KOSICE. O blaho smädošov sa staral organizátor búrz Karol Linhart, ktorý sa zahral na výčapníka. Ak sa náhodou stalo, že niekomu tiekli slinky na pivko zadarmo a nemal vlastný pohár, požičal mu svoj.
„Prišiel aj boh Gambrinus“
A veru, nešlo o hocijakú pivnú nádobu, ale priam zberateľský unikát. Vyrobili ho v 19. storočí zo skla a kovu, navyše, vynímal sa na ňom aj zaujímavý obrázok.
„Ide o starodávneho boha piva Gambrinusa, autor ho na sklo namaľoval ručne, krígeľ pochádza z mojej osobnej zbierky,“ pochválil sa Linhart. „Máme tu dnes aj pivnú chladničku, bežne sa používali asi do konca druhej svetovej vojny. Dnu sa dal ľad, ktorý chladil všetko, čo bolo treba. Nuž a unikátom je aj tento kovový valec. Nie je to teplomer ani muštomer, ale ohrievač piva. Stačilo ho ponoriť do pohára.“
V sobotu, kam len oko dohliadlo, bolo vidieť chlapov (ale i ženy) s pohármi oroseného moku v rukách. Len za krátky čas ho bolo načapovaných zadarmo asi 50 litrov.
Najväčší bol Bauernebl
Najznámejšou košickou rodinou, ktorá varila pivo, boli Bauerneblovci, exportovali ho dokonca do celého Rakúska-Uhorska.
Pivom sa zaoberali viac ako 100 rokov, ich pivovar, ktorý dnes už nejestvuje, produkoval v časoch najväčšej slávy a rozmachu (1915) neuveriteľných 100–tisíc hektolitrov piva. Baurneblovci varili tri druhy, Korunné, Kráľovské a presláveného, šestnásťstupňového, tmavého svätého Floriána.
Medzi vystavenými historickými artefaktmi v Budimíre mohli návštevníci vidieť aj originálne fľaše z produkcie pivovaru Bauernebl, vrátane tej, v akých sa predával Florián.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári