teda s nechceným darčekom? V lepšom prípade útulok, v horšom vyhadzov z domu. Po skončení prázdnin tak v psom útulku v Haniske pri Košiciach nastala katastrofálna situácia.
Podľa šéfky útulku Romany Šerfelovej bol stav neúnosný už skôr. „Prudký nárast počtu vyhodených šteniat a dospelých psov nastal už pred prázdninami, počas nich to malo stúpajúcu tendenciu. Za ostatné štyri mesiace sa v útulku zvýšil počet psov o 70, čiže zo 130 až 140 nad 200. Prudko klesol počet osvojení psíkov. Po prázdninách sa počet vyhodených psov ešte zvýšil. Najčastejšou príčinou je, že rodičia deťom kúpia psíka, no na začiatku školského roku zistia, že sa o neho nemá kto kvôli nedostatku času postarať." Kapacitne je útulok stavaný pre 80 psov. Svoj domov tam istý čas mali aj mačky, ale všetok priestor zabrali psy, z toho dôvodu mačky riešia len cez domácu opateru u dobrovoľníčky.
Ako R. Šerfelová pokračuje, útulok celkovo zaznamenáva premnoženie zvierat. „Príčinou je nezodpovednosť niektorých majiteľov psov a to nielen v mestách, ale i v okolitých obciach, kde len minimum ľudí dáva psy sterilizovať. Sučky tak rodia dvakrát v roku. Časť šteniat vyhodia majitelia pred útulok, väčšina končí na uliciach, pri cestách, v lesoch... Premnoženie zvierat rieši väčšina obcí objednaním odchytovaj služby, toto však nie je riešenie."
Odchyty stoja nemalé peniaze z pokladní obcí a o jeden - dva týždne majú obce opäť ďalšie túlavé psy. Tak ako v mnohých štátoch Európskej únie, riešením sú sterilizácie a úľavy na daniach za sterilizované psy, do ktorých by sa mali zapojiť mestá a obce. V našom meste, ako v jedinom na Slovensku, je vo VZN stanovená 50 % úľava na daniach za psy sterilizované, z útulku, alebo čipované.
Financovanie útulku je rôzne. Od 2 % z daní, cez sporadický sponzoring, po finančné zbierky. Zaujímalo nás, či nejako prispieva aj mesto. „V roku 2008 sme dostali 2,8 milióna Sk na vybudovanie sietí na 3,5 ha pozemku a rekonštrukciu budovy, ktorá slúži ako karanténa šteniat. V minulom roku sme dostali jednorazovú dotáciu 6 tisíc eur. Ľudia nám môžu pomôcť: ryžou, cestovinami, pre útulkáčov, totiž denne varíme. Ďalej granulami pre šteniatka, granulami pre dospelé psy, konzervami a salámami pre psy a mačky (tie pre mačky dávame žene, ktorá má mačky v domácej opatere), dekami, plachtami, kobercami (dávame pod šteniatka), prostriedkami proti vnútorným a vonkajším parazitom psov a mačiek, dezinfekčnými prostriedkami, hoblinami a slamou (používame ako podstielku pre psy v kotercoch), obojkami, vodítkami. Pomôcť môžu aj domácou opaterou hlavne šteniatok a starých psíkov."
Mnohé psy sú totiž v útulku dlhšie ako ostatné. Opýtali sme sa, čo s nimi, či sa neutrácajú. „ Psíky neutrácame ani z dôvodu dĺžky pobytu v útulku, ani z dôvodu nedostatku miesta, len v prípade vážneho ochorenia, ktoré sa už nedá riešiť a pes fyzicky trpí. Stáva sa často, že majitelia svojich psíkov vyhodia ako 10-, 12-ročných a vo väčšine prípadov zomierajú zvieratká v útulku na starobu, pretože o staršie psíky je minimálny záujem ľudí o osvojenie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári