Čo majú spoločné thajské bahty, turecké či bývalé talianske líry? Sú takmer na nerozoznanie od dvojeurových mincí. Nejeden Košičan po nákupe až doma zistil, že mu v obchode vydali namiesto platnej dvojeurovky mincu, za ktorú si nič nekúpi, žiadna banka mu ju ani nezamení. Pozor treba dávať aj na falzifikáty euromincí. Len za prvý polrok 2011 ich v SR zadržali 786.
KOŠICE. Nepríjemnú skúsenosť so zámenou mincí má i Miroslav z Košíc. V obchode na Sídlisku Ťahanovce mu predavačka vydala drobné. Až neskôr prišiel na to, že vo výdavku sa nachádza aj akási neznáma minca.
Banky ich nevymieňajú
Tak ako každá jedno– či dvojeurovka mala zlatý stred a strieborný okraj. Na jednej strane bol však vyobrazený akýsi chrám, na druhej chlapík v okuliaroch a vyšívanom odeve.
„Bol som fakt nemilo prekvapený,“ hovorí Miro. „Na internete som zistil, že mi namiesto dvoch eur vlastne vydali desať thajských bahtov, ktorých hodnota je iba 0,241 eura.“
Oklamaný Košičan chcel najprv v spomínanom obchode žiadať svoje peniaze späť, nakoniec sa však rozhodol, že si thajského kráľa nechá na pamiatku.
Nie každý sa však vie s finančnou stratou zmieriť, preto sme sa opýtali v Národnej banke Slovenska (NBS), či sa dajú spomínané bahty zameniť v banke za platné eurá.
„Zákazník by mal byť pri prijímaní peňazí vo všeobecnosti obozretný,“ odpovedala nám hovorkyňa NBS Jana Kováčová. „Nepoznáme prípad, že by niektorá banka vymieňala mince niektorých ázijských krajín. Obchody sú povinné prijímať platné peniaze. Pokiaľ vie zákazník dokázať, že mu bola vydaná minca inej krajiny, odporúčame kontaktovať vedúceho prevádzky, alebo Slovenskú obchodnú inšpekciu. NBS bola informovaná o tom, že dochádza k zámene mincí, najmä namiesto dvojeurových.“
Majú magnetický stred
Pozor by si však mali ľudia dávať aj na falzifikáty. V prvom polroku 2011 bolo na území SR zadržaných 720 falzifikátov eurových bankoviek, čo oproti rovnakému obdobiu roku 2010 predstavuje viac ako 10-percentný nárast. Zadržaných bolo aj 786 falzifikátov eurových mincí, čo v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2010 predstavuje nárast o 22 %.
„Z toho najčastejšie zadržanými falzifikátmi boli mince v nominálnej hodnote 2 eurá (490). Z hľadiska kvality vyhotovenia ide v prevažnej miere o falzifikáty s dobrou a veľmi dobrou úrovňou. Preto je pre verejnosť pomerne náročné odhaliť falzifikát, najmä ak sa prijímaným minciam nevenuje dostatočná pozornosť.“
Dá sa to však celkom jednoducho. Jedno– a dvojeurovky totiž majú magnetický stred, stačí teda priložiť malý magnet k stredu podozrivej mince a porovnať úroveň jej magnetizmu s magnetizmom pravej mince. Treba si tiež všímať farbu a celkový vzhľad mince a pri dvojeurovkách venovať pozornosť i nápisu na hrane. Naše tam majú vyryté: Slovenská republika. Okrem toho, euromince všetkých krajín Európskej únie majú jednu stranu jednotnú. Zobrazuje nominálnu hodnotu euromince a mapu Európy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári