KOŠICE. Honorárny konzul sa chce orientovať najmä na rozvoj vzájomných vzťahov medzi krajinami, ktoré podľa neho nie sú na takej úrovni, akej by mohli byť.
"Prioritou je obnoviť tie vzťahy, ktoré momentálne stagnujú a sú na nižšej úrovni. Chcem, aby sa Mongolsko dostalo do povedomia ľudí, aby spolupráca vzrástla," povedal Slávik pre TASR.
Hlavným cieľom je podľa neho zvýšiť vzájomný obchod a podnikateľské vzťahy, posilniť možnosti spolupráce v oblasti kultúry.
Najintenzívnejšia spolupráca medzi Slovenskom a Mongolskom bola za čias Československa. Mongolsko v súčasnosti ponúka bohaté prírodné bohatstvo, najmä čierne uhlie a meď, má vysoký počet hospodárskych zvierat a množstvo mlieka.
Jedným z príkladov spolupráce, ktorá už medzi vzdialenými krajinami prebieha, je napr. aktivita košickej zoologickej záhrady. Tá sa ako jedna z mála európskych krajín zapojila do unikátneho projektu - navrátenia živých zvierat do ich prirodzeného prostredia.
V spolupráci s pražskou zoo využíva košická zoo v Kavečanoch na túto aktivitu svoje chovy divého koňa Przewalského, ktorý bol vo voľnej prírode vyhubený koncom 60. rokov minulého storočia a jeho prirodzeným prostredím sú mongolské stepi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári