinelá, keďže dáva priestor vzdelávať sa talentovaným rómskym chlapcom a dievčatám.
Riaditeľka školy Anna Koptová ministrovi zdôraznila, že ich žiaci sa učia až štyri jazyky, okrem rómskeho a slovenského je to aj angličtina a francúzština. Smutná však bola z toho, že po dosiahnutí 16 rokov veku ich opúšťajú mnohí žiaci.
„Ide najmä o žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorí potom na základe rozhodnutia rodičov sa namiesto školy venujú zbieraniu železa alebo papiera, aby priniesli nejaké peniaze do rodinného rozpočtu. Robí nám to problém, nevieme, či kvôli tomu nebudeme musieť zrušiť náš šiesty ročník,“ uviedla.
Rodiny žiakov v zahraničí nepoberajú dávky
Chmel navštívil päť tried a zaujímal sa aj o ďalšie životné plány žiakov. V miniankete aj s riaditeľkou zistili, že zhruba 2/3 z nich majú niekoho zo svojej rodiny v zahraničí a to najčastejšie vo Veľkej Británii, Belgicku a Česku.
Pýtal sa ich, či tam pracujú alebo len poberajú sociálne dávky, každý z oslovených študentov tvrdil, že tam jeho rodinní príslušníci naozaj pracujú a nie sú iba súčasťou ich záchranného sociálneho systému.
Podľa podpredsedu vlády to je vlastne pozitívna vec, pretože ak sa títo ľudia potom budú vracať na Slovensko, môžu svojimi skúsenosťami a pracovnými návykmi dať pozitívny príklad aj ďalším ľuďom v tejto komunite.
„Vyzerá to byť milý ujo minister, vidím, že má také biele vlasy, ta to asi od staroby,“ zhodnotil návštevu R. Chmela na škole štvrták Samko.
Na vine sú všetky vlády
Ako nám povedal podpredseda vlády, za neriešenie rómskeho problému zodpovedajú všetky vlády, ktoré s ním 20 rokov takmer nepohli. Aj on je skeptický, že sa mu podarí niečo okamžite zmeniť, no dúfa, že aspoň niečo by sa mohlo pohnúť v tom, keby vláda dávala väčší dôraz na vzdelanie Rómov.
„Vyššie a lepšie vzdelanie by znamenalo, že sa skôr uplatnia na pracovnom trhu. S ministrom školstva sme už mali viaceré rokovania, aby sme zrušili segregačný princíp, lebo narobil mnoho zla. Aj táto škola je jedným z pozitívnych príkladov.“
Chmela sme sa ešte spýtali, či z jeho pozície vie urobiť niečo aj pre Lunik IX, no dozvedeli sme sa, že sám neurobí nič.
Problém Lunika IX by si podľa neho mala sama vyriešiť najmä košická samospráva, on, resp. splnomocnenec vlády pre rómsku problematiku by v tomto mali byť maximálne koordinátormi vzájomných rokovaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári