lého upozornenia, že ide o skúšku. A na čo sa vlastne tie skúšky robia? Zisťovali sme to za vás.
Cestou sirény sa vykonáva varovanie obyvateľstva, k čomu sa v závislosti od druhu ohrozenia používajú tri varovné signály. „VŠEOBECNÉ OHROZENIE - (dvojminútovým kolísavým tónom sirén) - pri vzniku mimoriadnej udalosti, ako aj pri možnosti rozšírenia následkov mimoriadnej udalosti," vysvetľuje Ing. Rudolf Forrai, vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Košiciach. "Druhé je OHROZENIE VODOU - (šesťminútový stály tón sirén) - pri ohrození ničivými účinkami vody. Tretí je koniec ohrozenia alebo koniec pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti. Vyhlasuje sa signálom: KONIEC OHROZENIA - (dvojminútový stály tón sirén - bez opakovania). Varovné signály a signál koniec ohrozenia sa dopĺňajú hovorenou informáciou prostredníctvom hromadných informačných prostriedkov."
Skúška sirén bola v Košiciach vykonaná naposledy podľa určeného harmonogramu 9. septembra o 12.00 hod. „Nakoľko je v meste vybudovaná sieť elektronických sirén diaľkovo ovládaných rádiom, ich skúšky sa vykonávajú hlasitou a tichou formou," vysvetľuje Ing. Forrai. „Hlasitá (akustická) skúška sa vykonáva spravidla v mesiaci jún a december. V ostatných mesiacoch sa vykonáva tzv. skúška tichá, pričom je stav siete týchto sirén preverovaný telemetricky z varovacieho a vyrozumievacieho centra. Skúšky sú vykonávané za účelom overenia ich funkčnosti a výsledok je vyhodnocovaný elektronickou formou na varovacom a vyrozumievacom centre." Termíny preskúšania systémov varovania obyvateľstva v SR upresňuje vždy na rok dopredu MV SR. „Skúška sirén je vykonávaná pravidelne raz mesačne, vždy druhý piatok v mesiaci o 12.00 hod."
Na dedinách sa ako sirény využívajú miestne rozhlasy. Ako je to v Košiciach? „Sú to ozvučnice elektronických sirén. Varovaciu sieť na území mesta Košíc tvorí 71 sirén typ PAVIÁN s výkonmi 300, 600 a 1 200 W. Táto sieť sa využíva len za účelom varovania obyvateľstva v prípade vzniku mimoriadnej udalosti. Je pravda, že v niektorých mestských častiach (Šebastovce, Poľov, Kavečany) a niektorých obciach na území obvodu Košice - okolie je možné použiť elektronické sirény ako náhradu za miestny rozhlas v prípade jeho poruchy. K týmto sirénam sú nainštalované skrinky miestneho ovládania pre hovorový vstup starostu obce," dodáva Ing. Forrai.
Čo v prípade, keď sa siréna spustí mimo skúšky? Ak ste vonku, vyhľadajte čo najrýchlejšie úkryt, prípadne vstúpte do najbližšej budovy a požiadajte majiteľa o dočasné ukrytie. Úkrytom môže byť napr. výrobný závod, úrad, kancelária, obchod, verejná budova, súkromný byt, dom a pod. Vytvorte izolovaný uzavretý priestor - uzavrite a utesnite okná, dvere a vetráky, odstavte klimatizáciu. Netesnosti prelepte páskou, väčšie netesnosti môžete utesniť tkaninami namočenými vo vode s rozpustnými saponátmi, penovou hmotou, tmelom a pod. Sledujte vysielanie rozhlasu a televízie a riaďte sa podľa vysielaných pokynov - dozviete sa informácie o tom, čo sa stalo, prečo bola spustená siréna a varovanie obyvateľstva čo sa bude ďalej robiť. Telefonujte len v súrnom prípade, nezaťažujte telefónne linky, najmä nevolajte čísla tiesňového volania. Ťažko sa dovoláte a zbytočne tým komplikujete činnosť záchranárov, ktorí telefónnu sieť prednostne potrebujú. Úkryt opustite až vtedy, keď pominú dôvody na ukrývanie. O tom sa opäť dozviete z médií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári