mikálie. Teraz však už medzi nimi bol napríklad aj vysoko nebezpečný sulfokyanid sodný.
KOŠICE. Zasahujúci policajti len nechápavo krútili hlavami. Do zdevastovanej budovy totiž chodia v posledných týždňoch ako na kolotoči.
Sú zahádzané odpadom
Na prízemí budovy sa nachádzali v rade vedľa seba poukladané fľaše rôznych veľkostí, ale aj igelitové vrecúška s chemikáliami.
„To je len zlomok, tam vzadu v jednej miestnosti je toho ešte oveľa viac,“ povedal nám „šťastný“ nálezca Peter. „Pokojne sa tu dá nájsť celá periodická sústava prvkov, je tu naozaj všehochuť. Našiel som tu aj červený fosfor či ďalšie zaujímavosti. Neviem, kto to tu zasa vyhodil, myslím si že tie chemické veci pochádzajú z nejakej prevádzky, ktorú zrušili a niekto sa tých látok zbavil takýmto spôsobom. Volali sme aj Greenpeace, ale bez odozvy. Perehrabal som len kúsok jedného priestoru, sú tam toho kvantá, kyseliny, kyanidy, všetko zahádzané bordelom. Namiesto toho, aby to zodpovední vypratali, každý na to s...e.“
Dali trestné oznámenie
Peter s kamarátom časť chemikálií v gumenných rukaviciach povynášali a poukladali na betónovú plochu ešte skôr, ako prišli policajti. Krátko po nich prifrčalo aj auto s prednostom Obvodného úradu životného prostredia (ObÚ ŽP) Košice, Petrom Petrivaldským. Ten sa nám však v tom momente nevedel k nebezpečnému nálezu relevantne vyjadriť. Podľa košického magistrátu je však práve ObÚŽP plne kompetentný riešiť spomínané problémy, ktoré v bývalom mäsokombináte pretrvávajú.
„V súčasnosti skutkovú podstatu týchto udalostí rieši OO PZ Košice Nad jazerom,“ uviedol vedúci odboru kvality ObÚ ŽP Košice Marek Ružička. „Bolo podané trestné oznámenie a prešetruje sa to ako trestný čin. Obvodný úrad životného prostredia rieši v súčasnosti iba zneškodnenie predmetných chemikálií, tá prebehla v oprávnených spoločnostiach.“
Kyanid aj červený fosfor
Doposiaľ sa Nad jazerom našli chemikálie už po štvrtý, respektíve piatykrát. Kým donedávna boli v prevahe látky dráždivé či škodiace životnému prostrediu, sulfokyanid sodný a červený fosfor sú už celkom iná káva. Sulfokyanid sodný totiž pri styku s kyselinou uvoľňuje prudko jedovatý plyn, môže byť vysoko nebezpečný aj pre vodné ekosystémy. Červený fosfor takisto nepatrí práve do kategórie neškodných. Zahrievaním sublimuje a následnou kondenzáciou vzniká biely fosfor. Mimoriadne jedovatý, smrteľná dávka pre človeka je okolo 0,15 gramu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári