a.
ŽDAŇA. Hornád vtedy ukázal svoju nespútanú silu. Teraz, pri pokojnej rieke pútajú pozornosť mechanizmy, ktoré pri toku bagrujú a upravujú terén.
Čulý pracovný ruch na miestach minuloročných povodní vyvoláva dojem, že sa ničivej vode robia zábrany, aby zostala vo svojom koryte aj pri zvýšených prietokoch a nerozlievala sa po okolí.
Skutočnosť je však trochu iná. To, čo sa tam teraz robí, súvisí s inou stavbou, ako sú hrádze a úpravy korýt.
Následky už odstránili
„Následky vlaňajších povodní v obci Ždana odstránil Slovenský vodohospodársky podnik ešte v marci a apríli tohto roka. Vyčistili sme približne 800 metrov prietočného profilu potoka Török (Marovka), ktorý je prítokom Hornádu. Poškodené koryto sme spevnili kamennou dlažbou, opravili sme kamennú prehrádzku a vyčistili ju od nánosov. Náklady na tieto práce dosiahli takmer 100-tisíc eur,“ uviedol hovorca SVP Pavel Machava.
Ako dodal, výkopové práce, ktoré sa teraz v obci robia, nesúvisia s odstraňovaním následkov povodní, ale s výstavbou malej vodnej elektrárne na rieke Hornád neďaleko cestného mosta vedúceho do Ždane.
Stavia ju súkromný investor podľa schválenej projektovej dokumentácie a vodohospodári s ňou nemajú nič spoločné. Predsa len trochu v tom, že vykopaná zemina sa bude využívať na úpravu a zvýšenie brehových čiar Hornádu v mieste zdrže.
Obec Ždaňa mala vo svojich zámeroch elektráreň už od roku 1993. Využiť hydroenergetický potenciál Hornádu v katastrálnom území Čane, Ždane a Nižnej Myšle sa po rokoch príprav rozhodol súkromný investor. Stáť bude asi 50 metrov za mostom smerom na Čaňu. Umiestnená bude na ľavom brehu Hornádu.
Elektrickú energiu budú vyrábať dva generátory spojené kaplanovými turbínami. Vodné dielo má byť hotové v júni 2012, teda po vyše roku od začiatku prác na malej vodnej elektrárni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári